top of page

Blog Posts

Hayallerinize Ne Oldu?

“Zorluklar kadar iyi bir eğitim yoktur.” Benjamin Disraeli

Pek çok insan iş yerinde çalışır gibi görünür, fakat aslında çalışmıyordur. Sıkılmışlardır, dikkatleri dağılmıştır, motive edici ilhamlardan yoksundurlar veya tükenmişlerdir. Diğer bazıları ise işlerinden çeşitli açılardan zevk alıyor olabilirler, ancak onlar da genel olarak memnun değillerdir.


Gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, 142 ülkedeki çalışanların yalnızca % 13'ünün ya da sadece sekizde birinin iş yerinde çalıştığı belirlenmiştir. Araştırmadan bazı notlar:


“Dünya genelinde çalışanların büyük bir kısmı,yaklaşık % 63'ü “işine bağlı değil”, yani motivasyonları yok ve organizasyonel hedeflere veya sonuçlara bağlı çaba harcama olasılıkları daha düşük. Ve % 24'ünün de, işinde mutsuz ve verimsiz oldukları anlaşılmış ve iş arkadaşlarına olumsuzluk yayma eğiliminde oldukları görülmüştür.”

Bu sizin için de böyle mi? İşinizde mutsuz musunuz? Öyleyse, açıkça söylemek gerekirse, bu konuda yalnız değilsiniz…

 

Zorluklar Kadar İyi Bir Eğitim Yoktur

Pek çok insan işinden nefret ediyor, ki bu insanların işyeri deneyiminin kalitesinin genel yaşam kalitesini etkilemesi nedeniyle büyük bir sorundur.


İşleri karmaşıklaştıran COVID-19 salgını dünya ekonomisini altüst etti. İşletmeler kapanıyor. İnsanlar işlerini kaybediyor. Pek çok insan açısından korkutucu bir dönemden geçiyoruz.

Yapılan araştırmalar doğruysa ve çok sayıda insan işine bağlı değilse, belki de bu mevcut ekonomik kriz olumlu bir değişim için bir fırsat olabilir?


“Zorluklar kadar iyi bir eğitim yoktur.” Benjamin Disraeli

Elbette, birinin işini kaybetmesi nadir de olsa bir fırsat olabilir. İşinizden nefret etseniz bile işinizi kaybetmeniz, beraberinde gelir kaybının sebep olduğu strese, belirsizliğe ve potansiyel zorluklara davetiye çıkarır.


Düzenli bir gelirin hissettirdiği güven duygusu, berbat bir işte çalışıyor olsanız bile, değişimin beraberinde getirdiği riskleri göze almanızı elbette zorlaştırır. Hatta size bağlı aile üyeleriniz söz konusu ise bu çok daha zordur.


Kişinin iş değişikliğini veya kariyer geçişini planlama lüksünü yaşaması, ani iş kaybına tercih edilir. Ancak bazen işten çıkarmalar gibi beklenmedik değişiklikler, kişinin daha iyi ufuklar keşfetme motivasyonunu hızlandırabilir.

 

Sana ne kadar ödediler?

“Aklı Havada” filminde, işi şehir şehir dolaşarak ekonomik zorluklar içinde olan ve küçülmeye giden şirketlerdeki çalışanlara işten çıkarıldıklarını bildirmek olan aktör George Clooney, kurumsal bir İK uzmanı Ryan Bingham’ın hikayesini canlandırıyor. Ryan Bingham karakteri, bu işin nasıl yapıldığını öğretmek için genç bir iş arkadaşıyla birlikte seyahatler gerçekleştiriyor.


Aşağıdaki sahnede, Ryan Bingham karakterinin işinden yeni kovulan kızgın bir adama karşı neler söylediğini izleyebilirsiniz.İster mevcut işinizde ister işinizin dışında mutsuz olun, bu kendinize şu soruyu sormanın tam zamanı olabilir:


Hayallerime ne oldu?

Gençlik yıllarınızı bir düşünün. Neyi sevdiniz? Neye tutkuluydunuz? Hayal ettiğiniz bir meslek var mıydı?


“Düşlediğiniz hayatı kendiniz için yaşamaya cesaret edin. İlerleyin ve hayallerinizi gerçekleştirin.” Ralph Waldo Emerson

Benim ilgimi çizgi film ve sanat eserleri çekiyordu ve bu yüzden gençken profesyonel bir karikatürist olmak istemiştim. Ancak ebeveynlerimin o çok iyi niyetli rehberliği, beni kolluk kuvvetlerinde bir kariyere sürükledi.


Ömrümün 26 yılımı polislik mesleğinde geçirdim ve bunun yanında da çizgi film yapmakla uğraştım. Polislik kariyerimden ve başkalarına yardım etmekten büyük zevk aldım, ancak profesyonel ve tam zamanlı bir karikatürist olarak çalışabilmek için de beş yıl erken emekli oldum. Yaratıcı tutkum ve hayallerim artık daha fazla bekleyemezdi.


Zamanlamanız sizin açınızdan iyi ya da kötü olsun fark etmez, olumlu bir değişim her zaman mümkündür.

 

Yaralarımız İçin Bandajlar

Sahip olduğunuz hayallerin ve tutkuların bir listesini yaparak bir başlangıç yapabilirsiniz, eğer değişimin zamanın geldiğini düşünüyorsanız. Hala gençlik hayalleriniz hakkında güçlü hisler besliyor musunuz? Bunlardan herhangi biri ile yeni kariyerinizi ya da ilgi alanlarınızı belirmek istemez misiniz? Neden onları tekrar ele alıp, hayalini kurduğunuz işi yapmayasınız?


