top of page

Blog Posts

Bilgi Edinmek için Okuyorsanız, Analitik Okumayı Öğrenmelisiniz

Analitik okuma eleştirel düşünmeyi geliştirir…

Okumak, bilgi edinmenin en iyi yollarından biridir ve hatta en iyi yoludur.


Okumanın iki yolu vardır:

  • Aktif Okuma

  • Pasif Okuma

Zevk için okuyorsanız; deneyimin tadını çıkarmak, kendinizi kitapta kaybetmek ve yazarla birlikte yolculuğa çıkmak istiyorsunuz demektir.


Bunda ben pek iyi değilim açıkçası. Kurgu dışı çok fazla kitap okumam. Çok seçiciyimdir, bu yüzden birkaç kitapla bitiriyorum.


Yeni bilgiler edinmek istiyorsanız eğer; süreç tamamen farklı olmalıdır. Öğrendiklerinizi hatırlayabilmek ve uygulayabilmek istiyorsunuz demektir bu. O yüzden eleştirel okumakta fayda var diye düşünüyorum.


Bu süreci yeni konular öğrenmek için kullanıyorum. Zaman alıcı, ama buna değiyor. Bilgi güçtür; bu yüzden bağımsız düşünmeli, net düşünmeli ve bilinçli kararlar vermelisiniz.


Harika kitaplar zamanla sınırlanamayan değerli dersler ve tecrübeler aktarır bizlere, bu yüzden onları yavaş ve eleştirel bir şekilde okumayı tercih ediyorum ben, ki buradaki amaç her zaman daha derinlere inmek ve daha iyi anlamaktır.


“Bütün iyi kitapların okunması, geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.” René Descartes
 

Analitik okuma, yeni bilgiler edinmek için daha iyi bir yaklaşımdır

“Bazı kitapların tadına bakılmalı, bazıları yutulmalı, ancak sadece birkaçı çiğnenmeli ve iyice sindirilmelidir.” Sir Francis Bacon

Eleştirel veya analitik okuma, içerikle bağlantı kurmanın daha aktif, bilinçli, daha derin ve karmaşık bir yoludur.


Eleştirel bir şekilde okuduğunuzda, açık bir zihinle başlarsınız ve aynı zamanda bilgiyi sorgulama eğiliminde olursunuz. Sorular sorar, kilit noktaları vurgular, notlar alırsınız, önemli fikirlerin altını çizer, yazarın açıklamaya çalıştığı her fikir hakkında daha derin düşünürsünüz.


Yeni edindiğiniz bilgiler hakkında daha derin ve eleştirel düşünmek için, elinizdeki materyalle, doküman yada kitapla farklı şekilde ilgilenmeniz gerekir.


Eleştirel okuma önemlidir çünkü anlamak için okuyorsunuzdur. Ve soru sormazsanız, itiraz etmezseniz, kanıtları analiz etmezseniz ve düşünceli bir şekilde bunu yansıtmazsanız konuyu derinlemesine anlayamazsınız.

Yavaş okuyun. Süreci acele ettirmezseniz daha iyi anlayabilirsiniz. Kitaptaki her şeyi gözden kaçırmamaya çalışın. Her makale bir öğrenme sürecidir. Yavaşlayarak en iyi fikirleri bulabilir ve içerikle daha iyi bağlantı kurabileceğiniz anlamına gelir.


Not almayı unutmayın. Bu, öğrenme deneyiminin önemli bir sürecidir. Kağıt defter daha iyi bir seçenektir, ancak favori not alma uygulamanızı da kullanabilirsiniz.


Not defterinizdeki yada uygulamanızdaki ana fikirleri açıklayın. Fikirleri yorumlamanız daha hızlı hatırlamanıza yardımcı olabilir. Özetinizi yazmak için vurgularınızı ve altı çizili metinleri kullanabilirsiniz.


Yazmak aynı zamanda soru sormanın, şüphe uyandırmanın ve fikirler hakkında eleştirel düşünmenin iyi bir yoludur. Her bölümün yorumunu not edin.


Büyük çıkarımlar nelerdir? Açıkça anlatılmış mı? Yazar fikirlerini kanıtlarla veya gerçeklerle destekliyor mu? Varsayımlar destekleniyor mu mesela?


Aklınıza takılan tüm soruları not edin. Daha derine inmenize veya daha iyi anlamak için diğer kitapları keşfetmenize yardımcı olabilecek temel soruları yazın.


“Okumak zihni yalnızca bilgi materyalleriyle donatır; okuduklarımızı bize ait kılan düşünmektir.” John Locke

Fikirlerinizi başkalarıyla paylaşın. Öğretmek aynı zamanda öğrenmenin en iyi yollarından biridir. Kapsamlı notlarınızı hedef kitlenizle paylaşın. Kitabı özetlemek ve sosyal platformlarda yayınlamak için kullanabilirsiniz.


İçeriği daha iyi anlamanın da bir yoludur bu.


Albert Einstein bir keresinde, “Basitçe açıklayamıyorsanız, yeterince iyi anlayamıyorsunuzdur” demiştir.

SkillsYouNeed, yazmak aynı zamanda “düşüncelerinizi, ön bilginizi ve anlayışınızı yeni fikirleri veya bakış açılarını barındıracak şekilde yeniden düzenlemenin” harika bir yoludur.


Eleştirel okuma alışkanlığı kazanarak analitik okuma becerilerinizi geliştirecek ve karşılaştığınız daha fazla fikri keşfedeceksiniz. Bu sayede bilgi birikiminiz zamanla katlanarak artacaktır.


Doymak bilmez bir okuyucuysanız, birçok kitap sizi etkileyecektir. Bu yüzden kitaplarınızı dikkatli seçmelisiniz.


Okumak beyni uyarır ve mevcut fikirleri birleştirmenize, varsayımlarınıza meydan okumanıza ve zihinsel modelleri yükseltmenize yardımcı olur…

 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

Recent Posts

See All

コメント


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page