top of page

Blog Posts

Daha Akıllıca Seçimler Yapmak

Updated: Feb 2, 2022

İşler her zaman istediğiniz gibi gitmese bile. Bu aynı zamanda yapılacak daha akıllıca bir seçimdir...

Dün gece, bir paket patates cipsi açıp boşalana kadar yeme isteği duydum. Kettle veya Tyrrells marka elde pişirilmiş kalın cipsleri severim zira.


Neredeyse bir poşet alacaktım ama onun yerine küçük bir kase Yunan yoğurdu almaya karar verdim.Daha akıllıca bir seçimdi. Bir hafta önce patates cipsi almaya gittim ve midem patlayacakmış gibi hissettim. Bu normal, pek akıllıca olmayan bir seçimdi zira.


Genellikle bu tür pek de akıllıca olmayan bir takım seçimler yaparız zaman zaman. Ama bunun bizim çıkarımıza olmadığını da iyi biliyoruz. Ara sıra küçük bir hatırlatmaya ihtiyacımız var. İşte hayatımızı iyileştirebilecek seçeneklerin bir listesi...


 

Zor olanı yapmak

Bir kağıt şirketinin yöneticisi olan Michael Scott’ın günün sonunda ekibinden birini kovmak zorunda olduğu The Office’in harika bir bölümü var. Bu zor seçimi yapmaktan kurtulmak için her yolu dener.


Birini kovmak gibi zorlu bir konuşmadan kaçınmak için her şeyi yapmaya hazırdır. Birini kovmaktan hoşlanan bir liderle hiç tanışmadım. Bu yüzden birçok lider, yollarını ayırmaları gerektiği halde insanları takımlarında tutuyor.


Michael Scott gibi kaçmak istemenize neden olan bir durumla karşılaştığınızda, zor olanı yapmayı unutmayın. Bandajı yırtın. Acı hissedeceksiniz elbette, ama herkes için en iyisi budur..


Aynısı, artık işlemeyen, ancak ince bir iplik üzerinde canlı kalan ilişkiler için de geçerlidir.

Benzer şekilde, işinizde mutsuzsanız, başka bir iş bulun. Uzun vadede bu daha akıllıca bir seçimdir.


 

Merdiven çıkmak

Bunu bir metafor olarak söylemiyorum. Yani kelimenin tam anlamıyla merdivenleri kullanın.

Dürüst olmak zorundayım. Koronavirüs krizinin başladığı ilk haftalarda apartmanda asansörden kaçındım. Ama asansöre binmenin iyi olduğunu öğrendiğimizde, yine de merdivenleri kullandım çünkü en güzeli.


Biraz daha yürüme fırsatım olduğunda, bunun için gidiyorum. Örneğin, birkaç adım daha atabilmek için arabamı park yerlerinin sonuna park etmeyi alışkanlık haline getirdim. Aktif kalmak daha akıllıca bir seçimdir.


 

Aptal görünmek

Neden akıllı görünmeye bu kadar takıntılıyız? Twitter’da tek satırlık tweet atan insan sürüleri gibi.


Bazen daha akıllıca bir seçim aptal görünmektir. Sınıftayken ve bir sorunuz olduğunda elinizi kaldırmayın, akıllı davranmıyorsunuz demektir bu. Aptal görünmekten korkarsınız, bu yüzden kendine saklarsınız.


Bunu çalışırken hep görüyorum. Kendi ekibimde dahi. Bizi kötü gösteren “aptal” sorular sormaktan korkarız. Ama bu doğru değil. Aptalca sormamak aptalca olan tek şeydir. Bir şeyleri netleştirmek, eksiksiz olduğunuz anlamına gelir.


Gerçek şu ki, çoğu insan iyi iletişimciler değildir. Bu nedenle, hiçbir anlam ifade etmeyen bir e-posta veya mesaj aldığınızda şaşırmayın. Sadece o kişiye bunun ne anlama geldiğini sorun. Bu daha akıllıca bir seçimdir.


 

Kitap okumak

Öğrenmeyi sizin için kolaylaştırmak isteyen birçok uygulama ve hizmet var. Size bir kitabın özetini veren Blinkist gibi şeyler var.


Eskiden severdim. Ama bir süre sonra, “Bu uygulamalarda tükettiğim hiçbir şeyi neden hatırlayamıyorum?” diye düşündüm kendi kendime. Çünkü şeker gibi hap gibi, o anda iyi hissettiriyor ama ne bir ilaç ne de besin değeri var.


Hepimiz zaman kazanmak istiyoruz, böylece insanlar “Bana özetini ver!” Sonra bir başkası, “Bana tek cümleyle özetle!” diyor.


Yüzeysellik bu. Öğrenme sadece genişlikle ilgili değildir, derinlikle de ilgilidir. Kitap okuma etkinliğinin yerini hiçbir şey tutamaz açıkçası.


Bir saat kitap okuduğunuzda meditasyon yaparsınız. Düşünürsünüz, öğrenirsiniz, noktaları birleştirirsiniz. Bu daha akıllıca bir seçimdir.


 

Değerlere bağlı kalmak

“Kimin umrunda? Sadece bizimle bir içki iç!” Her Cuma içki içmeyen eski bir iş arkadaşı olan Florent’e bunu söylerdik. Hiç kıpırdamazdı. Gerçekten saygı duyduğum biri ve değerlerine bağlı biriydi.


Kendimizi çoğu zaman değerlerimizden vazgeçmemizi gerektiren durumlarda buluruz. Ve “Sadece bir seferlik” diye düşünürsünüz. Bir parça çikolata daha aldığınızda bu acıtmaz, ancak önemli şeyler (diyabeyt gibi hastalıklar) söz konusu olduğunda bu bir sorundur.Arkadaşlığa değer veriyorsanız, asla insanlar hakkında dedikodu yapmak istemezsiniz. Bir kez değil, her zaman. Doğruluğa değer veriyorsanız, durum ne kadar önemsiz olursa olsun yalan söylemezsiniz.


Değerlerinize sadık kalmak her zaman daha akıllıca bir seçimdir çünkü kendiniz hakkında daha iyi hissedersiniz.


 

Olumlu getirisi olan seçeneği seçin

Negatif getirisi olan bir şeye karşı olumlu getirisi olan bir şeyi yapma seçeneğiniz olduğunda, açıkçası ilkiyle yola devam etmek istersiniz.


Olumlu şeyi yapmanıza yardımcı olacak bir hile yada numara var mı?

Bu tür şeyleri aramaktan vazgeçin. Zor şeyler bir sebepten dolayı zordur. Sonunda daha akıllı bir seçim yapmak için bazen 1000 deneme yapmanız gerekir. Bu vazgeçtiğiniz anlamına gelmez.


Bir poşet patates cipsi yemek gibi pek de akıllıca olmayan bir seçime yöneldiğimde, bir dahaki sefere daha akıllıca olanı tekrar yapmayı hedefliyorum. Hepimiz ara sıra dağılırız. Sadece bir robot mükemmeldir. Bu yüzden her zaman sizin için iyi olanı yapmaya çabalayın.


İşler her zaman istediğiniz gibi gitmese bile. Bu aynı zamanda yapılacak daha akıllıca bir seçimdir.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page