Örneğin, belki yazma yeteneğiniz var ve bir zamanlar romancı olmayı hayal ediyordunuz. Neden bir blog sitesi açmıyorsunuz? Makaleleri yayınlara gönderin ve ardından bir e-posta listesi oluşturun. Belki yazma becerilerinizi metin yazarlığı gibi ilgili bir alanda da kullanabilirsiniz?


Bazı arayışlar tutku gibi hissedilebilir ama gerçekten sadece duygusal kaçışlardır. Gençken rock yıldızı olmayı hayal eden şu adam gibi, tek eksiği bu kadar pratik yapmaktan hiç hoşlanmamış olmasıydı.

Büyük bir Rock yıldızı olacağım, ama akortları öğrenmeden önce bir bira molası verebilirim diye düşünüyorum…


İşten çok fikre aşıktı. Bir rock yıldızı olmayı düşünmek onu iyi hissettirdi, ancak bunu başarma tutkusuna pek sahip değildi. Bu nedenle tutkuları yeniden ziyaret etmek, sizi hala heyecanlandırıp heyecanlandırmadıklarını anlamak için çok önemlidir.


Yazar Jaimie Eckert, Quora sitesinde, yitip giden tutkuyu geri kazanmakla ilgili sorulan bir soruya şu şekilde cevap vermiştir:


“Kaybettiğiniz tutkunun ne olduğunu bilmiyorum, ancak ne pahasına olursa olsun onu yeniden canlandırmak yerine, sizin için neden önemli olduğu konusunda kendinize belirleyici sorular sorun. Yaralarımızı saran, değer verdiğimiz pek çok tutku vardır. Ancak en güzeli, otantik bir şifa peşinde koşmak yerine, yeni yelkenler açtığınız ufkunuzda hangi yeni tutkuların ortaya çıktığını görebilmektir.”

Tutkularınızdan eminseniz, onları kurtarmanın en iyi yolu daha fazlasını keşfetmektir. Şu anda yapmak istediğiniz şeyi yapan birine ulaşın ve onu ziyaret edin. Becerilerinizin nerelerde eksik olduğunu ve bunları geliştirmek için neyin gerekli olduğunu öğrenin.


Bir zamanlar sevdiğiniz şeye geri dönün. Paslanmış olabilirsiniz ve biraz sabır gerekebilir. Sonunda, hala derin bir tutkunun olup olmadığını anlayacaksınız. Kalplerimiz asla bize yalan söylemez, bunu sakın unutmayın!

 

Onunla Son Derece İlgilenmeye Devam Edin

Hepimizin bir takım yetenekleri vardır muhakkak, ancak bazen aklımızda belirli bir tutku veya ideal bir iş yoktur. Bu gibi durumlarda, deneme yapmak faydalıdır. Yeni hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı keşfedin.


Ünlü bir şef olan merhum Julia Child’ı bir düşünün. Kariyerine reklamcılıkta başladı ve 2. Dünya Savaşı sırasında hükümet istihbaratında çalıştı. 30'lu yaşlarında Paris’e taşındı ve Fransız mutfağına aşık oldu. Nerden nereye…


“Tutkulu olduğunuz bir şey bulun ve onunla son derece ilgilenmeye devam edin.” Julia Child

Child, mutfak becerilerini geliştirmek için yıllarını harcadı. Ünlü yemek kitabı “Fransız Yemek Pişirme Sanatında Ustalaşmak” için bir yayıncı bulana kadar neredeyse yaşı 50'yi bulmuştu.

Child, televizyonda ün kazandı ve Aşçılık Enstitüsü Onur Listesi’ne giren ilk kadın oldu.


Siz de kendinizi yeniden keşfedebilirsiniz. İster eski bir tutkuya yeni bir hayat veriyor olun, ister yenilerini keşfediyor olun, bunu yapabilirsiniz emin olun.


“Harika bir iş çıkarmanın tek yolu, yaptığınız işi sevmektir. Henüz sevdiğiniz işi bulamadıysanız, aramaya devam edin. Mevcut işinizle yetinmeyin.” Steve Jobs

İşten ayrılmak veya kariyer değişikliği yapmak ne kadar zor olursa olsun, bu kendinizi yeniden keşfedebilmeniz için size bir takım fırsatlar sunacaktır emin olun. Eski tutkularınızı yeniden gözden geçirin ve onları canlandırın. Deneyin, denemeden anlayamazsınız. Yeni, daha tatmin edici bir kariyer yolculuğuna çıkın ya da işinizle nasıl ilişkilendirilebileceklerini keşfedin.


Bazen sıkıntılar ve zorluklar, açmaya korktuğunuz ve içinden geçtiğiniz kapıyı gösterir ve aralar. Derin bir nefes alın ve o kapıyı açın. İçeriye göz atın ve ardından eşiğin üzerinden atlayın. Sadece ötesindekiler, hayallerinizin cevabı olabilir.

 

Ayrılmadan önce bir dakikanızı almak istiyorum…

Okuduğunuz için teşekkürler :)

Ben John P. Weiss. Karikatür çiziyorum, resim yapıyorum ve hayat hakkında makaleler yazıyorum. En son makalemi ve sanat çalışmalarımı görmeniz için ücretsiz e-posta bültenime buradan abone olabilirsiniz.


Sevgilerle,


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

97 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page