top of page

Blog Posts

Pozitif İnsanların En İyi 7 Alışkanlığı

“Kimse geriye dönüp yeni bir başlangıç yapamaz, ancak sadece şuan bunu yapabilir ve bir sonuca ulaşabiliriz.” Maria Robinson

Pozitif İnsanların En İyi 7 Alışkanlığı

Pozitifliğin bir alışkanlık olduğunu biliyor muydunuz?” diye sorarak bir başlangıç yapayım. Doğruluk gibi, pozitiflik de kendinize olan bağlılığınızla gelişir. Bu, genel refahınızı destekleyen alışkanlıklar etrafında odaklanmakla ilgilidir. Bu çok fazla çalışmak veya belirli bir azınlık için geçerli bir şey gibi mi geliyor size? Asla öyle değil.


Pozitifliğin en güzel yanı, herkesin geliştirebileceği bir şey olmasıdır. Yapmanız gereken tek şey, oluşturacağınız yeni yaşam biçiminizi destekleyebilmesi için alışkanlıklar edinmeye karar vermenizdir.


Görmek, anlamak ve belirli şeyleri yapma şeklinizi değiştirme noktasında kendinize bir takım sözler verir ve net kararlar alırsanız, merak etmeyiniz, pozitiflik gelip sizi bulacaktır.

Aşağıda pozitif insanların düzenli olarak yerine getirdiği en iyi 7 alışkanlığı bulacaksınız. Bu küçük alışkanlıklar hayatınızı ve yaşama biçiminizi değiştirebilir. Daha da önemlisi, pozitif bir ruhsal durumun anahtarı olan hayatı görme ve algılama şeklinizi değiştirecek olmasıdır.


1| Umut Işığınızı Bulun

Yaşamı görmek için kullandığınız lensiniz, dünyaya bakış açınızı belirler. Bu aynı zamanda dünyayı nasıl gördüğünüz ve nasıl gördüğünüz konusunda da bir karar verdiğiniz anlamına gelir.


Pozitif insanlar duraklayabilir, güdümlü düşüncelerden uzaklaşabilir ve karanlıktaki ışığı görebilir. Hayatınızda ortaya çıkan zorlukların her zaman bir umut ışığı vardır. Zira pozitif insanlar o umut ışığının anahtarını bulabilir ve hayatın görünmeyen gizli yönlerini aydınlatabilir.


2| Teşekkür edin

Minettarlık duygusu, zihninizi ve benliğinizi bir arada tutan tutkal gibidir. Birşeylere sahip olmadığınızı düşünmeye başladığınızda, bir kıtlık alanından sıyrılıp gelirsiniz. Kıtlık, zihnin kendinden kaçışıdır. Benliğinizde (ya da gerçekliğinizde) olumlu hissetmek için fazlası vardır.

Pozitif insanlar yeterince iyi olduklarını ve sahip olduklarının yeterli olduğunu bilir.


Hiç bunun hakkında düşündünüz mü? Sadece “yeterli değil” diyen zihniniz nasıl sizce, yada “Yeterince sahip değilsiniz” diyen zihniniz? Tekrar soruyorum, hiç düşündünüz mü?


İpucu: Yarın uyandığınızda, hayatınızdaki her şey için “teşekkür ederim” deyin. Temel bir seviyeden başlayın; mesela yaşamınız, nefesiniz ve eviniz için minnettar olun. Sahip olduklarınız için minnettar olduğunuzda, istediğiniz şeyin daha fazlasının gelip sizi bulacağını bilin.


3| Pozitif bir ortam yaratın

Eviniz dünyadan uzakta güvenli bir yer olmalıdır. Evinizi yaşam, sevgi, sevinç ve iyi enerji ile doldurduğunuzda, ruhunuza hizmet eder ve ruhunuzu rahatlatır hale getirirsiniz.


Pozitif insanlar refahlarını destekleyen bir ev yaratır ve buna teşvik eder. Eve gelirler ve orası onları rahatlatır ve ısıtır. Çevreniz ve orada yaşayan insanlar konusunda pozitif bir hissiyat içerisindeyseniz, bu hayatınızı yükseltir.


İpucu: Karmaşa içinde yaşıyorsanız, iç benliğiniz de darmadağındır. Evdeki yaşamınızı mümkün olan en iyi şekilde organize edin. Bir bitki alın. Bir çiçek yada sarmaşık vs. Etli veya kaktüs gibi bakımı kolay bir şey de satın alabilirsiniz. Yaşamı mekanınıza getirmek, ortamınıza hayat verecektir.


4| Dışarı çıkın ve biraz hareket edin

“Mutluluk Cebiri” adlı kitabında, Scott Galloway insanların sömürülmesinden daha çok, sömürülme konusundaki gözlemlerinden bahsediyor. Bunun pozitifliğe ve mutluluğa giden yollardan biri olduğunu kabul etmeliyim. Happify.com web sitesine göre, 20 dakika boyunca yapacağınız bir egzersiz 12 saat boyunca ruh halinizi yükseltebilir!


Pozitif insanlar, sağlıklı olmayı ve egzersiz yapmayı kendileri için bir alışkanlık haline getirirler. Bunun daha az strese, daha iyi bir ruh halline neden olduğunu ve zihinsel sağlığa giden bir yol olduğunu iyi bilirler.


