top of page

Blog Posts

Tükenmişliği Önlemek İçin Minimum Çıktı Seviyenizi (MOL) Öğrenin

Updated: Feb 2, 2022

Uzun ve tutarlı bir kariyere sahip olmak, her gün ama aşırı değil, yeteri kadar bir şeyler yapmayı gerektirir…

Bu basit ve kaçınılmazdır: Kısa sürede çok fazla şey yapmaya çalıştığınızda tabii olarak çok daha çabuk tükenirsiniz. Enerjinizi daha kısa sürede deşarj edersiniz. Bundan kaçınarak, uzun ve tutarlı bir kariyere sahip olmanın tek yolu, her gün yeteri kadar bir şeyler yapmaktır, aşırıya kaçmadan gereksiz yere enerji tüketmeden…

Ama yeteri kadar derken, ne kadar? Bunu öğrenmek istiyorsak, formülünü bulanlara bir bakalım, ne dersiniz?


En üretken insanları düşündüğümüzde, her şeyi yapmak için 18 saat çalıştıklarını ve kişisel hayatlarını (ve uykularını) feda ettiklerini söylemek kolaydır. Fakat durum hiç te böyle değil.Yılda bir kitap yayınlayan Stephen King’i ele alalım mesela: Olağanüstü bu çıktısına karşılık, gün boyu bilgisayar başında oturup sürekli kitap yazdığını söyleyemeyiz. King, “Yazma Üzerine” adlı kitabında: “Günde 10 sayfa yazmayı seviyorum, bu da 2.000 kelimeye denk geliyor.” diyor.


Bu iyi bir yazı miktarı bence, ancak yönetilebilir ve King gibi bir profesyonelseniz, sadece birkaç saatinizi alır diye düşünüyorum. Gün içinde yürüyüşe çıkmak, kendisine ait olmayan birçok kitap okumak, karısıyla vakit geçirmek, hatta beyzbol seyretmek için bile yeterli zamanının olduğunu dile getiriyor kitabında.


King, hedefinize ulaşmak için tutarlı bir şekilde yapmanız gereken belirli iş ölçüsü olan Minimum Çıktı Seviyesi (MOL) olarak adlandırdığım şeyi bulmuştur. İçinde bulunduğunuz işin türüne bağlı olarak MOL’ünüzü günlük, haftalık veya aylık olarak hesaplayabilirsiniz.


Günlük 2.000 kelimelik MOL’ü olan Stephen King, “Bu, üç aylık bir sürede 180.000 kelime eder, bir kitap için de iyi bir miktar açıkçası; hikaye iyi kurgulanır ve güncelliğini koruyabilirse okuyucunun mutlu bir şekilde içinde kaybolabileceği bir çıktı ortaya çıkabilir.” diyor.


Tükenmişliği önlemek için, kendi MOL’ünüzü ve her gün ne kadar enerji harcamanız gerektiğini belirleyin. Bunu nasıl yapacağınızı adım adım aşağıda açıklamaya çalıştım:

  1. Gerçekçi bir hedef belirleyin: “Altı ayda bir yeni bir faaliyet başlatmak” gibi bir zaman tablosu oluşturun.

  2. Hedefinizi günlük eylemlere ayırın: Bu eylemleri olabildiğince somut hale getirin. Örneğin, yeni bir faaliyet başlamak için bunu hesaplayabilirsiniz, her gün beş potansiyel ortağa e-posta göndermeniz, teklifleriniz üzerinde bir saat çalışmanız ve 30 dakika boyunca araştırma yapmanız gibi, ki bu sizin MOL’ünüzdür.

  3. Kendinize bazı yönergeler verin: MOL’ünüze sadık kalmanız basittir, ancak o kadar da kolay değildir. Benim gibiyseniz, daha fazlasını yapmak isteyeceksinizdir. Ama kendinize, günlük eylemlerinizi tamamladıktan sonra, onları bırakmaktan memnun kalmanıza izin vereceğinizi söyleyin. Çevrenizdeki insanlar daha uzun saatler çalışıyor ya da daha fazlasını yaratıyor gibi görünüyor olsa da kendinizde suçluluk hissetmemelisiniz, zira büyük olasılıkla yaptıkları şey sürdürülebilir olamaz.

10 yıl boyunca kişisel üretkenlik üzerine yaptığım araştırmalardan sonra öğrendiğim şey şu; her seferinde daha fazlasını yapmanız gerektiğini düşündüğünüzde, muhtemelen daha az etkili çıktılar alacak olmanızdır. Ne istediğinizi derinlemesine düşünürseniz, muhtemelen o kadar çok şey yapmanıza gerek olmadığını anlayacaksınız.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

48 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page