Yapay Bukalemun Derisi

Yeni geliştirilen Yapay “Bukalemun Derisi” ısı ve ışığa maruz kaldığında renk değiştiriyor..

Cambridge Üniversitesi’ndeki Araştırmacılar, yapay “bukalemun derisi” gibi ışığa maruz kaldıklarında renk değiştirebilen ve uyarlanabilir kamuflaj ve büyük ölçekli dinamik ekranlar için yeni teknolojik fırsatların kapısını açabilecek bir malzeme geliştirdi.


Geliştirilen yeni malzemede, polimerle kaplanmış ve yağ içindeki su damlacıkları içinde süspanse edilmiş küçük altın parçacıkları kullanılıyor.


“Advanced Optical Materials” dergisinde yayınlanan bir makalede; araştırmacılar, yeni malzemenin sıcağa veya ışığa maruz kaldığında, su damlacıkları bir araya toplanıyor ve ışığın yoğunluğuna bağlı olarak veya sıcaklık değişim derecesine tepki vererek malzemenin renginin değiştiği açıklandı.


Malzemedeki mekanizma; bukalemun, mürekkep balığı veya renk değişikliği olarak savunma sistemi kullanan diğer hayvan türlerinden farklı değil. Bu hayvanlar, ciltteki pigmentleri kaydırmak için büzüşebilen liflerle oluşturulan cilt hücrelerini (kromatofor) kullanır. Bu hücreler yayıldığı zaman, derinin rengi tam görüntülenir. Kasıldıkça, farklı bir renk görünmesi için yakındaki pigmentlerle birleşebilir veya tamamen büzülmüşse hücreyi tamamen saydamlaştırabilir.


Cambridge araştırmacılarının geliştirdiği yeni malzeme, polimer kaplı altın lifleri kullanarak, su damlacıklarının, bir bukalemundaki cilt hücreleri gibi davranmasıyla benzer bir etkiye sahip.

Araştırmacılar malzemenin sıcaklığını 32 santigrat derecenin üzerine çıkardıkları zaman, polimer nanoparçacıklar çökerek elastik enerji depolarlar, ve bu enerji ile suyu bir arada tutarlar ve toplarlar. Sıcaklık düşüşü ile nanoparçacıklar suyu emer, ve birbirinden ayrışır. Bu süreç saniyenin altında bir sürede gerçekleşebilir.


Cambridge Üniversitesindeki Cavendish Laboratuvarı’ndan ve makalenin yazarlarından, Dr. Andrew Salmon, “Nanoparçacıkların mikropropletler içine yüklenmesi, kümelerin şeklini ve boyutunu kontrol etmemizi sağlıyor, ve bize çarpıcı renk değişiklikleri sunuyor.” dedi.


Nanoparçacıkların belirdiği renk, bir araya gelerek toplandıkları zaman aldıkları geometriye bağlı. Ayrıldıklarında ise kırmızı, aksine yığıldıklarında daha koyu mavi görünürler. Su damlacıkları ayrıca parçacıkları birbirine sıkıştırabilir ve birbirlerini gölgelediklerinde saydam görünmelerini sağlayabilir.


Araştırmacılar ayrıca, malzemenin farklı ışık yoğunluğuna maruz kaldığında, nanoparçacıkların bir yüzey boyunca ‘yüzmesi’ kontrol edilebilirlerse (Biyomimiklik), geometrisi değiştirilerek malzemenin rengini değiştirebileceklerini buldular.


Makalenin diğer bir yazarı Sean Cormier “Biyomimiklik yapmak için nano ölçekli teknolojiyi kullanmak büyük bir gelişmedir” dedi ve ekledi, “Artık bunu rulo filmler üzerine kopyalamaya çalışıyoruz, böylece metrelerce uzunlukta renk değiştiren tabakalar yapabiliriz. Ayrıca bunu yapısal ışık kullanarak, ışıkla tetiklenerek yüzen “sürü” damlacıklar için kullanmayı planlıyoruz. Bu kolektif davranışların üretildiğini görmek gerçekten heyecan verici olacak.”


Kaynak: onlinelibrary.wiley.com

1 view

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library