Cebinize Gün Işığını Koyan Teknoloji

“Mobil cihazınızdan 2 milyon uygulamaya ulaşabilirsiniz ama piliniz bittiğinde bu uygulamalar ne işe yarayacak?” diye soruyor bu durumun önemini 1990’larda Bolivya Ordusu’nda görev yapar-ken zor yoldan öğrenen yatırımcı Mario Aquilera ve cevaplıyor: “Hiç!”


Mario Aquilera özel kuvvetler ile yaptığı görevlerde medeniyetten uzakta haftalarca vakit geçirmek durumunda kalmış. Ancak her seferinde GPS ve uydu telefonu için gereken elektrik sorun olmuş. Ormanda bu problemlerle boğuşurken aklında tek şey vardı: “Her şey mobil oluyor, enerji de mobilolmalı!” Bu düşünce onun peşini bırakmadı ve orduyu terk ettikten sonra 2013 yılında Helsinki’de mobil enerji firması Tespack’i kurdu.


Tespack’in güneş enerji panelleri ile mobil enerji üretimi yapılıyor.


Tespack, sökülebilir güneş panelleri olan sırt çantaları da dahil olmak üzere çeşitli mobil enerji üretimi ve depolama ürünleri geliştirdi. Hedef kitleleri ise yürüyüş yapanlar, tırmanışçılar ve ekstrem sporlarla uğraşan, kötü hava koşullarıyla sık karşılaşan ve medeniyetten uzakta oldukları için GPS ve diğer ekipmanları için enerjiye ihtiyaç duyan insanlardı.


Güneş panelleri ile çalışan bataryalar çok yeni bir konu değil ancak Tespack’in ürettikleri eşsiz. Çünkü ağırlık ve enerji verimliliği olarak çıtayı oldukça yükseğe taşıyorlar. Şirketin şimdiden Finlandiya Savunma Kuvvetleri ve Birleşmiş Milletler gibi müşterileri olsa da Mario’nun amacı bu teknolojiyi herkesin ulaşabileceği bir teknoloji haline getirmek.Marka, 20 yıl içinde her cihazı mobil olarak şarj etmeyi planlıyor.Tespack bugün Helsinki’de bulunan ve içinde 10 start-up’ı barındıran GE Enerji Köyü’nde çalışıyor.  Enerji Köyü projesi geçen yıl başladı ve Sağlık İnovasyonu Köyü gibi benzer projeler de GE tarafından yürütülüyor. Köyün diğer sakinleri gibi Tespack’de GE’den geliştirme konularında destek alıyor. 2017 yılı içerisinde şirket, oldukça ilgi çekecek bir ürün grubunu tüketicilerine duyurmayı planlıyor ve bu ürünler arasında bir akıllı telefonu dakika içerisinde şarj edebilecek teknolojiler de bulunuyor. Mario Aguilera 20 yıl içerisinde her cihazı mobil olarak şarj edebileceğimizi söylüyor.


Bütün bunlara ek olarak Tespack ismi bu yazıyı okurken size tanıdık geldiyse bunun bir sebebi var: Bu markayı daha önce Türkiye’de duydunuz! Tespack ilk ödülünü Türkiye’nin en büyük start-up festivali olan Startup Turkey’de aldı. Tespack’in “En İyi Yatırım Potansiyeli” ödülünü alma hikayesini ise GE İnovasyon Ağı sayesinde gerçekleşmişti.


KAYNAK: GE TÜRKİYE BLOG


2 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library