top of page

Blog Posts

Belirsizlikten Değil Bilinenden Korkuyoruz

Pek çoğumuz korkunun kaynağının belirsizlik olduğunu düşünürüz. Sonuçta, hayatta çok fazla bilinmeyen şey var. Ancak korkunuzu ele almadan önce, ve bir çözüm bulmadan önce neden korkunuz olduğunu bilmek istersiniz.


“İnsan bilinmeyenden asla korkmaz; bilinenin sona ermesinden korkar." Jiddu KrishnamurtiÇoğumuz belirsizliğin korkunun nedeni olduğunu varsayıyoruz. Peki ne yapıyoruz? Belirsizliği ortadan kaldırmaya çalışıyoruz…


 • Her sigorta poliçesini mümkün kılmak

 • Bize daha iyi işler verebileceğini düşündüğümüz dereceler elde etmek

 • Özgeçmişlerimizde iyi görünmesi gereken işler

 • Hayatta kalmamız gerektiğini düşündüğümüz insanlarla çevrili bir çevre edinmek


Ne büyük bir enerji kaybı!

Cevap tam önümüzdeyken yanlış şeyler yapıyoruz. 20. yüzyılın en büyüleyici düşünürlerinden biri Jiddu Krishnamurti'dir. Belirli bir felsefi harekete katılmadı, ancak fikirleri Budizm'e yakındı.


Yazarın en sevdiğim kitaplarından biri "Bilinenlerden Özgürlük"tür. Hayatı boyunca yaptığı birçok konuşmaya dayanan bu kitapta, çoğu insanın korkularının nereden geldiğini bilmediğinden bahsediyor. Krishnamurti sık sık şunları söylüyor kitabında:


“İnsan bilinmeyenden asla korkmaz; bilinenin sona ermesinden korkar."

Bilmediğin bir şeyden nasıl gerçekten korkabilirsin? Sorun şu ki bildiğimizi sanıyoruz. Ve bu doğru. Çünkü bildiğinizi sandığınız şeylerden kesinlikle korkabilirsiniz.

 

Sonlar kaçınılmazdır


70'lerin başında, müzik sanatçıları plak satışlarından çok para kazandılar. Bunu kasetler izledi. Sonra kompakt diskler (CD'ler) geldi ve müzik satışları 21 yıl boyunca zirve yaptı. Plak şirketleri ve sanatçılar, albümleri milyonlarca sattığından dolayı çok paralar ve şöhretler kazandı.


Sonra internet her şeyi değiştirdi: Müzik korsanlığı, dosya paylaşım siteleri ve daha sonra Spotify veya Apple Music gibi müzik akış platformları CD'ler yaptı ve müzik satın alma kavramı neredeyse modası geçmiş bir şekle büründü. Bir devrin sonuydu açıkçası bu.


Yıllar sonra, bir röportajda söz yazarı Lily Allen, bir reklamda bile kullanılan popüler şarkılarından birinin kendisine neredeyse hiçbir şey kazandırmadığını itiraf etti.


"Herkes John Lewis reklamından milyonlar kazandığımı sanıyor. Muhtemelen 8 bin sterlin kazandım,” dedi Allen. Müzisyenlerin günümüzde paralarının çoğunu gerçek müzik yapmaktan ziyade ödül törenlerine ve ürün lansmanlarına katılarak kazandıklarını da sözlerine ekledi.


“Artık insanlar müzik satın almadığına göre başka gelirler bulmalıyız.” diyerek sözlerini tamamladı Allen.


Bir müzisyen olduğunuzu ve birkaç yıl içinde fiziksel albüm satışlarından elde ettiğiniz kazancın neredeyse yok olduğunu hayal edin. Beğenseniz de beğenmeseniz de uyum sağlamak zorunda kalıyorsunuz. Ancak bunu ancak bir şeyin sonunu çabucak kabul edebilirseniz yapabilirsiniz.


 

Korkudan özgür olun. Sonları kucaklayın

Modern ve bağlantılı dünyamızda her şeyin cevabının bizde olduğunu düşünüyoruz. Covid salgınının ne zaman başladığını hatırlıyor musunuz? O zamanlar kimsenin bilmediği ne kadar çok şey olduğunu görmek büyüleyiciydi.


"Virüs nasıl bulaşır?" gibi basit bir soru. o kadar çok tartışmaya neden oldu ki herkesin kafası karma karıştı. Tek bir cevabı yoktu elbette.


Kendini tanıma söz konusu olduğunda da durum aynıdır. O kadar karmaşık varlıklarız ki kendimiz hakkında her şeyi tam olarak bilmemiz imkansızdır.


21. yüzyılın en büyük korku kaynaklarından biri Krishnamurti'nin “bilinen korku” dediği şeydir. Bağlandığımız şeylerin sonunun gelmesinden korkarız zira. Aşağıdakileri bir düşünün derim:


 • Sağlık: Sağlığımızın bitmesinden ve bir daha geri gelmemesinden korkuyoruz.

 • Kariyer: İş gücünde artık yararlı olamayacağımızdan korkuyoruz.

 • İlişkiler: Ortaklarımızın veya arkadaşlarımızın biz olmadan devam etmelerinden korkuyoruz.

 • Toplum: Toplumsal kuralların değişeceğinden korkuyoruz ve artık kendimizi evimizde hissetmiyoruz.


Bu yüzden dünyada çok fazla acı var. Bildiğimiz her şeyin biteceğinden korkuyoruz. Her şeye öyle sıkı sarılıyoruz ki ellerimiz uyuşuyor.


Çözüm ne peki? Bu tür bir korkuyu nasıl yenebilirsiniz?


Sonları kucaklayarak elbet!

İşler biterse üzülme. Gerçek şu ki, hiçbir şey asla aynı kalmaz. Bunu okurken ölüyorsun. Vücudunuzdaki hücreler parçalanıyor. Ve belirli bir zaman sonra, artık burada olmayacaksınız.Aynı şey hayattaki diğer her şey için de geçerlidir. İnsanlar, toplumlar, değerler, kurallar, ideolojiler, fikirler, teoriler, gezegenler. Her şey bir gün bitecek. An meselesi sadece.


Olacağını bildiğin bir şeyden neden korkuyorsunuz peki?


"Bunun olmasını istemiyorum!"

Kimse istemiyor. Ancak gerçeği ve korkunuzun nereden geldiğini anlayarak, artık korkuyu deneyimlemeyeceksiniz.


Ne olduğunuzu ve sizi neyin korkuttuğunu anlamaya başlarsanız, daha fazla cesarete ihtiyacınız olmaz çünkü çürümenin ortasında güvende hissedeceksiniz. Gerçek dengeye sahip olacaksınız.


Özgürleştirici, değil mi?


Recent Posts

See All
 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page