Apple Logosu


Dünyanın dört bir yanındaki tüketicilere göre; Apple zarif, sofistike kelimeleri ile eş anlamlıdır. Apple 1 gibi ilk Apple ürünlerinden geçtiğimiz günlerde duyurulan iPhone X'e doğru geçişin ortaya koyduğu serüvenli yolculuğu olağanüstü bir şey değildir. Bu evrim, kurucu Ronald Wayne tarafından 1976'da tasarlanan Isaac Newton logosundan, bugün heryerde bulunan şu andaki minimalisttik düz elma logosuna kadar şirketin logo tasarımına ve bütün marka kimliğine yansımıştır.

Apple 1 - Bu ilk Apple ürünüdür ve tüketicilere sadece devre kartı olarak satılmıştır.


1976'da Steve Jobs ve Steve Wozniak Apple Computer'ı kurdu. Çeşitli mülkleri satarak elde ettikleri parayı kullanarak, ilk ürünlerinin imalatına başlamak için gerekli parçaları elde etmeyi başardılar: Apple 1.


Arkadaşı Ronald Wayne ile birlikte, ilkel bilgisayarın Jobs'un ebeveyn garajında toplanmaya başladılar. Bir yıl boyunca, yaklaşık 200 adet Apple 1 birimi üretildi. O zamanlar Wayne, şirketin ilk logosunu geliştirdi: Isaac Newton bir ağaç logosu altında.

16 Nisan 1977'de Apple, kişisel bilgisayarlarının bir sonraki neslini geliştirdi ve Apple 2'yi açıkladı. Bu, önceki nesle göre önemli bir teknolojik gelişmeydi ve Jobs da markanın kimliğine bunu yansıtmaya karar verdi.


Wayne'in logosu geleceği hedefleyen bir şirket için hem çok karmaşık, hem de arkaikti(modası geçmiş). Jobs daha çağdaş, basit ve unutulmaz bir logo tasarlaması için grafik tasarımcı Rob Janoff'un yardımına başvurdu. Bu, teknoloji endüstrisi tarihindeki en ünlü logolarından biri olacaktı ve temel tasarım bugün hala kullanılmaktadır.


Aşağı yukarı 21 yıl boyunca her Apple ürününü süsleyen Janoff'un gökkuşağı temalı logosu bugünki bilinen Apple'ın logo tasarım felsefesinde önemli bir değişikliğe neden oldu. Zarifce ısırılmış elma simgesi, şirketin Apple 2'yi piyasaya sürülmesiyle yaptığı teknolojik hamledeki başarılı büyük sıçramayı temsil eden karmaşık logodan çok uzaktı ve basitti.

Janoff Rainbow, Elma Logosu, 1977


Logodaki ısırığın neden dahil edildiği konusunda birçok teori ortaya atılmıştır. Bununla birlikte, ısırık basitçe bir ölçü meselesi olarak dile getirildi, yani tüketiciler elmayı kiraz gibi başka bir meyve ile karıştırmamış olacaktı. Güncellenmiş logonun gökkuşağı tasarımının bir başka önemli nedeni ise Apple 2'nin renkli grafik görüntüleme yeteneğine sahip ilk bilgisayarı olmasıydı - bilgi işlem teknolojisinde önemli bir sıçramaydı. Bu geliştirme logodaki gökkuşağı renkleriyle tüketicilere kolayca iletilmiş oldu.


1999'da, Apple, gökkuşağı logosunu monokromatik simgeler lehine yaymaya başladı. Bu zamana dek, iMac G3'ün (etkili ilk iMac) piyasaya sürülmesine denk gelecek şekilde, yarı saydam bir aqua-colour (su renkli) logo tasarlandı. Bu yeni ürün, yeni logolara yansıtılan mavi yarı saydam plastikleri kullanıyordu.

Şeffaf mavi Apple Logosu ve iMac G3, 1998


21. yüzyıl boyunca Apple, Janoff'un ikonik logosunu güncellemeye devam etmiştir. Şirketin ürünlerindeki tasarım felsefesi geliştikçe, logo, Apple ürünlerinin doğasını ve tüketicilerin gördükleri gelişmişliği yansıtacak şekilde hep çok basit ve şık bir görünüm kazandı.


Örneğin, 2001 yılında piyasaya sürülen 'cam' logo öncelikle yazılımda kullanıldı - 2001'de Apple'ın devrim niteliğindeki yeni yazılım ve donanımınları; iTunes ve iPod piyasaya sunuldu. Bu cam logo, öncelikle ambalajlama ve reklam amaçlı kullanılan tek renkli logo ile birlikte kullanıldı.

Apple tek renkli logo (1998) ve 'cam' logo (2001)


2007 yılında Apple için yeni bir çağın kapıları açıldı: Devrin niteliğindeki IPhone'un ve iOS'un tanıtımı gerçekleştirildi. Akıllı telefon çağı. Bu yeni ve heyecan verici pazar, 21. yüzyılın en etkili ürünlerinden biri olan IPhone tarafından fethedilecekti ve Apple, marka kimliğini bir kez daha eşleştirmek için logosunu güncelleyecekti.

Başlangıç olarak, Apple Computer, Inc. şimdi ki Apple Inc. olacaktı. Bu şirketin doğasını yansıtıyordu - iMac ve Macbook'ların milyonlarca satışa rağmen iPhone ve diğer iOS tabanlı ürünler, örneğin iPad ve iPod Touch, Apple'ın gelirinin temelini oluşturacaktı. Markanın bir başka güncellemesi, Janoff'un logosundaki bir başka değişiklikti. Bu sefer Apple, pazardaki yeni donanım dalgasını uyandıran ince bir krom görünümünü seçecekti.

Bu logo 2014'e kadar kullanılmaya devam etti ve çoğumuzun aşina olduğuna emin olduğumuz ürünleri süsledi. Ancak, grafik tasarım eğilimine uygun olarak, 2014 yılında Apple, son beş yıldır çok sayıda şirkette olduğu gibi basit, düz tek renkli logolarına geri döndü. Renkler kaybolmuş olmasına rağmen, Janoff'un ısırılmış elma şeklinin hâlâ kullanımda olması ve evrensel olarak bilinmesi, tasarımının çok yönlülüğünün önemli bir kanıtıdır.


Apple logosu, 2014'ten günümüzeblogger, Ollie Dare

30 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library