top of page

Blog Posts

Zengin Olmanın Gerçek Sırrı: Sabretmektir

Gelecekteki benliğinizi çalmayın...
Servet edinme konusunda ciddiyseniz, bileşik faiz ilkesinin lehinize çalışmasını “beklemekte” ustalaşmalısınız.

Sabır, servet oluşturmaya başladığınızda bir varlıktır.


Yatırım yapmanın tüm karmaşık ilkelerini ve kurallarını biliyorsanız, ancak yatırımınızın büyümesini görmek için uzun süre beklemeye dayanamıyorsanız, önemli kazançları kaçıracaksınız demektir.


Berkshire Hathaway'in başkan yardımcısı Charlie Munger, "Büyük para almak yada satmakla değil, beklemekle kazanılır" derken gerçekten çok haklıydı.


Zengin olmak sonsuz döngülü bir yatırım oyunudur. Zaman gerektirir, hatta çok zaman ve sabır gerektirir.


Pek çok insan para yatırmayı zaman zaman psikolojik olarak yorucu bir deneyim bulduğundan, bunu pek kolay bulmaz.


Ancak, sonunda buna çok değecektir. .Warren Buffet bir keresinde şöyle demiştir: "Varsayalı ki, piyasa on yıl boyunca kapansın, elinizde tutmaktan tamamen mutlu olacağınız bir şeyler satın alın."


Unutmayın, Warren Buffett ve Charlie Munger en az kırk yıldır yatırım yapıyorlar. Yıllarca bileşik faizden yararlandılar.


Einstein, bileşik faizin "dünyanın sekizinci harikası" olduğunu söylemiştir.


“Onu anlayan kazanır; aksi halde, bedelini öder.” diye de bir sözü vardır.

O kadar güçlüdür ki, 40 yılda bir şirketi 18.000 dolara çevirebilir.


Bunun nedeni, üstel doğasıdır: faiz üstüne faiz söz konusudur ve ne kadar çok yatırım yaparsanız, servetiniz o kadar hızlı büyüyecek demektir..


Uzun vadeli servet inşa etmek için paranızın büyümesi gerekiyor. Zengin olmanın en iyi yolu bileşik büyümeyi kullanmaktır.


Bileşik büyüme, yatırımlarınız, daha sonra daha fazla kazanç sağlayan kazançlar oluşturduğunda gerçekleşir.


Tıpkı kartopu etkisi gibidir bu, bu da paranızın katlanarak büyümesini sağlayacak ve beklediğinizden daha hızlı servet edinmenize yardımcı olacaktır.Bileşik faiz evrendeki en güçlü güç olduğundan, nasıl çalıştığını ve kendi finansal başarınız için nasıl kullanacağınızı anlamak için biraz zaman ayırmaya değerdir.


Kendinize sormanız gereken hayati soru ise şudur: Kazancımı katlamak için yeterince uzun süre burada kalabilir miyim?


10.000$ yatırım yaparsanız ve yıllık %5 bileşik faiz alırsanız, sadece beş yıl sonra 10.000$'ınız 15.941$ değerinde olacaktır.

Yatırımın bileşik faizle değer kazanmasına ne kadar uzun süre izin verirseniz, dönem sonunda o kadar çok para kazanacaksınız demektir.


Başlangıç sermayesini ve faizi bir beş yıl daha bırakın, üstel büyüme etkili olacaktır.


Not: Elbette hiper enflasyon ile paranız pul kadar değersizleşiyorsa günün sonunda bir kazançtan değil, belki de kayıpları azaltmak olarak değerlendirilebilir.


Zengin olmak, sabır gerektiren bir oyundur


"Önemli olan ne kadar para kazandığınız değil, ne kadar parayı elinizde tuttuğunuz, sizin için ne kadar zor olduğu ve onu kaç nesil boyunca koruyabildiğinizdir." Robert Kiyosaki

Bazen gerçek sonuçları görmek en az on yıl sürebilir.


Çok az insan bu kadar uzun süre bekleyebilir, bu yüzden büyüme sürecini kesintiye uğratır ve üstel kazançları kaçırırlar.Özellikle piyasa aşağı yönlü bir sarmaldayken, satmadan veya kar elde etmeden uzun bir süre boyunca yatırım yapmak çok disiplin sahibi olmayı gerektirir.


Yatırım getirileri fark edilemeyecek kadar yavaştır, ancak fiyat düşüşleri görmezden gelinemeyecek kadar hızlı gerçekleşir. Bu bir yatırım tuzağıdır.


Ancak piyasanın kısa vadeli davranışına rağmen tutunabilenler sonunda kazanır ve iyi getiriler elde eder.

Morgan Housel, The Psychology of Money adlı kitabında şöyle yazıyor:


“Büyüme, her zaman, zaman alıcı bileşik faiz tarafından yönlendirilir. Yıkım, saniyeler içinde gerçekleşebilen tek başarısızlık noktalarıdır ve bu da bir anda gerçekleşebilen güven kaybı tarafından yönlendirilir.”

Bileşik faizle, endeks fonları gibi düşük riskli ürünlere yatırım yaparak finansal varlıklarınızın büyümesini en üst düzeye çıkarabilirsiniz.


Paranızı ne kadar çok yıl yatırırsanız, o kadar çok para kazanırsınız.


Bileşik büyüme, emeklilik için servet oluşturmanıza yardımcı olabilir.


Çoğu insan için zengin olmak, akıllıca para yatırmak ve zamanla birikmesine izin vermekle ilgilidir.


Yeterince sabırlıysanız, kalıcı bir servet inşa edebilirsiniz.


Ne kadar yatırım yaparsanız yapın, zor zamanlarda duygularınızı kontrol etmeyi öğrenmedikçe asla servet kazanamazsınız. Dayanıklılık, sabır ve disiplin her şeydir.

Herkes zenginlik inşa edebilir. Yüksek gelire ihtiyacınız yok: İhtiyacınız olan şey, tutarlı bir yatırım alışkanlığı ve sabırla bekleme isteğidir.Bileşik faiz, güçlü bir servet oluşturma aracıdır. Daha fazla para kazanmak, daha az risk almak ve paranızın değerini yavaş yavaş azaltan enflasyonun etkilerini en aza indirmek için kullanmalısınız.


Bileşik faiz, emeklilikten önce onlarca yıl bekleyen gençler için özellikle önemlidir.


Zengin olmak birçok insan için temel bir hedeftir.

Stratejiniz ne olursa olsun, ona bağlı kalmak ve büyümesini izlemek her zaman iyi bir fikirdir. Durgunluk dönemlerinde, kesinlikle gerekli olduğunda yeniden dengeleyin ancak nakit çıkışı yapmayın. Sabrınız uzun vadede karşılığını verecektir.


Idowu Koyenikan, "Para emin ellerde olduğunu anladığında, o ellerde kalmak ve çoğalmak ister" der.

Uzun vadeli servet edinmek, finansal güvenliği sağlamanın harika bir yoludur. Her zaman o kadar da kolay değildir, ancak doğru yatırım ürünlerini bulduğunuzda kazanç biriktirme sürecinizi kısa kesmeyin: Bırakın işi paranız yapsın...


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page