top of page

Blog Posts

Yapay Zeka (AI) ve Bilinmeyen Korku

Yapay Zeka pazarı 2023 yılına kadar 100 milyar dolar mertebelerine ulaşırken, insanların korkusu giderek artıyor. İnsanlar neden AI’dan korkuyor peki?


Yapay Zeka (AI), önceki yıllarda da olduğu gibi 2022’de de en sıcak trendlerden biriydi. GSMA’ya göre, 2023 yılında, AI pazarının 100 milyar dolara ulaşması bekleniyor.


Yapay zekanın sektöre, işletmelere ve tüketicilere getirdiği yenilik neredeyse elle tutulur seviyede artık. Önümüzdeki on yılda, her yerde daha fazla otomasyon ve AI tarafından desteklenen robotik teknolojiler geliştirilecek.


Yine de, Yapay Zekanın geleceği ve insanların onunla birlikte yaşamaya nasıl uyum sağlaması ve alışması gerektiği konusunda çok fazla aldatmaca ve komplo teorisi var. Nitekim AI, halkın fikrini kutuplaştıran bir konu.


Dar Yapay Zeka, Genel Yapay Zeka ve Süper Yapay Zeka

Genel Yapay Zeka (AGI), herhangi bir bilişsel işlevi bir insanın yapabileceği şekilde gerçekleştirebilen YZ türüdür. Teknoloji henüz bu noktada değil elbette. Bugün, IBM Watson, Siri, Alexa, Bixby ve diğerleri gibi Dar Yapay Zeka uygulamaları, dünyayı bizimle paylaşanlardır. Genel ve Dar Yapay Zekalar arasındaki temel fark; hedef belirleme ve iradedir.


Gelecekte, AGI kendi hedefleri üzerinde düşünme ve bunları ayarlayıp ayarlamayacağına ve ne dereceye kadar karar verme yeteneğine sahip olacak. Doğruysa eğer, bu olağanüstü teknolojik başarının insanlığı sonsuza dek değiştireceğini kabul etmeliyiz.


Yine de bu noktaya varmak için daha gidilecek uzun bir yol var. Buna karşılık, bugün birçok insan, Süper Yapay Zekanın (SAI) bir gün insan bilişinin ötesine geçeceğinden korkuyor. Ve bunun gelecekte olması oldukça muhtemel olsa da, herhangi yakın bir zamanda bu mümkün gözükmüyor.


Artırılmış Zeka Üzerine

MWC Barcelona’da Digital Trust konulu bir açılış oturumunda konuşan, bilimsel bilgiyi demokratikleştirmek için artırılmış zeka kullanan bir şirket olan Sparrho’nun Kurucusu ve CEO’su Dr. Vivian Chan; hiper bağlantılı dünyanın nasıl yeni teknolojiler ve politikalar konusunda giderek daha fazla güvensizlik ve korku yarattığını açıkladı. Bununla birlikte, böyle bir kaygı için çok az destek olduğunu gösteren güçlü kanıtlar vardır.


2013 yılında kurulan Sparrho’nun merkezi Londra, İngiltere’dedir. Şirket, 150’den fazla ülkeden kullanıcıların bilimsel araştırmaların zirvesinde kalmasına yardımcı olmak için Makine Öğrenimi ve uzman küratörlüğünü harmanlıyor. Sparrho’nun veritabanı, bilimin her alanından 60 milyondan fazla benzersiz araştırma makalesi ve patentten oluşmaktadır. Şirketin misyonu, bilimsel bilgiyi demokratikleştirmek, daha erişilebilir, aranabilir ve paylaşılabilir hale getirmektir.


Kongrede konuşan Vivian Chan, güven eşitsizliği açısından büyük bir sınıf bölünmesiyle karşı karşıya olan bir dünya olduğuna dair gözlemlerini katılımcılarla paylaştı. Ortaya çıkan ve görünen iki grup olduğunu söyledi: Bir yanda bilgili halk var; bu grupta, yeni ve gelişen teknolojilere olan güven zamanla artmaktadır. Öte yandan kitlesel nüfus var; güvenin durgunlaşmaya devam ettiği diğer bir grup var.


Elbette sosyal medya burada da rol oynuyor. Vivian Chan, bunun sadece tüketimle ilgili olmadığını, insanların her zamankinden daha fazla haber paylaşması ve kendileriyle ilgili konuları tartışmasıyla ilgili olduğunu dile getirdi. Güven eskiden yukarıdan aşağıymış, ancak şimdi yatay olarak yerleşmiş.


