top of page

Blog Posts

Hayatla İlgili 25 Şey, Keşke 10 Yıl Önce Bilseydim…

Updated: Feb 25

Batı felsefesinin kurucularından biri olarak kabul edilen Socrates, bir zamanlar Oracle tarafından dünyadaki en bilge adam olarak seçilmişti.


Socrates, Oracle tarafından böyle bir yorumda bulunulduğunu duyduğunda bu ifadenin yanlış olduğuna inandı ve “Bir şey biliyorum: o da hiçbir şey bilmediğimdir” dedi.


Dünyadaki en zeki adam hiçbir şeyi nasıl bilemez?Bu paradoksal bilgeliği ilk defa 14 ya da 15 yaşımdayken okul öğretmenim-den duymuştum. Bu beni çok etkilemişti ve öğrenme stratejim olarak Socrates’in bu sözünü hep kullandım.


“Ben hiçbir şey bilmiyorum” bu bilge bir kişi olabileceğiniz anlamına gelir ve yine de hiçbir şey bilmiyorsun. Yani her şeyden ve herkesten birşeyler öğrenebilirsiniz.


Hatalarımdan bir şeyler öğrenmekten daha çok sevdiğim şeylerden biri, başkalarının hatalarından ders çıkarmaktır.


Yıllar boyunca, bana yaşamı öğreten harika akıl hocalarına, öğretmenlere, aileme, arkadaşlara sahip olduğum için kendimi çok şanslı hissettim.


Aşağıda bulacağınız şeyler, diğer insanlardan ve kitaplardan öğrendiğim en önemli şeylerin bir listesidir.


Bazı çıkarımları öğrenmem için uzun zaman aldı — ama bunları tek başıma öğrenmek zorunda olsaydım, çok daha uzun sürebilirdi eminim.


Hızlı bir şekilde öğrenebiliriz, ancak genellikle aynı oranda onları unuturuz — ve bazen öğrendiklerimizi kendimize hatırlatmamız bile gerekir.


İşte bana başkalarının öğrettiği hayatla ilgili şeylerin 25 tanesi:


 1. Mücadele iyidir. (Asla “Artık ona dayanamıyorum” demeyin. “Getirin onu!” deyin.)

 2. Şikayet Etme! (Şikayet bu noktada en büyük zaman kaybıdır. Ya bir şeyler yapın, ya da yapamıyorsanız, susun!.)

 3. Sevdiğiniz İnsanlarla Zaman Geçirin. (aileniz ve en iyi arkadaşlarınızdır onlar. Eğer bir aileniz yoksa, bir aile kurun. Hayattaki çoğu insan sadece misafirdir. Aile de hayat içindir.)

 4. Aşık Olmadıysanız İlişki Kurmayın! (Bunu bir kereden fazla yaptım. Birinden hoşlanıyorsunuz ve şöyle düşünüyorsunuz: “Bir şans verebilirim.” Bu İyi bir fikir değil açıkçası. Ya aşıksındır ya da değilsindir. Kendini kandırma. Senin ve diğeri için bu adil değil.)

 5. Günlük egzersiz yapın. (Bunu yakın zamana kadar gerçekleştiremedim. Sağlıklı bir vücut, yaşamdaki her şeye başlamanız gereken yerdir. Sağlıklı ve güçlü bir vücut inşa edemezseniz, hayatta neler yapabilirsiniz?)

 6. Bir günlük tutun. (Hayır, günlük tutmak çocuklar için değil. Daha iyi bir düşünür ve yazar olmanıza yardımcı olur. “Bir yazar olmak istemiyorum” diye düşünebilirsiniz. Peki, günde kaç tane e-posta ve metin gönderiyorsunuz? Aslında herkes bir şekilde yazardır.)

 7. Minnettar Olun. (Herkese ve her şeye “teşekkür ederim” deyin. “Bu güzel gün için teşekkür ederim.” “E-postan için teşekkür ederim.” “Orada olduğum için teşekkür ederim.” gibi)

 8. İnsanların Ne Düşündüğünü Önemsemeyin. (Hepimiz sonunda öleceğiz, gerçekten insanların sizin hakkınızda ne düşündüğü o kadar önemli mi?)

