top of page

Blog Posts

Süper Üretken İnsanların Her Sabah Yapmadığı 5 Şey

Sabahın ilk birkaç saatini nasıl geçirdiğiniz, iyi yada kötü günün geri kalanını belirleyecektir…

“5 Things Super Productive People Don’t Do Every Morning” by Thomas Oppong

Sağlam yapılan bir sabah rutini, verimli bir günün bel kemiğidir. Sabah yaptığınız şey günün geri kalanını iyileştirebilir ya da bozabilir.


Richard Whateley’in bir zamanlar dediği gibi, “Sabah bir saat kaybederseniz, bütün gün onu arayarak geçirirsiniz.”

En iyi sabah rutinleri, işlerin üstesinden gelebilmeniz için mükemmel bir ruh haline bürünmenizi sağlar. Süper üretken insanlar, sabahın erken saatlerinde neye odaklanacaklarını dikkatlice seçerler.


Hal Elrod, “Mucize Sabah” adlı kitabında, “Odaklanmış, üretken, başarılı sabahlar odaklı, üretken, başarılı günler üretir (kaçınılmaz olarak başarılı bir yaşam yaratan günler). Aynı şekilde odaklanmamış, verimsiz ve vasat sabahların odaklanmamış, verimsiz ve vasat günler ve nihayetinde de vasat bir yaşam kalitesi yaratmasının doğal olduğu gibi.” diye ifade ediyor.


Üretken bir sabah geçirmenin daha doğru bir yolu var mı sizce? Bazı insanlar kan akışını artırmak ve zihinsel berraklığı geliştirmek için sabah egzersiziyle güne başlar. Diğer bazıları da meditasyon yaparark, düşüncelerini yazarak, bir kitap okuyarak, en sevdikleri podcast’leri dinleyerek, birkaç yeni şey öğrenip özümseyerek, fikirlerini yazarak, yaratıcı işler yaparak ya da en önemli işlerini ve ödevlerini yaparak… Güne doğru başlamak için yapabileceğiniz düzinelerce şey var özetle.Sabah rutininize dahil edebileceğiniz bir çok iyi alışkanlık var, ancak sabahları verimli kılan asıl şey, sabahları kişisel olarak ne yapmanız gerektiğini hissetmenize bağlıdır.


İyi alışkanlıklar sizi üretken bir sabaha hazırlarken, bazı sabah aktiviteleri de üretkenliğinizi ve genel ruh halinizi düşüşe geçirebilir ve günün geri kalanını raydan çıkarabilir. Sabahınızın ilk birkaç saatini nasıl geçirdiğiniz, esasen günün son birkaç saatini nasıl geçirdiğiniz kadar önemlidir.


İşte süper üretken insanların her sabah yapmadığı 5 şey:


 

1| Süper üretken insanlar sabahları ilk iş olarak su içmeyi unutmazlar


Hidrat, genel olarak beyin ve vücut sağlığınız için önemli bir bileşendir. Dehidrasyon (susuz kalmak), sabahları sizin yorgun hissetmenize neden olabilir. Üretken insanlar sabah ilk iş olarak en az bir bardak su içerler.


Hidrasyon, özellikle uyandıktan sonra inanılmaz derecede önemlidir. “Sabah 5 Mucizesi: Kahvaltıdan Önce Gününüze Hakim Olun” adlı kitabın yazarı Jeff Sanders, “Büyük miktardaki suyun inanılmaz derecede enerji sağladığını ve vücudumuzu önümüzdeki güne nasıl hazırladığını gördüm.” diyor.

Bir fincan kahve yerine öncelikle bir bardak su için. Güne su ile başlamak beyninizi yeniden nemlendirmenize, doğal metabolizmayı geri kazanmanıza yardımcı olur ve vücudunuzu yenileyerek güne kademeli olarak odaklanmanızı sağlar.Siz uyurken vücudunuzun doğal rezervuardaki su haliyle tükenecektir, ki bu, vücudunuzun susuz kalabileceği ve gün boyunca vücut fonksiyonlarınızı hızlı bir şekilde başlatabilmeniz için de besin maddelerine ihtiyaç duyabileceğiniz anlamına gelir.


Su dolaşım sisteminizi iyileştirir ve uyandığınız anda metobolizmanızın çalışmasını sağlar. Güne doğru başlamak için vücudunuza tam olarak ihtiyaç duyduğu şeyi verin.


 

2| Süper üretken insanlar sabahları hemen kahve içmezler


Sabahları kahve içmenizin yanlış bir tarafı yok. Kahve güne başlamanıza yardımcı olabilir, ancak kafein yüklemeniz öncesinde su içmeniz uzun vadede sizin için daha faydalı olabilir.


Çoğu insanın uyandıktan sonra ilk işi bir fincan kahve yapmak oluyor, ki bu alışkanlık vücudun doğal ‘uyanma sürecini’ engelleyebilir.


Dr. Steve Miller, “Kortizolün en yoğun olduğu saatlerde kahve içmek sadece kafeinin enerji artırıcı etkilerini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzun ona bir tolerans geliştirmesine de neden olur, bu da aldığınız kafein enerjisinin zamanla azalacağı anlamına gelir” diyor.