Yapay Zeka (AI) topluma fayda mı sağlayacak yoksa onu yok mu edecek?

Yapay zeka sadece insanların olmasını istediği şey olabilir. İnsanlara, kendi yapay zeka yaratımlarını kodlama görevi verilmelidir ve bu teknolojiye vakıf olmalı sağlanmalıdır. Zira kitlesel nüfus AI konusunda endişeli hale geliyorsa, bunun nedeni bilinmeyenden korkmasıdır.


Ayrıca, yapay zekanın toplumu yok edeceğine inanmaları yapay zekanın getirdiği faydalar konusunda çok az bilgi sahibi olmalarında da kaynaklanıyor olabilir.


Yapay Zeka ve otomasyon gibi konular, haberlerde ve medya bağlantılarında giderek daha fazla görülüyor. Yine de bir çoğu, bilgilendirici ve eğitici olmaktan çok uzak elbette.


IBM, yakın zamanda yapay zekanın insanların kararlarını nasıl olumlu etkileyebileceğini gösterdi. İnsanlar parmaklarının ucunda çok miktarda bilgi ve veriye sahip olarak, daha bilinçli kararlar verebilir ve bu da toplum üzerinde olumlu bir etki yaratabilir. Yapay zeka artık bu bilgileri ve verileri herkese birkaç saniye içinde ulaştırabiliyor.


Yapay Zeka korkusu bilinmeyenin korkusudur

Kendimizi insanlık tarihinin kritik bir noktasında buluyoruz. Vivian Chan sunumu sırasında, dünyanın yarısından fazlasının internete erişimi olduğunu ve teoride sürekli büyüyen bilgi birikimine erişiminin olması gerektiğini ifade etti.


“Ama gerçekte, buzdağının tam ucundayız. Teknoloji, birbirimizle iletişim kurma ve bilgiye erişme şeklimizi önemli ölçüde geliştirdi. Ama ne pahasına olursa olsun, hesap verebilirliği ve kontrolü kaybettik mi?” dedi Vivian Chan.


İnsanoğlunun en eski ve en güçlü duygusu korkudur. En eski ve en güçlü korku türü bilinmeyenden korkmaktır.

Yapay Zeka (AI) da dahil olmak üzere yeni teknolojilerin genellikle onay önyargısına göre değerlendirildiğini açıkladı. Başka bir deyişle, insanlar mevcut inançlarını veya varsayımlarını destekleyen şeyleri hatırlama eğilimindedir.


Örneğin, biri zaten AI’dan şüpheleniyorsa, okudukları veya sosyal medyada gördükleri olumlu bir AI hikayesini hatırlama olasılıkları daha düşüktür. Ancak kötü bir habere rastgelirlerse, bunu hemen kullanırlar ve kendi inançlarını desteklemek için bunu destekleyici kanıt olarak paylaşırlar.


Vivian Chan, yapay zekanın hâlâ bir gizem olduğunu söyledi. “Algoritmaların nasıl sınıflandırıldığını ve çıktıları nasıl belirlediğini mutlak anlamda bilmiyoruz. İnsanlar kararların nasıl alındığını anlamak istiyor ”dedi.


 

Yapay Zeka (AI), kendi başına bir amaç değil, bir amaca yönelik bir araçtır


Sparrho şirketi, kuruluşların ve genel halkın yeni bilimsel yayınlar ve patentlerle güncel kalmasına yardımcı olmak için Yapay Zekayı kullanarak bilimle güven oluşturmaktadır. Şirket veri tabanını genişlettikçe, daha fazla kişi kendileri için önemli olan konular hakkında daha iyi bilgilendirilebilir.


Böylece daha iyi ve daha bilinçli kararlar alabilirler. Şirket, insanlara AI etrafında psikolojik bir güvenlik ağı oluşturmalarına yardımcı olarak insan önyargısına karşı savaşmaya çalışıyor.

Vivian Chan, bu, bir kişinin diğer insanların bir durum veya teknoloji üzerinde nasıl düşündükleri ve nasıl davrandıklarının yanı sıra bilginin ne kadar güvenilir olabileceğine ilişkin deneyimlerini birleştirerek yapılabileceğini söyledi.


Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page