top of page

Blog Posts

James WEBB Uzay Teleskobu Sonunda 1.5 Milyon Km Ötedeki Yörüngesine Doğru Yol Alıyor

Sayısız gecikmeden sonra, şimdiye kadar ki en büyük uzay teleskobu Noel Günü'nde fırlatıldı ve bilimsel çalışmalarına 2022'nin ortalarında başlayacak...

James Webb Uzay Teleskobu (JWST) nihayet fırlatıldı. Uzun bir gecikme dizisi ve bütçe aşımlarından sonra, şimdiye kadarki en büyük uzay teleskobu, uzayın ve kozmosun en zorlu gizemlerinden bazılarını çözmeye başlamak için yola çıktı.


1220 GMT'de Fransız Guyanası'ndan bir Ariane 5 roketiyle fırlatıldıktan sonra, uzay aracı, Lagrange noktası olarak adlandırılan yerçekimsel olarak kararlı bir konuma - L2 olarak adlandırılan Lagrange noktası - Dünya'nın yaklaşık 1,5 milyon kilometre ötesindeki yörüngesine doğru yol alıyor. Güneşten uzaktaki bu mesafe, JWST'deki aletlerin soğuk kalmasını sağlamaya yardımcı olacak, bu da net görüntüler yakalaması için bir gereklilik.


Devasa teleskop, fırlattığı roketin içine sığacak şekilde dikkatlice katlandı ve uzaydaki ilk haftasında yavaşça açılacak. 18 altın kaplama berilyum altıgenden oluşan devasa aynası, güneşten, Dünya'dan ve güneşten gelen ışığı engellemek ve serin tutmak için bir kalkan görevi gören Kapton adlı özel bir polimer filmin beş jilet inceliğinde, alüminyum kaplı katmanıyla birlikte açılacak. Bu kalkan olmadan, gözlemevi tarafından emilen ve yeniden yayılan ısı, evrenin resimlerini mahvetmeye yeterli olacaktır.Teleskop tamamen konuşlandırıldığında, JWST'nin operatörleri çeşitli elektronik ve bilimsel araçları çalıştıracak ve test edecek. Ocak ayının sonunda, JWST, operatörlerin cihazlarını beş ay kadar daha kalibre etmeye devam edeceği L2'ye ulaşacak ve sonrasında – her şey yolunda giderse – bilimsel çalışmalarına başlayacak.


Bu çalışmaların astronomideki en acil soruların çoğunu kapsayan dört ana hedefi var. Bu hedeflere ulaşmak için, Hubble uzay teleskobunun repertuarına dahil ettiği görünür ve ultraviyole ışıktan kaçınarak kızılötesi frekanslarda gözlemler yapılacak. Devasa aynası, Hubble'ın görebildiğinden 10 ila 100 kat daha soluk ve ayrıntılı olarak 10 kat daha hassas nesneleri görmesini sağlayacak.


Bu, görevin dört sütunundan ilkini gerçekleştirmek için 13,6 milyar ışık yılı kadar uzaktaki yıldızlara ve galaksilere bir göz atmasını sağlayacak: ilk yıldızların ve galaksilerin büyük patlamadan yüz milyonlarca yıl sonra nasıl oluştuğunu anlamak. İkinci sütun, erken evrenin kozmik kaosundan bugün gördüğümüz nispeten barışçıl galaksilere kadar galaksilerin zaman içindeki oluşumunu ve evrimini incelemektir.


Bu sadece evrenin tarihini anlamak için değil, aynı zamanda büyük ölçekli yapısını belirlemek için de önemlidir. Gökbilimciler, uzak galaksilerin karanlık madde içeriğini ve hareketini araştırmak için JWST'yi kullanabilecekler; ki bu, evrenin ne kadar hızlı genişlediği ve nihai kaderinin ne olabileceği sorusunun çözülmesine yardımcı olacaktır.JWST biliminin üçüncü hedefi, yıldızların ve etraflarındaki gezegen sistemlerinin nasıl oluştuğunu anlamak ve güneş sistemimizi evrendeki sayısız diğer sistemle karşılaştırmamıza izin vermektir. Son olarak, JWST, atmosferlerini incelemek ve potansiyel uzaylı yaşam belirtileri aramak için uzak yıldızların yörüngesinde dönen öte gezegenlere işaret edecek. Operasyonların ilk yılı için gözlem süresi zaten tahsis edildi ve her şey yolunda giderse, uzay aracının yakıt rezervleri, ilk yıldızlardan bugüne kadar kozmosu en az 5.5 yıl araştırmak için izin vermelidir.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

29 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page