Sabah kahvenizinin zamanlaması, ondan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir. Tam uyandığınızda bir veya iki bardak su içmeniz, kahvaltı ve sonrasında daha iyi sindirim yapabilmenize yardımcı olacaktır.


 

3| Süper üretken insanlar protein ve lif içermeyen kahvaltı seçeneklerini tercih etmezler


Düşük lifli ve proteinli kahvaltı (veya yüksek şeker içeren kahvaltı) sizi günün ilerleyen saatlerinde kötü bir tecrübeye hazırlayacaktır. Vücudunuz şeker enerjisini hızla tüketir ve en kısa sürede kendinizi daha hareketsiz hissetmeye başlarsınız.


Yüksek lifli yiyecekler ve sıcak yulaf ezmesi, çok tahıllı gevrekler, yumurta, kuruyemiş ve çilek gibi besleyici seçenekler, tatlı bir rulo veya hamur işinden daha uzun süre size yapışır.


Kişisel sağlık uzmanı Dr Brady Salcido, “Sağlıklı yağ ve protein tüketmek, kan şekerinde bir artışa neden olmadan enerjide pozitif ve sürdürülebilir bir artış yaratabilir.” diyor.Sağlık Koçu Enstitüsü’nün kurucu ortağı Stacey Morgenstern, enerji seviyemizi yüksek tutmak için yüksek kaliteli proteinler tüketmemiz gerektiğini söylüyor bizlere ve ayrıca, "...Odaklanmanızı ve üretken olmanızı sağlamak için uzun süreli bir enerji kaynağı olarak yüksek kaliteli proteinler ve yağlar yiyin.” diyor.


Kahvaltı günün önemli, hatta en önemli öğünüdür; zira beyninizin çalışmasını ve enerji elde etmenizi sağlar ve bu sayede gün boyunca performansınızı ve enerjinizi sürekli olarak artırabilirsiniz.


 

4| Süper üretken insanlar sabahları çok fazla karar almazlar


Son derece etkili ve üretken insanlar sabahın ilk saatlerini bir takım kararları almaya harcamazlar. Sabahları çok fazla karar vermek enerjinizi çabucak tüketmenize neden olur zira.


Sabahları çok fazla karar almak, sabah enerjinizi boşa harcayacaktır. Sabahlarınızı daha etkili geçirmenin en iyi yolu, içinizdeki en iyiyi ortaya çıkaran ve işlerinizi halletmenize yardımcı olabilecek bir takım etkinliklere doğrudan başlamak olacaktır.


Sabahlarınızı, ne zaman çalışacağınıza, ne giyeceğinize, kahvaltıda ne yiyeceğinize veya hangi işler ve görevler üzerinde çalışacağınıza karar vererek geçirirseniz, beyin enerjinizi boşa harcarsınız.

Sabahları kitap mı okumak istiyorsunuz? Bir gece öncesinde seçin. Sabah ilk iş olarak belirli bir görev üzerinde odaklanmak mı istiyorsunuz? Bir gece öncesinde belirleyin ve sabah hemen ona başlayın. Sabah egzersiz mi yapmak istiyorsunuz? Spor kıyafetlerinizi bir gece öncesinde ayarlayın ve kolay erişebilmek için de stratejik bir yere koyun.


Sabahları küçük ya da önemli kararlar almaya çabalamayın…


 

5| Süper üretken insanlar sabahları günlerini planlamazlar


Güne ne yapacağınızı bilerek başlarsanız ve önceden iyi bir plan yapmışsanız tahmin edebileceğinizden de fazlasını yapabilirsiniz. Bir önceki gece neler yapacağınızı planlamaktır güzel olanı, değil mi?


Pek çok başarılı insan, akşamlarını ertesi sabaha hazırlık yaparak geçirir, çünkü sabahlarını önemli görevlere erken başlamak için bu onları özgür kılar.


“Bir önceki akşamı planlamak etkilidir çünkü her gün sınırlı miktarda iradeye ve karar verme yeteneğine sahibiz. Sabahları çok fazla karar verme düşüncesi sizi yavaşlatacak ve günün geri kalanında beyninizi boşaltacaktır.” diye yazıyor Trello’dan Britt Joiner.

Öyleyse günlük yapılacaklar listenizi ve bir önceki gece sabahınızı nasıl geçirmek istediğinizi yazın. Birkaç haftalık uygulamadan sonra, bazı alışkanlıklar otomatik hale gelecek ve gerisi daha kolay hale gelecektir.Bir gece önceden programınızı oluşturmanız ve önceliklerinizi belirlemeniz size önemli faydalar sağlayacaktır. Gün içi uygulanabilir bir plana uyanmak da, daha kolay odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Üretken bir sabah için en fazla 3 öncelik belirlemek iyi bir başlangıç olacaktır.


Sabahları ilk iş olarak yapılacaklar listenizi oluşturuyorsanız eğer, zaten çok geç kaldınız demektir!

Sonuç

Sabahların karanbole ve verimsiz olması gerekmiyor. Uyandığınızda daha öncesinde belirlediğiniz birkaç önceliğinize odaklanarak ve neleri yapmamanız gerektiği bilerek, gün boyunca daha üretken ve başarılı olabilirsiniz.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER