top of page

Blog Posts

İçe Dönük ve Yalnız Kalmaktan Hoşlananlar İçin 6 Mükemmel Hobi

Sanatın nasıl yapılacağını öğrenmek zihninizi rahatlatır…

İçe dönüklük / dışa dönüklük, bizlerin hayata nasıl bağlı olduğuyla ilgilidir.


Muhtemelen hayatınızın bir noktasını dışa dönük veya içe dönük olarak tanımlayabilirsiniz. Klinik psikolog Linda Blair, Business Insider’a verdiği röportajda, içe dönüklük veya dışa dönüklük seviyenizin DNA’nızla ilgili olduğunu ifade etmiştir.


Business Insider’ın kıdemli muhabirlerinden Lindsay Dodgson, “Ama hiç kimse tamamen biri veya diğeri değildir; içe dönükler sosyal ortamlardan da zevk alır ve dışadönükler de zaman zaman sessiz bir yerde kitap okumaktan keyif alır.” diyor.


İçe dönük insanlar, yalnız zaman geçirmekten zevk alan insanlardır; fakat kesinlikle utangaç değillerdir. Nörobilimci ve insan hafızasını ve duygularını inceleyen bir nöropsikolog olan Noa Herzis, “Daha çok olumsuz yargılanma korkusuyla ilgili olan utangaçlığın aksine, içe dönüklük sessiz, daha az uyarıcı ortamlar açısından bir tercih olarak tanımlanıyor.” diyor.


Yalnız kalmayı seven insanlar, sosyal kişiliklerden farklı bir şekilde dünyayla ilişki kurmayı tercih ederler; yani kendilerini harekete geçiren faaliyetlere ve fikirlere odaklanma eğilimindedirler.


İçe dönük insanlar düşünmek, derinlemesine düşünmek, çalışmak ve sosyal etkilerden ari olarak, yeniden şarj olmalarına yardımcı olacak daha fazla bir şeyler yapmak için yalnız zaman harcamayı tercih ederler.


Dünya giderek daha kaotik hale geldikçe daha fazla insan yalnız kalmayı tercih ediyor. Eğer yalnızlığı seviyorsanız, kapalı bir ortamda yalnız kalma sürenizi sağduyulu bir şekilde kullanmalısınız.


Sakin, rahat bir zihin ve mutlu bir yaşam için, zamanınızın bir kısmını bir takım hobilere ayırmalısınız. Bu hobiler, ilginç yeni bir beceride ustalaşmanın veya tek başına kaliteli zamanın tadını çıkarmanın memnuniyetini sizlere yaşatmalıdır…

 

1| Düşündürücü Podcast’ler Dinleyin


“Podcast yayıncılığı bir tür akademik yetenek olarak düşünülebilir.” Les Back

Yalnız kalmayı seven herkes için en keyifli eğlencelerden biri, eğitici veya düşündürücü podcast’ler dinlemektir.


Apple ve Spotify Podcast’lerinde karşınıza çıkabilecek birçok seçenek var.


Telefonunuz için ücretsiz bir podcast uygulaması indirin ve hoşunuza giden herhangi bir konuda yüz binlerce sesli podcast’e göz atın. Ücretsiz video podcast’leri için YouTube’a da göz atabilirsiniz.


Eğitici ve bilgilendirici podcast’leri dinleyerek dünya (veya herhangi bir konu) hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


Podcast’ler, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirirken kendinizi geliştirmenin en hızlı ve güvenilir araçlarından biri haline geldi günümüzde.

 

2| Yazmak, içe dönük insanlar için harika bir hobidir


“Şu anı ve geçmişi yazarak hayatın tadını iki kez çıkarırız.” Anais Nin

Tıpkı içe dönük insanların, herkese uyabilen tek bir beden yalnızlar olmaması gibi, yazmak da herkese uyan tek bir etkinlik değildir. Yazmak; kişisel bir günlük, şiir veya kurgusal öyküler kaleme almak biçiminde olabilir.


Kendinizi ifade etmenin tatmin edici bir yoludur ancak. Yazılarınız insanlara yardım edebiliyorsa, insanların sizin kendinizi ifade etmenizden faydalandığını bilmekten de memnuniyet duyabilirsiniz ayrıca.


Bir hobi olarak yazmak çeşitli şeyler ifade edebilir, bu yüzden kendinize bağlı kalırken, size en uygun olanı bulana kadar birçok farklı türde yazı ve yazı stilini deneyebilirsiniz.


Günlük tutarak, roman yazarak, anılarınızı yazarak veya istediğiniz herhangi bir şey hakkında çevrim-içi blog yazıları yazarak kendi başınıza yazmanın tadını çıkarabilirsiniz. Şuan benim tadını dibine kadar çıkardığım gibi… :)

Yazmanın bir diğer büyük avantajı da, bir basit hobi olarak başlayıp, kariyer yolculuğuna kolayca geçiş yapabilmesidir.

 

3| Okumak, hayata dair algınızı ve yaşayışınızı değiştirebilir


‘Bir okuyucu ölmeden önce bin hayat yaşar.’ der Jojen. Asla okumayan adam ise sadece bir tane yaşar.” George R.R. Martin

Bir kitabın sayfaları arasında, her yere gidebilir, her şeyi yapabilir ve herhangi biri olabilirsiniz. Okumak, içe dönük insanların sayısız saatlerce, nerede ve ne zaman yapabilirlerse eğlenebilecekleri en iyi hobilerden biridir. Zaten hevesli bir okuyucu değilseniz, bunu sizin için söylemiyorum zaten, zira bu, tek başına kaliteli zaman geçirmeyi seven insanlar için harika bir hobidir.


Çevrenizdeki dünyanın gürültü ve karmaşasından kaçmak için yakın veya uzağa seyahat edebilir, kendiniz için yeni bir beceri öğrenebilir veya bir hobi olarak kendinizi tamamen okumaya adadığınızda yeni bir projeyi nasıl başlatacağınızı öğrenebilirsiniz.


Kitaplar alabileceğiniz en hızlı, en kolay ve en ucuz eğitimdir. Okumak, dikkatinizi dağıtmak yerine, çok değerli mahremiyetinizi geliştirir. Kitaplar, dünyayı aslında yaşamsal alanınıza davet etmeden, kendi içsel alanınıza davet etmenin mükemmel bir yoludur.

 

4| Bulmacalar zihninizi geliştirmenin harika bir yoludur


“En sevdiğim bulmaca, parçalarını kendi başıma çözmeye çalıştığımdır; sonuçta bu tek başına gösterilmesi gereken bir çabadır.” Adrian Belew

Bulmacalar, beyninizi çalıştırmanın ve kendinize meydan okumanın mükemmel bir yoludur.


Bulmacalar, kendi başına oynamaktan zevk alan insanlar için harikadır; sadece tercih ettiğiniz türü bulmanız gerekir. Yapboz, sudoku, kare bulmacalar, çevrim-içi bulmacalar ve hatta bir Rubik küpü bile olabilir.


Bilişsel kaslarınızı güçlendirmenizin yanı sıra, bulmacalar odaklanmanıza ve hafızanızı geliştirmenize de yardımcı olabilir. Daha da önemlisi, sadece eğlencelidirler de. En sevdiğiniz bulmacaları sıkılmadan defalarca yapabilirsiniz mesela.


Son olarak, tamamlanan her bulmacada bir başarı duygusu yaşarsınız; ki bu tek başınıza keyif alabileceğiniz bir histir.

 

5| Fotoğrafçılık, tadını tek başınıza çıkarabileceğiniz harika bir aktivite olabilir


“Kelimeler belirsizleştiğinde fotoğraflara odaklanıyorum. Görüntüler yetersiz kaldığında sessizlikten memnun kalıyorum.” Ansel Adams

Fotoğrafçılık, etrafınızdaki her şeyi farklı bir perspektiften görmenizi sağlar. Bu süreçte başkalarıyla etkileşime girebilir veya bu deneyimin tadını uzaktan yaşamayı tercih edebilirsiniz. Başkalarıyla etkileşime girmeden, hobi olarak fotoğraf çekmenin keyfine varabilirsiniz.


Pahalı bir kameraya çok fazla para gömmenize de gerek yok açıkçası. Sadece akıllı telefonunuzla bile harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Başkalarının müdahalesi olmadan neredeyse her şeyin fotoğrafını çekerek kendinize özgü bir hobi yaratabilirsiniz.


Fotoğrafçılığı bir hobi olarak seçtiğinizde, yeni yerler keşfederek hobinizin zamanla büyümesine ve gelişmesine yardımcı olabilecek çok çeşitli seçenekler ile karşılaşabilirsiniz.

 

6| Sanatın nasıl yapılacağını öğrenmek zihninizi rahatlatır


“Sanat, kendimizi bulmamızı ve aynı zamanda kendimizi kaybetmemizi sağlar.” Thomas Merton

İçe dönük biriyseniz, iddialı olabilirsiniz ve bu sürecin tadını çıkarabilirsiniz. İyi haber şu ki, bir sanatçı olarak bundan en iyi şekilde yararlanmak için gerçek becerilere de ihtiyacınız yok.


Çevrim-içi bir çizim, resim, kaligrafi veya çömlekçilik dersi alarak boş zamanınızın tadını çıkarın.

Resim yapmak, görselleştirme ve uygulama yoluyla hafızanıza kaydettiğiniz bilgileri hatırlama becerilerinizi geliştirebilir. Resim yapmak gibi bir hobinin peşinden gitmek, kaygıyı ve stresi yatıştırabilir. Aynı zamanda bu meditatif bir deneyim de olabilir.


Şunu da unutmayın; kendi kendine oyalanmaktan zevk almayı öğrenmek, her zaman yalnız kalmanız gerektiği anlamına da gelmez. Bu, yalnız geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarmanız gerektiği anlamına gelir ve bir hobi edinmek bunu yapmanın en güzel yoludur.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page