top of page

Blog Posts

Victor Chang Kimdir?

Victor Chang, Avustralya'da modern kalp naklinin öncüsü olan Çin asıllı bir kalp cerrahıydı ve Yüzyılın Kişisi ödülünü kazandı. 1991 yılında öldürülmesi Avustralya'yı şoke etti ve ülkenin en ünlü cinayetlerinden biri olarak kabul edildi…


Victor Chang

Victor Chang, 21 Kasım 1936'da Şanghay'da Avustralya doğumlu Çin asıllı bir İngiliz Anne ve Baban dünyaya geldi. Hong Kong'da büyüdü ve ilkokula Kowloon Tong'da, iki yıl da St. Paul's College'da gitti. Chang'in babası Aubrey, onu ve küçük kız kardeşini 1951'de Sydney'de akrabalarının yanına gönderdi. Chang, Belmore Boys' High School'da okudu ve Christian Brothers' High School'da ortaöğrenimini tamamladı. 7 Nisan 1948'de Chang'in annesi meme kanserinden 33 yaşında öldü, bu da onun 12 yaşında tıp kariyeri düşünmesine neden oldu. Chang, üniversite eğitimini Sydney Üniversitesi'nde yaptı ve 1962'de Birinci Sınıf Onur Derecesi ile Tıp Bilimleri Lisansı ve Tıp Doktoru derecelerini aldı.


Chang, tıp eğitimini tamamladıktan ve St Vincent's Hastanesi'nde çalıştıktan sonra, cerrah olarak eğitim almak için Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Avustralya'ya döndüğünde, St Vincent's Hastanesi'nde cerrah olarak çalışmaya başladı. Burada Ulusal Kalp Nakli Birimi'ni kurdu ve ülkenin önde gelen kalp ve akciğer nakli merkezi haline getirdi. Chang'in ekibi kalp nakli yapmada yüksek başarı oranına sahipti ve yapay kalp kapağı geliştirmeye öncülük etti.


1986'da Chang, "Avustralya ve Çin arasındaki uluslararası ilişkilere ve tıp bilimine yaptığı hizmet" nedeniyle Avustralya Nişanı'na layık görüldü. 1991'de Chang, başarısız bir şantaj girişimi sırasında iki genç adam tarafından öldürüldü. Chang'in mirası arasında kendi Vakfı'nı, Victor Chang Vakfı'nı kurmak, ölümünden sonra Victor Chang Kalp Araştırma Enstitüsü'nü oluşturmak ve St Vincent's Hastanesi'nde Victor Chang Lowy Packer Binası'nı kurmak yer alıyor.


Victor Chang'in biyografisi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, aşağıdaki bağlantılara bakabilirsiniz:


Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page