top of page

Blog Posts

3 Tür Yapay Zeka: Dar, Genel ve Süper

Yapay Zeka (AI) hızla gelişiyor… “Süper Yapay Zeka” (ASI) beklenenden daha kısa sürede teknoloji dünyasında yerini alabilir.


Gartner websitesinin 3.000’den fazla Bilişim Sistemleri Uzmanları (CIO) ile yaptığı ankete göre; Yapay zeka şimdiye kadar en çok hakkında konuşulan teknolojidir ve şuanda ikinci sırada yer alan veri ve analitikten çok daha ileri bir noktada, en üst seviye “oyun değiştirici teknoloji” olarak yerini alıyor.


Yapay zeka, önümüzdeki yıllarda ve sonrasında insanların etkileşime gireceği her şeyin çekirdeği olmaya hazırlanıyor.Robotlar, bir dizi görevi yerine getirmek için tasarlanmış programlanabilir varlıklardır. Programcıların, insan benzeri zekayı, davranışları, duyguları yazılım ile programlayarak gömdüğü zaman, bir insanın gerçekleştirebileceği herhangi bir görevi taklit edebilen gömülü bir Yapay Zeka’ya sahip robotlar yarattıklarını göreceğiz.


IBM, karar vericilere daha bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olmayı amaçlayan, Proje Tartışmacısı aracılığıyla bir insan-yapay zeka tartışmasını mümkün kılmıştır.


Yapay Zeka Robotları tarafından gerçekleştirilen görevlerin türüne bağlı olarak, Yapay Zeka farklı kategorilere ayrılmıştır. Bununla birlikte, Yapay Zeka’nın hala başlangıç aşamasında olduğunu belirtmekte de fayda var. Gelecekte, Yapay Zeka bugünkü durumdan oldukça farklı ve ileri bir seviyede olacak.


Geleceğe hazırlıklı olmamız için, Yapay Zeka bilgimizi tazelemeye başlamamız gerekir. Ayrıca insanların Yapay Zeka’nın topluma ve bir bütün olarak insanlığa getireceği zorluklar ve değişiklikler için de hazırlanmaları gerekir. Peki, Yapay Zeka gerçekte nedir?


Yapay Zeka Nedir? Üç Tür Yapay Zeka

“Yapay Zeka, akıllı makineler, özellikle de akıllı bilgisayar programları yapma bilimi ve mühendisliğidir.” Alan Turing
 

Film önerisi:

Bilgisayarın Babası Alan Turing’in hayatını konu alan gerçek bir hayat öyküsü: The Imitation Game (Enigma, Yapay Oyun) filmini izlemenizi kesinlikte tavsiye ederim :)


 

Her şeyden önemlisi, Yapay Zeka ile ilgili bugünkü tartışmalara katılabilmek ve insanlığın geleceğinde meydana getireceği değişiklikleri anlayabilmek için, yapay zekanın temellerini bilmemiz şart.


Farklı Yapay zeka türleri, bir robota gömülen yapay zekanın seviyesine bağlıdır. Yapay Zeka’yı açıkçası üç kategoriye ayırabiliriz:

  • ANI: Dar Yapay Zeka

  • AGI: Genel Yapay Zeka

  • ASI: Süper Yapay Zeka


1| Dar Yapay Zeka (ANI)

Dar Zeka veya Zayıf Zeka olarak da bilinen Yapay Dar Zeka (ANI), tek bir sınırlı göreve odaklanan bir Yapay Zeka türüdür. Sınırlı, dar bir yetenek yelpazesine sahiptir. Bugün için var olan tek Yapay zeka türü budur.


Dar Yapay Zeka , çoğumuzun günlük olarak etkileşime girdiği bir türdür. Google Asistan, Google Translate, Siri, Cortana veya Alexa’yı düşünün. Tamamı Doğal Dil İşleme (NLP) kullanan makine zekalarına sahiptir.


NLP, mesajlaşma ve benzeri uygulamalarda kullanılır. Konuşma ve metni doğal dilde anlayarak, insanlarla kişiselleştirilmiş, doğal bir şekilde etkileşime girecek şekilde programlanırlar.

Günümüzde Yapay Zeka sistemleri, tıpkı insan benzeri biliş ve akıl yürütmeyi kopyalayarak kanser ve diğer hastalıkları aşırı hassasiyetle teşhis etmek için kullanılmaktadır.


 

.::Sponsor Reklam::.


