top of page

Blog Posts

Steve Jobs'tan 5 Liderlik Dersi

Steve Jobs, hayat görüşü ve bunu çalışma hayatına uygulaması ile kitleler üzerinde etkisi halen devam eden liderlerden biridir. Böylesine etkili bir liderin hayatından alınabilecek dersler ise Walter Isaacson'un onun hayatını anlattığı kitabında pek çok örnekle açıklanıyor.Jobs'ın hayatından alınabilecek liderlik derslerinden ilk 5 madde şu şekilde özetlenebilir:


1- Odaklanmak: Steve Jobs, olayları sadeleştirerek ve belirli şeyler üzerinde odaklanarak çalışırdı. Apple’da beyaz tahtasının önüne geçer ve şimdi odaklanmamız gereken 10 konu nedir diye sorardı. Beğenilen 10 fikri yazar ve son 7 fikrin üstünü çizip “Şimdi 3 tanesine odaklanabiliriz.” derdi.2- Sadeleştirmek: Apple’ın ilk pazarlama broşüründe şöyle yazıyordu: “Sadelik, inceliğin son noktasıdır.” Apple ürünlerinin bu kadar başarılı olmasının temel nedeni tasarımdaki bu sadelik anlayışı ki bu da Steve Jobs’ın içselleştirerek iş süreçlerine de yansıttığı bir felsefeydi.


3- Sorumluluk Almak: Steve Jobs ve #Apple, kullanıcı deneyimi konusunda örnek bir bakış açısı benimsemiş ve çok az firmanın yaptığı gibi baştan sona sorumluluk almıştır. Jobs’ın kullanıcı deneyimi konusuna bu kadar odaklanması, onun mükemmeliyetçi tavrından ileri geliyordu.


Konuyla ilgili şu sözleri tüm bakış açısını yansıtıyor: “İnsanlar meşgul. Cihazlarıyla bilgisayarlarını birbirlerine nasıl bağlayacaklarını düşünmekten daha önemli işleri var.”


4- İleriyi Hedeflemek: Bir şeyi ilk yapan kişi olmak önemli değildir; önemli olan geriye düştüğünde ileriye doğru nasıl atılım yapılabileceğini bilmektir. Steve Jobs, iMac’te fotoğraf ve video düzenleme işlemlerimde kullanıcı deneyimini yükseltirken diğer markalar müzik konusunda büyük bir atılım yaptı. Jobs, geride kaldıklarını kabul edip, ekosistemde bir fark yaratmak için kolları sıvadı. Müzik endüstrisini değiştirebilecek bütünleşik bir sistem yapmaya karar veren Jobs’ın bu çalışmalarıyla #iTunes, #iTunesStore ve #iPod kombinasyonu çıktı.


5- Ürünü Karın Önüne Koymak: Jobs’ın felsefesi ürünün kalitesini her şeyin önünde tutmaktı. Nitekim o şirketten ayrıldığında kar maksimizasyonuna odaklanan Apple, bu felsefenin önemini tecrübe etti.


Tomorrow

Recent Posts

See All

Comentarios


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page