top of page

Blog Posts

Kendinizi Başkalarıyla Karşılaştırmayı Nasıl Bırakabilirsiniz?

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak, istediğiniz hayatı yaşamanıza yardımcı olmaz…

Bir sabah erkenden uyanırsınız, zira yeni bir bildirimin sesine irkilmişsinizdir ve LinkedIn’den iş aramak için yatağınızdan kalkarsınız. Üniversiteden en iyi arkadaşınız, son on yılını geçirdiği aynı şirkette Başkan Yardımcılığına terfi etmiştir. Bu arada, siz ise en son görevinizden, yani onunla aynı zaman dilimi içerisinde çalıştığınız dördüncü işinizden daha yeni çıkarılmışsınız. Her ikiniz de aynı yıl, hatta aynı derece ile mezun olsanız bile, kariyeriniz tamamen farklı yönlerde yol almıştır. Anında bir kırgınlık hissedersiniz. Sonrasında kendinize şunu sorarsınız: “Neden ben değil de, o?”Yine de, bu tepkiniz hiçte nadir bir durum değil. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, insanların % 75'inden fazlası geçen yıl birini kıskandığını bildiriyor. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmanız sizi sinirli ve endişeli hissetmenize neden olabilir. Ancak bu istediğiniz hayatı yaşamanıza yardımcı olmaz. Tersine, başarılı bir kariyer inşa etmek için harcayabileceğiniz değerli zamanlarınızı ve enerjinizi ortadan kaldırır.


İşte kıskançlık oyununu bitirmenin ve gücünüzü geri almanın sağlıklı ve pratik 5 yolu:


 

1| Belirli Tetikleyicileri Tanımlayın


Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakmak istiyorsanız, kıskançlığın ne zaman çirkin yüzünü göstereceğini iyi bilin. LinkedIn yada Instagram’ın zaman tünelinde gezinirken mi? Ya da belki en iyi arkadaşınızın maaş artışıyla övündüğünü duyduğunuzda mı? Kendiniz hakkında bilgi edinmek için bu gözlemleri kullanabilirsiniz. Sonra genellikle kimi ve neyi kıskandığınızın bir listesini yapın veya kendinizi kıyaslayın. Bu duyguların sizi nasıl olumsuz etkilediğini ve bunların neden birer zaman kaybı olduğunu bir yerlere not edin. Kendinizi gelecekte yakalayabilmek için daha tetikte olun.


 

2| Kendinizi Şükür Halinde Olmaya Adayın


Sahip olduklarımız için sürekli bir şükür halinde olduğumuzda, olumsuz duygular yaşamak neredeyse imkansız olacaktır. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakmak için bir şükran günlüğü tutabilirsiniz. Varlığından dolayı şükrettiğiniz her şeyi yazmak için birkaç dakikanızı ayırın (tercihen günün başında).Tüm aileyi dahil edebilecek bir başka eğlenceli fikir de; bir şükran kavanozu oluşturmak olabilir. Nasıl peki? Bir kavanoz bulun, süsleyin ve her gün şükrettiğiniz en az üç şeyi düşünün. Her birini bir kağıda yazın ve kavanozun içine atın. Yakında şükretmek için pek çok nedeniniz olacak. Kendinizden şüphe duyduğunuzda ya da kendinizi bulduğunuzda, hayatınızdaki olumlu şeyleri kendinize hatırlatmak için kavanozdan birkaç not çekin ve okuyun.


 

3| Başarılarınızı Belgeleyin


Kendinizi başkalarıyla karşılaştırırken, onların güçlü yönlerine odaklanırsınız ve kendinizinkini görmezden gelirsiniz. Öyleyse kendi başarılılarınızın ve güçlü yönlerinizin bir listesini yapın. Gurur duyduğunuz şeyleri yazın, büyük ya da küçük ne oldukları hiç de önemli değil. İş yerinde bir projede başarılı olduysanız, yazın. Bir kriz anında bir arkadaşınıza yardım ettiyseniz, ekleyin. Gitmek istemediğiniz halde bir sabah kendinizi spor salonunda bulduysanız, onu da yazın. Aklınıza gelebilecek her şeyi dahil edin. Sonra bu listeyi düşünün ve her gün görebileceğiniz bir yere asın.


 

4| Rekabeti Kucaklayın


Kıskançlık duyduğunuz insanları düşman yerine müttefik olarak görmek daha faydalı olabilir. Kendinizi onlarla karşılaştırmanızı tetikleyen başarılı insanlardan uzak durmanız halinde, bu insanların size nasıl yardımcı olabileceklerini göremeyebilirsiniz. Onlardan neler öğrenebileceğinizi bir düşünün. Onlara yaklaşın ve tavsiye isteyin. Kıskançlık beslemek yerine başarılarını motivasyon kaynağı olarak değerlendirin. Dünyada bir fark yaratan en hayran olduğunuz insanlar kimler mesela? Daha iyi bir insan olabilmek adına ilham alabilmek için onlara ulaşın.


 

5| En İyi Arkadaşınız Olun


Çoğu zaman başkalarına kendimize davrandığımızdan daha iyi davranırız. Kendi kendinizle yaptığınız konuşmalarınızı bir düşünün. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırdığınız anlarda özeleştiri yapıyor musunuz mesela? Kendinizin en iyi arkadaşı olmanın ilk adımı, kendinizle boks yapmaktan ve kendinizi dövmekten vazgeçmenizdir. Durun ve kendinize şunu sorun, “Bunları değer verdiğim birine söyler miyim?”. Sonra kendinize özgü yeteneklerinizi kabul etmeye ve takdir etmeye başlayın.Unutmayın, her zaman sizden daha çekici, zeki veya başarılı birileri olacaktır. İşin püf noktası, masaya yatırdığınız şeyin özgün değerini bilmektir. Başkalarıa ait ama sizin sahip olmadığınız şeylere odaklandığınızda, aslında bu sahip olduğunuz gücü başkalarına vermenize neden olur. Theodore Roosevelt’in de dediği gibi, “Karşılaştırma mutluluğun hırsızıdır.” Öyleyse gücünüzü geri alın. Enerjinizi kendinize inanmak ve hak ettiğiniz hayatı yaşamak için kullanmayı tercih edin…


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page