 

2| Genel Yapay Zeka (AGI)

Genel Yapay Zeka (AGI) hakkında konuştuğumuzda, insan kadar yetenekli bir Yapay Zeka türünü kastediyoruz demektir.


Ancak, Genel Yapay Zeka hala gelişmekte olan bir alandır. İnsan beyni, Genel Zeka yaratma modeli olduğundan, görece kısa bir süre sonra gerçekleşecek gibi görünmemektedir, çünkü insan beyninin işlevselliği hakkında kapsamlı bir bilgi eksikliği söz konusu.


Ancak, tarih birçok kez gösterdiği gibi, insanlar, kendi varlığı için tehlikeli hale gelen teknolojileri yaratmaya eğilimlidir. O zaman beyin fonksiyonlarını çoğaltmak için algoritmalar yaratmaya çalışmak bunun bir göstergesidir, değil mi? Bu olduğunda ise, insanlar bunun getirebileceği olumlu ve olumsuz sonuçları kabul etmek zorunda kalacak.


3| Süper Yapay Zeka (ASI)

Süper Yapay Zeka (ASI) geleceğin kendisidir. Ya da biz böyle inanıyoruz. Bu noktaya ulaşmak ve bir Yapay Zeka’nın “Süper Yapay Zeka” olarak ifade edilebilmesi için insanları kesinlikle her konuda aşması gerekecektir ki Süper Yapay Zeka türü, Yapay Zeka bir insandan daha yetenekli olduğunda söz konusu olabilir.


Bu tür Yapay Zeka, sanat, karar verme ve duygusal ilişkiler gibi konularda olağanüstü performans gösterebilecektir. Bu gibi şeyler bugün bir makineyi bir insandan ayıran şeylerdir. Başka bir deyişle, kesinlikle insan olduğuna inanılan şeyler…


Ancak birçoğumuz, insanların henüz duygusal ilişkiler veya iyi karar alma sanatında hala yeterince ustalaşmadığını da iddia edebilir. Belki de geleceğe birkaç yüzyıl kala, Süper Yapay Zekanın, insanların başarısız olduğu alanlara hakim olacağı anlamına mı geliyor bu?


Robot-Etiği (Robot Ahlakı)

Aynı zamanda yapay zeka hakkındaki sohbetlerde daha fazla şeyler öğrenirken, robo-etik (robot ahlakı) konusundaki tartışmalara da katılmalıyız.


Gelecekte insanlar, bu makineler ile nasıl etkileşime girecek, düşünecek ve onları tedavi edecek? İnsanlar ne zaman Yapay Zeka’ya çeşitli haklar verecek? Kim bu hakları verme yetkisine sahip olacak?

2001 yılında Kubrick Studios ile işbirliği yapan Steven Spielberg, bir sinema filminde David adında insansı bir robot (Mecha) sahnelenerek, insan varlığının özü hakkında bir tartışmayı gündeme getirdi.


Kendi türünün ilkidir: Sevgiyi hissetmek, çevresinden öğrenmek ve dolayısıyla başka insan duyguları geliştirmek için aktifleştirilebilir.


Bu arada, gerçek dünyada, Hanson Robotics firmasının “Sophia”sı, Suudi Arabistan hükümeti tarafından vatandaşlık verilen ilk robot oldu.


Sophia, bugünün en gelişmiş robotlarından biri olarak kabul edilmekle birlikte, halen prototiptir, ancak gelecekte Genel Yapay Zeka türü olmaya hazırlanıyor. Aşağıdaki videoda Sophia, yaratıcılarından biriyle karşılıklı sohbet ediyor.


Yapay zeka ve teknolojisinin gelecekteki uygulamalarında “gömülü robotlar”, dünyadaki tüm fütüristler, filozoflar ve Yapay zeka araştırmacılarının önerdiği gibi şuan ele alınması gereken çeşitli etik soruları akla getiriyor.


Bu, geleceğe hazırlanmak için 2060 yılına kadar ortaya çıkması beklenen Transhümanizm ve Genel Yapay Zeka veya Eşsizlik tartışmasının başlama zamanıdır.


Bir bilgisayarın bilişsel kabiliyeti, bir insandan daha üstün hale geldiğinde bunun nasıl bir dünyaya neden olacağını sorabilirsiniz.


Bugünkü jenerasyonun Alfa çocukları, Süper Yapay Zeka ile birlikte yaşayacak. Ve bu, insanlık tarihinde yeni bir çağ açacak.


İlgili Makaleler:


Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page