 9. Daha Fazla Risk Alın. (O kadar korkak olmayın)

 10. Bir Sektör Seçin, Bir İş Değil! (Bir şeyde iyi olmak istiyorsanız, bunun için yıllar ve yıllar onunla vakit geçirmek zorundasınız. Sanayiden başka bir sanayi sektörüne geçerseniz bunu yapamazsınız. Sevdiğiniz bir sektör seçin ve en alttan başlayın. Sonunda sizin için mükemmel rolü bulacaksınız.)

 11. Yol gösterin. (Kendinizi herkesin birbirine baktığı bir durumda bulduğunuzda, önderlik yapmanın zamanı gelmiş demektir. Onun senin olman gerektiğinde karar verdiğinde sen lidersindir. Başlatmaya veya unvana gerek yok. Sadece bir karar yeterli)

 12. Para En Önemli Şey Değildir! (Parayı önemsememek ve bunun yerine değer sağlamaya odaklanmak için kendinizi eğitmek zorundasınız. Ayrıca, sahip olduğunuz eşyaya fazla bağımlı hale gelmeyin — aksi halde eşya size sahip olacaktır.)

 13. Nazik olun. (Şaşırmana gerek yok demek istemiyorum. Hiçbir şeyi umursamayan ve kibar olmayan biri olabilirsin. İnsanlara hakaret etme, onlardan daha iyi olduğunu düşün veya aptal gibi davranma.)

 14. Her Gün Bir Şeyler Öğrenin. (Beyninizi uyanık kalmak için eğitmelisiniz. Her gün öğrenmek için bir kitap okumak zorunda değilsiniz. Hatalarınızdan ders çıkarın. Etrafınızdaki insanlardan öğrenin — size öğretebilecekleri şeylere açık olun.)

 15. Yorulmadan Önce Dinlenin. (İşinizi sevseniz ve işteki her gününüz bir tatil havasında olsa bile, dinlenmeye zaman ayırmanız gerekir. Sen bir insansın, android değilsin, bunu asla unutma.)

 16. Yargılamayın! (Sadece insanlar sizden farklı seçimler yapıyorlar, aptal değiller. Ayrıca, insanlar hakkında her şeyi bilmiyorsunuz, bu yüzden onları yargılamayın — onlara yardım edin.)

 17. Diğer Şeyler Hakkında da Düşünün. (Sadece dikkatli ol, hepsi bu. Hepimizin aileleri, ödenecek faturaları ve kendi sorunlarımız var. Her zaman kendin hakkında her şeyi yapma.)

 18. Karşılığında bir şey beklemeden verin! (Hesap yapma! Bunu yaparsan çıkarcı bir insan olursun. Sadece vermenin mutluluğu için ver. Karşılığında bir şey alırsanız, güzel, eğer yoksa, yine güzel.)

 19. Son Oyun Yok! (Biz, tür olarak, sadece biz her şeyi anlamaya çalışmamalıyız. Seyahatinin tadını çıkarmalıyız)

 20. Küçük Şeylerin Tadını Çıkarın! (Klişeleri severim çünkü onlar doğrudur. Özellikle de bu: Neden biliyor musun? Herkes bildiklerini söyler, ama kimse yaşamaz. Onlar sadece büyük şeyleri kovalar.)

 21. Kendini Bu Kadar Ciddiye Alma! (Evet, evet, sen bir bireysin ve insanlar seni ciddiye almak zorunda, anlıyorum. Ama günün sonunda, hepimiz aynı şeyleri kovalamaya çalışan bir grup karıncayız. Kendine gel.)

 22. İnsanları Suçlama! (Amacın ne? Onları cezalandırmak ister misin? Bunu insanlara yapmamalısın. Ayrıca kendini de suçlama — sadece bir insansın.)

 23. Bir şeyler yarat. (Müzik yap, kitap yaz, masa yap, yani herhangi bir şey. Kendin için yap ve kendini iyi hissedeceksin emin ol, ayrıca insanların kullanması veya zevk alması için bir şeyler vermelisin onlara.)

 24. Asla Çok Geriye Dönmeyin! (Geçmişe dönmek sadece bir şey için iyidir: Öğrenme)

 25. Harekete geçin! (Sadece orada oturup bir şey yapma. Eylem olmadan, sonuç yoktur.)


Çok fazla şey biliyor olabilirsin. Ama Socrates gibi, sen ve ben hiçbir şey bilmiyoruz. Bu yüzden öğrenmeye devam etmeliyiz…


41 views0 comments

Recent Posts

See All

Commenti


 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page