top of page

Blog Posts

Dünya'daki 14 Epik Kütüphane

İSVİÇRE


Dokuzuncu yüzyıldan kalma aydınlatılmış el yazmaları ve parşömen üzerine çizilen bilinen en eski mimari plan, 1.200 yıllık görkemli Barok stili İsviçre'deki St Gall Manastırı'nın edebi hazinelerinden birkaçından biri.

 

BİRLEŞİK KRALIK


"Yemin etmem gerek!" diye seslenen şair Annie Persons, Oxford'daki Bodleian Kütüphaneleri Üniversitesi'ne 12 milyon basılı Vernon Edebiyatı, Shakespeare'in ilk folyosu ve ilk kitapta Arapça taşınabilir türde bir kitap yazdı.

 

JAPONYA


Her çocuk Iwaki'ndeki uluslararası Resim Kitaplığı Kütüphanesi'ndeki her kitabı kapağını görmesiyle çok sevebilir. Uzun pencereler, güneşli Pasifik manzaraları sunar, tüm kitaplar ön plana çıkar ve büyük merdiven basamakları mükemmel okuma köşe noktaları sağlar.

 

FAS


Fas'ta (dünyadaki en eski işletme kütüphanelerinden biri olan) El-Qarawiyyin Kütüphanesi, 859 CE'de bir kadın Fatima el-Fihri tarafından kuruldu. Aziza Chaouni, geçenlerde bu mekanı restore etti ve halka açtı.

 

WASHİNGTON DC.


19. Yüzyıldan kalma Büyük Salonun duvar resimleri "Evrimini" gösteren Washington D.C.'deki mermer sütunlu Kongre Kütüphanesi'nde Şair Ödül kitabı okumaları, braille ve "konuşan kitap" koleksiyonlarının ve ücretsiz, temalı yürüyüş turlarının keyfini çıkarın.

 

MISIR


Bibliotheca Alexandrina, teraslı, güneş ışığı alan bir okuma odası, bir planetaryum, 1820 Bulak Basın sergisi ve dünyanın en büyük dijital el yazması koleksiyonuna sahiptir. Süpürücü hiyeroglif duvarları, Büyük İskender'in eski İskenderiye Kütüphanesi'ne adete götürür sizi.

 

FRANSA


Lire à la Plage'nın birçok açılır, seyyar kütüphanesi son on yılda Fransız Seine-Maritime plajlarını süslemiştir. Kırmızı ve beyaz cabanas tahta oyunları, çizgi romanlar, romanlar ve elbette Fransız şiirinin eklektik bir koleksiyonunu sunuyor bizlere.

 

TAYLAND


Soneva Kiri'nin çocuk kütüphanesi devasa bir ağaç evi (veya manta ışını) gibi şekillendirilmiş olup, askıdaki okuma odaları, yağmur ormanı çatı pencereleri, Taylandlı enstrümanlarla donatılmış bir müzik odası ve levha müzik duvarlarının yanı sıra perma kültür ve yerel gelenek üzerine kitaplar içermektedir.

 

ALMANYA


Parlak beyaz kübik duvarlar, Stuttgart'ın yeni Şehir Kütüphanesi'ndeki kitapları, bir panteonuna Yayoi Kusama gibi açılarak hediye ediyor. Kafe'de durun, ardından cam tavanındaki terastan, Stuttgart kent merkezinin muhteşem manzaralarını izleyin

 

VATİKAN


Galileo'nun 1633 yılına ait ıslak imzalı, St. Peter'in papirüs şeritlerinde yazdığı mektuplar ve var olan en eski Bilinen Kutsal Kitap, Roma'daki Vatikan Kütüphanesi'nde sıkışmış durumda. Akademisyenler rehberler eşliğinde bir restorasyon yapmalılar.

 

BURUNDİ


Muyinga'nın ilk kütüphanesi, yerel kaynaklı toprak bloklardan, kil karolarından ve okaliptüs kirişlerinden inşa edilmiştir.

 

TÜRKİYE


Başlangıçta Celsus Polemaeanus mezarının tepesinde M.Ö. 117'de inşa edilen Celsus Kitaplığı'nın mermer cephesi, Türkiye'nin Efes kenti kalıntıları üzerinde yaşıyor. Eski valinin bilgeliğini sembolize eden girişin dört Roma figürü, bir zamanlar 12.000'den fazla kaymayı koruyor.

 

NORVEÇ


1959'da başlayan 85 ayak uzunluğundaki Epos kütüphane teknesi, her yaz fiyortları yüzüyor ve Norveç'in ada kıyısında kurulmuş batı sahilindeki 150 farklı kasaba ile yaklaşık 6.000 kitabı (53.300 öğe koleksiyonu) paylaşıyor.

 

NEW YORK


New York Botanik Bahçesi'nin Mertz Kütüphanesi, dünyanın en büyük botanik kitap ve materyal koleksiyonuna sahiptir. Bir lale ağacı olan allée, yüzlerce kitap kaynağından tropik bir Viktorya kışlası ve dünyadaki ikinci en büyük bitki müzesidir adete.

56 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page