İpucu: Bu gece dışarı çıkıp on mil koşmanıza ya da genel pozitifliğinizi artırmak için bir peloton (toplu bisikletçiler) grubuna katılmasınıza gerek yok. Eğer egzersiz yapmak isteyen biri değilseniz de, sorun değil. Vücudunuzu hareket ettirmeyi bir alışkanlık edinin; bu gece 20 dakikalık bir yürüyüşe çıkın mesela. Dışarı çıkın ve temiz havayı soluyun ve etrafınızdaki dünyanın farkına varın. Başka bir şeyiniz yoksa, bu hareketiniz ile de ruhunuzu yükseltebilir ve pozitif olabilirsiniz.


5| Varlıklar üzerinde deneyimler yaşamayı seçin

Hayatınızın son bulacağı anda, evinizin ne kadar büyük veya ne kadar pahalı olduğunu düşünmeyeceksiniz elbet. Hatırlayacağınız tek şey, anahtarları elinize alma hissidir. İlk anlar kokuyu hatırlayacaksınız. Sonrasında, arka bahçede oynayan çocuklarınızın sesini belki de. Arkadaşlarınızı, beraber yediğiniz yemekleri ve kahkahalarla dolu geçen zamanları hatırlayacaksınız, kim bilir?


Deneyimler, yaşamınızı tanımlayan şeylerdir; zira maddi olarak sahip olduğunuz şeyler değil. Pozitif insanlar, onların asıl mutluluk getiren şeyler olmadığını iyi bilir; ki aslıda deneyimlerdir esas olan.


İpucu: Hayat istasyonunuzda bugün ne olursa olsun, deneyimlerinizle mutluluğu bulmaya çalışın. Zenginliğiniz, mal ve mülkünüz, mutluluk ve pozitiflik düzeyinizi size dikte edemez. Mutluluk seviyenizi yaratan asıl şey, yaşamınız içindeki deneyimlerde ne kadar varlık gösterebildiğinizle ilgilidir.


6| Farkındalığınızı Geliştirin

Farkındalığınızı geliştirdiğinizde, düşünce bulutlarınızın üzerinde gezinmeye başladığınızı göreceksiniz. Bu bulut güvertesinin zirvesine çıktığınızda, gerçek hayatınız ve benliğiniz netleşecek.


Ayrıca, düşüncelerinizin ne kadar farkında olursanız, onları o kadar kontrol edebilir hale gelirsiniz. Mesela işyerinizde egonuzu tanıyabilmeniz, aslında olumlu bir zihniyete giden ilk adımlardan biridir.


Pozitif insanlar zihinlerinin onları yanılttıklarını görebilir ve egolarının zihinlerinde hayal ürünü bir hikaye yarattığını anlayabilirler. Bu hikayeyi gerçeklikten ayırabilir ve geçerli olmadığını anlayabilirler.


İpucu: Egonuzun, hayatınızla ilgili size anlattığı hikayeyi satın almak kolaydır. Öyleyse gerçeği düşüncelerinizdeki kurgudan nasıl ayıracağınızı göstereyim isterseniz. Öz-mağlubiyetçi olan düşünceleriniz, işyerinizdeki egonuzdur. Hayatta daha iyi bir menzile ulaşan hedefleriniz ile belirlediğiniz düşünceler, dünyayı ve kendinizi daha iyi anlamanızı sağlıyor mu? Evet, bu doğru.


7| Öz bakımınıza yatırım yapın

Kendiniz ve öz-bakımınız için haftalık olarak ne kadar zaman harcıyorsunuz? Refahınız bir yatırımdır ve ona ne kadar çok para yatırırsanız, o kadar iyi bir hayat yaşarsınız.


Pozitif insanlar kendi refahlarına daha sık yatırım yaparlar. Zihinlerini ve bedenlerini şarj etmek için ihtiyaç duydukları uykuyu, yeterince alırlar. Onları yerine getiren ve sosyal bir çıkış yeri olarak gördükleri hobileri vardır. Yalnız kalabilecekleri küçük dünyalarına yatırım yaparlar (aşağıdaki resme bakınız). Bu gibi durumlar sizi ayakta tutan ve yeniden şarj eden şeylerdir.


İpucu: “Ben” zamanından eksik kalmayın. Hayat kaçınılmaz olarak değişecektir, ancak tanıdığım en mutlu insanlar öz bakım alışkanlıklarını asla ihmal etmezler; ne olursa olsun. Kendinize yatırım yapmayı öğrenin ve sizi şarj eden ve size içsel destek veren şeyler bulun, rutinler keşfedin.

 

Pozitifliği Bulmak ve Korumak

Pozitiflik, kovayı doldurmak için her gün bir kuyuya doğru yürümek gibidir. Her sabah kalkmanız, tepeye çıkmanız ve kovanızı doldurmanız gerekir. Hiç kimse pozitif olarak doğmaz ya da sihirli bir şekilde yaşam boyunca pozitif kalamaz. Özetle, pozitiflik, zaman içinde geliştirdiğimiz bir beceridir.


Pozitif kalabilmenin en iyi yolu, refahınızı destekleyen alışkanlıkları inşa etmek ve bu sayede tutarlı olmaktır. Zihninizi dinlemeyi ve size anlattığı hikayeleri yaşamayı öğrenin. Kendinize ve öz bakımınıza yatırım yapmayı öğrenin.


Hayatın size sunduğu deneyimler için yaşayın ve karşılaştığınızda da hazır olun. Hayatın size sunduğu şeyler için minnettar olmayı ve teşekkür etmeyi öğrenin ve yaşamın önüne çıkan engellerden de dersler çıkarmaya başlayın.


Bu alışkanlıkları yaşamaya başlarsanız, pozitiflik günlük yaptığınız bir şey haline gelecek; adeta bir alışkanlığınız olacaktır, ve böylece pozitiflik siz haline gelecektir.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz.

135 views0 comments

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page