top of page

Blog Posts

Niçin Hayatınız ve Paranız Aşağı ve Yukarı Yönlüdür?

Updated: Feb 2, 2022

Hayatınızdaki trend ne olursa olsun, sorumluluklarınıza ve değer verdiğiniz şeylere odaklanın sadece. Kontrol ettiğiniz şeye odaklanın ve yolunuza devam edin. Sonunda, momentumunuz sizi tekrar yükseliş trendine sokacaktır...

Lisedeyken, zaman zaman birlikte vakit geçirdiğim birkaç kişi vardı. Bazen dersleri sallar, kasabaya gider, bilardo oynar ve içki içerdik.


O yaşta biraz asi davranmak iyi geliyordu. Birlikteyken, gürültülü ve sinir bozucuyduk. Ama güzel olduğunu da düşünüyorduk.


Geçen hafta en iyi arkadaşımla bu havalı ve serseri adamların çoğunun nasıl kaybedenler olduğu hakkında konuşuyorduk. Arkadaşım Quincy farklı bir şehirde büyümüştü ama onun da aynı türden arkadaşları vardı.


Bu adamlar yetişkin yaşamlarına düşüş trendinde başladılar. Üniversiteye gitmediler, düşük ücretli işlere girdiler, her hafta kulüplere gittiler, istikrarsız ilişkiler yaşadılar, borç aldılar vb...


Hayatta, işler genellikle bir trend izler. Eğilim çoğunlukla ya yukarı doğru ilerle ve işler iyiye gider ya da aşağı doğru yuvarlanır ve işler daha da kötüye gider. İşler ters gittiğinde bile, genellikle düşüş trendi gibi gelir çünkü etrafınızdaki her şey yükselmeye devam ediyor gibi görünür.


Yaklaşık olarak lisedeyken, ailem beni bu önemli dersten haberdar etti. Okulda iyi olduğumu söylüyorlar ama daha fazla potansiyele sahip olduğumu da iyi biliyorlardı. Çevremdeki insanların eğilimlerine kapılıp gitmemi istemediler.Bu yüzden eğitime öncelik vermem için bana sürekli destek oldular. Bunu iyi biliyorlardı. Her iki ebeveynim için de hayat zordu. Yaşlı aile üyelerinin her yıl aşağılandığını görüyorlardı.


Yetişkinlik dönemlerine yanlış bir şekilde başlayan arkadaşlarım, neredeyse başlarına gelen tüm olaylarda hasta, bağımlı ve depresif hale geldiler. Hollywood filmlerinde insanların hayatlarını değiştirmesi yaygın olsa da, gerçekte çok nadir bir durumdur.


İnsanlar hayatlarını bir gecede değiştiremezler yani. İyi yönde değişen ve bu değişimi sürdüren insanları görmek güzel olsa da, olmasını istediğimiz kadar da yaygın değiller.


Baktığın her yerde trendler (aşağı yada yukarı yönde) var

Borsada genellikle düşüşte olan şirketlerle karşılaşırsınız. Yıllarca güçlü bir büyüme kaydederler, ancak büyümeyi bırakırlarsa Wall Street onları bir tuğla gibi düşürme eğilimindedir hep.


Bir hisse düşüş eğiliminde olduğunda, görünürde dip yoktur. 200$'dan işlem gören bir hisse senedi 100$'a gidebilir ve insanlar "Vay canına, bu fiyatın yarısı. Ne kayıp be. Daha ne kadar düşebilir?” derler.


Hisse senedi düşmeye devam eder ve 50 dolara kadar iner ve biri "Bundan sonra daha ne kadar düşebilir?" der. Kaptın bu işi! Hisse senedi 10 dolara ulaşana kadar düşmeye ve düşmeye devam eder. Ve sonra ne olur peki? Yıllarca 8 ila 12 dolar aralığında işlem görebilir bu hisse. İnsanların yatırım yapmaktan korkmasına şaşmamalı, değil mi?!


Bunun yakın tarihli bir örneği, Lending Club adlı bir şirkettir. Şirket 2014'te 130$ civarında işlem görüyordu ve 2020'de 4$ civarında işlem görene kadar yavaş yavaş düştü. Ancak stratejideki bir değişiklik ve kredi piyasasındaki büyüme nedeniyle şirket yeniden büyümeye başladı. Şimdilik yükseliş trendinde gibi görünüyor.Bir şirket geri dönmek istiyorsa, ciddi bir strateji değişikliğine ihtiyaç duyar. Tekrar büyük büyüme rakamları yayınlamaları gerekir.


Özel hayatımızda da aynı şekildedir. Düşüş trendindeyken, büyük bir değişiklik yapmazsak daha da kötüye gideceğine bahse girebiliriz. Herkesin de bildiği gibi aynı şeyi yaparak farklı bir sonuç bekleyemezsiniz.


Ailem de beni buna zorladı. Zamanımı boşa harcamayı bırakmam ve eğitim almam gerekiyordu. Gerçekten işe yarayan bir stratejiye ihtiyacım vardı. Ve eğitim, hiçbir şey yapmamaktan her zaman daha iyi sonuç veren bir stratejidir.


İnişler ve Çıkışlar Normal: Devam Edin!

2020'de en popüler yatırımcılardan biri ARK Invest'i yöneten Cathie Wood'du. Ana fonu (ARKK), 2020'de şaşırtıcı bir şekilde %152'lik bir getiri sağlayarak onu pandemi döneminin en başarılı fonlarından biri haline getirdi.


Tüm fonları 2018'den beri istikrarlı bir yükseliş trendindeydi. Sonuç olarak, milyarlarca dolar yükseldi. Birdenbire, herkes bu harika getirilerden bir parça kapmak istedi.


Ancak 2021'de ARK'nın Innovation ETF'si, neredeyse tüm yıl boyunca düşüş trendinde kaldıktan sonra %14 kadar düştü. Ve doğal olarak, insanlar onunla yatırım yapmaktan daha az heyecan duyar hale geldi.


ARK 2022'de düşmeye devam ederse şaşırmam ama Cathie Wood önümüzdeki 5 yıl içinde piyasadan daha iyi performans gösterirse de şaşırmam. Bunun nedeni, çoğunlukla yıkıcı teknolojilere ve yeni endüstrilere yatırım yapmasıdır.Bu tür yatırımlar meyvesini vermeden önce, piyasada pek çok iniş ve çıkışlar yaşarlar, aynı zamanda ticari başarıya giden yolculuklarında da.


Hayat asla tek bir yönde ilerlemez. Mükemmel bir zihin durumu yoktur. Birçok insan dengeye sahip olmayı arzu etse de, hayatın doğası bu değildir.


Hayatınızdaki trend ne olursa olsun, sorumluluklarınıza ve değer verdiğiniz şeylere odaklanın sadece. Kontrol ettiğiniz şeye odaklanın ve yolunuza devam edin. Sonunda, momentumunuz sizi tekrar yükseliş trendine sokacaktır...


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page