top of page

Blog Posts

Hayatınızı Değiştirecek Bir Alışkanlık: Güne Net Bir Amaç Doğrultusunda Planlı Başlamak

Güne bir amaç doğrultusunda net bir planla ve erkenden uyanarak proaktif bir şekilde başlayın… Net bir amaç doğrultusunda planlanan bir güne erkenden koyulmak, daha iyi sonuçlar elde etmek açısından çok önemlidir.Planlamada önceliklendirmeler abartılı olmamalıdır. Onlarca beklenmedik e-posta, telefon görüşmeleri ve toplantılar ile dikkati dağılan ve gün boyunca en önemli görevler üzerinde çalışmak için asla yeterli zaman bulamayan birçok insan, geçip giden günlerini verimsiz hissederek ve nelerin başarıldığından da emin olamayarak elinden kaçırıyor. Güne ne yapmak istediğinize dair net bir amaçla başlamak her şeyi değiştirecektir. Güne doğru başlamak ve günü doğru bitirmek, başarılarınız üzerinde çok daha etkilidir.Benjamin Franklin bir keresinde, “Sabahın erken saatlerinin ağzında altın vardır” demiştir. Bu alıntı, bizlere güne doğru bir şekilde başlamanın önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, bir keresinde de “Hazırlanmayarak, başarısız olmaya hazırlanıyorsunuz” demiştir. Franklin gününü her zaman bir plan dahilinde programlardı.


“Sabah ve akşam rutinleriniz sizi başarıya hazırlar. Daha fazlasını başarmanıza, net düşünmenize ve gerçekten önemli olan işleri yapmanıza yardımcı olur. Gün boyunca düşüncesizce tökezlemekten sizi alıkoyar ve en önemli şeyleri halletmenizi sağlar.” Stephen Altrogge

Çoğu insan, sabahtan gün ortasına kadar olan saatlerin son derece önemli olduğunu ve bu saatlerin tüm günün temelini oluşturduğunu unutuyor maalesef.


“Ya günü koşarsın ya da gün seni koşar” Jim Rohn

Yapılan araştırmalar, erken güne başlamak ile yüksek performansa ulaşmak arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Harvard Business Review’da yayınlanan bir makalede şöyle bir tespit dile getiriliyor: “Performansları sabahları zirveye çıkan insanların, kariyer başarısı açısıdan daha iyi konumlara ulaştığı, çünkü akşamları en iyi durumda olan insanlara nispeten daha proaktif oldukları görülmüştür.”


 

Zihninizdeki son şey ile başlayın


Yoğunluk gerektiren ve sizleri gereksiz yere oyalayan işleri bir kenara bırakın ve gerçek işinize odaklanmaya çalışın. Gününüze en başından sonunu düşünerek başlamak; strateji oluşturmak ve günlük işlerinize konsantre olmak açısından kesintisiz bir süreç sağlar, ki zira bu süreçte devamlı eylem içinde olursunuz.


Kendiniz için bir çalışma sistemi oluşturun. Bir çalışma sistemi, dikkat dağıtıcı şeylerle zaman kaybetmeden güne başlamanızı kolaylaştırır. Somuttur. Sizi harekete geçirir. Kısa vadeli kazançlar yerine uzun vadeli kazançlara odaklanmanıza yardımcı olur.

Cal Newport, bir “derin çalışma” alışkanlığı geliştirmeyi tavsiye etmektedir bizlere, ki bu çalışma dikkat dağınıklığı olmadan odaklanma yeteneğidir. Newport ayrıca sürekli kesintilerle mücadele etmek ve daha kısa sürede daha fazla işler yapmak için “derin planlama” yapmayı da önermektedir.


Bugünden başlayarak, ileriyi planlama yeteneğinizi geri kazanın. Yaptığınız tek şey uygulamak olduğunda ve işinizden asla geri adım atmadığınızda, daha akıllıca çalışmak hiç te zor değildir.


George Harrison bir keresinde, “Nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, herhangi bir yol sizi oraya götürür.” demiştir.


Duke Üniversitesi’nde davranış ekonomisti olarak çalışan Dan Ariely, “İnsanların genelinin sabahın ilk iki saatinde daha üretken olduğu görüldü. Uyandıktan hemen sonrası değil, aşağı yukarı 7'de kalkarsanız, 8 ila10:30 arasında en üretkensinizdir.” diyor.


 

Biyolojik saatinizi takip edin


İnsan vücudu, ultradyan ritimler adı verilen döngülerde çalışmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre, bu döngülerin her birinde, en enerjik olduğunuz bir dönem ve tükendiğiniz bir dönem vardır. Sabahları en aktifsinizdir. Gün ilerledikçe depoladığınız total enerjiniz desarj olur ve azalır, bu nedenle en zor işlere günün ilerleyen saatlerinde girişmek pek zor gelir.


Aynı araştırmaya göre, ayrıca beyniniz bir seferde sadece 90 ila 120 dakika arasında odaklanabilir. Sonrasında ise, bir sonraki görevinizde tekrar yüksek performans elde etmek için 20–30 dakikalık bir mola vererek enerjinizi tekrar şarj etmeniz gerekir.


Güçlü yönlerinizi ve enerjinizin gün boyunca nasıl değiştiğinin farkına varın ve planınızı buna göre programlayın. Net bir amaca yönelik bir plan yapmanız, yarın size rehberlik edecek ve güne hızlı bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır.


BBC’den Madeleine Dore, “Üretken olmanın anahtarı, gün içindeki düşük enerjili anları etkili bir şekilde kullanmaktır. Zira üretkenliğinizin düşük olduğu bu anlar, genellikle gün ortası, doğrudan öğle yemeği ya da öğleden sonrasıdır.” diyor.


 

Yarını Bugünden Planlayın

Bugünkü zamanınızın %1'inden daha azına yatırım yapmanız, sizi yarın 10 kat daha verimli hale getirecek emin olun. Jack Canfield, gününüzü anlık tepkiler yerine oyunculuk yaparak geçirmeyi tercih ediyorsanız, bunu bir önceki gece planlamanız gerektiğini söylüyor.


Haftanızı ya da aylarınızı önceden planladıysanız, yarın ne üzerinde çalışacağınızı biliyorsunuzdur zaten. Kendinize bunu hatırlatırsınız sadece.


Bir önceki gece, bir sonraki günü planlamak için kendinize zaman ayırın. Planladığınız her dakika için, pratikte tasarruf sağlarsınız. Her gün son 20 dakikanızı ertesi gün için düşünmek ve yapacaklarınızı önceliklendirmek için harcayın. Gününüzü bilerek sonlandırın.


Yarın için en zorunlu işleri bulmak ve bunları bir “Numune günü” olarak planlamak, gününüzü maksimum performans ile sonuçlandırmanın en iyi yollarından biridir.


Planınız, dikkatiniz dağıldığında size rehberlik edecek ve iradenizin ve enerjinizin düşük olduğu ve düşünmenin daha güç olduğu geç saatlerde en önemli görevlerinize odaklanmanıza yardımcı olacaktır.


Yarın için bir plan oluşturmak bugün 10 dakikadan daha kısa bir süre zaman ayırmanızı gerektirir, ki bu size avantajlı bir başlangıç sağlayacak, sizi zihinsel olarak zinde tutacak, üretkenliğinizi artıracak ve daha fazlasını başarmanıza yardımcı olacaktır. Yarını bugünden planlamak için her gün kendinizden bir randevu talep edin! 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

Yorumlar

5 üzerinden 0 yıldız
Henüz hiç puanlama yok

Puanlama ekleyin
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page