top of page

Blog Posts

Öğrenme Sürecinizi Hızlandıracak 3 Altın Kural

Updated: Oct 14, 2021

Hiç vakit kaybetmeden, kişisel uzmanlığınızı daha hızlı geliştirin…
Photo by Chris Benson on Unsplash

Doğru bilgi bizi güçlendirir ve yaşamımızı değiştirir. Zamana bağlı olmayan beceriler, davranışlar, alışkanlıklar, yöntemler ve ilkeler ile zihinsel araçlar hayatımızı ve kariyerimizi ilerletmemize yardımcı olur.


Günümüzün modern ekonomisinde, hızlandırılmış öğrenme yöntemleri başarı için çok önemli olabilir. Daha hızlı öğrenmek, diğerlerinden daha hızlı bilgi edinmek anlamına da gelir.


Daha hızlı öğrenenler, onları oyunda ön parkura taşıyarak yepyeni bir şekilde geleceğe hazırlanırlar. Ve iyi haber şu ki, hızlandırılmış öğrenme çok yönlü ve esnektir; yani kendinizi geliştirirken ihtiyaç duyacağınız becerileri kazanmak için hayatınızı beklemeye almak zorunda değilsinizdir artık.

Herhangi bir beceriyi aşamalı olarak kazanabilirsiniz. Mesela her gün veya haftada bir olacak şekilde zamanlayabilir ve bu şekilde küçük bir program oluşturabilirsiniz.


Akıllı öğrencilerin özel sırları yoktur; yani herkes öğrenme sürecini hızlandırabilir. Doğru tekniklerle, öğrenme şeklinizi büyük ölçüde geliştirebilir, yeni bilgileri işleyebilir ve bilginizi hızla genişletebilirsiniz.


İşte bu noktada hızlandırılmış öğrenmenin 3 altın kuralı vardır, hadi en hızlı şekilde öğrenelim onları :)

 

1| Güçlü Yönlerinizi Ön Plana Çıkaran Öğrenme Stillerini Birleştirin


Öğrenme sürecinizi hızlandırmayı hedeflediğinizde, bir müfredat veya sınıf yapısı ile sınırlı değilsinizdir, pratikte birçok kaynak, uzman ve yazardan içerik seçebilirsiniz. Yani sizi sınırlayan hiç bir şey yoktur ama seçtiğiniz öğrenme stilidir, asıl öğrenme hızınızı belirleyen.


Kişisel öğrenme stili, öğrencilerin ne öğrenmeye çalıştıklarını etkili bir şekilde algılamasına, ve onları en etkili bir şekilde işlemesine, depolamasına ve hatırlamasına olanak tanır.


Bugün, herhangi bir konuyu, beceriyi veya hususu incelemenin birçok yolu var: kitaplar, çevrimiçi kurslar, podcastler, videolar, web seminerleri, atölyeler, eğitim kampları, bloglar, bültenler, konferanslar, eğitim uygulamaları, çalışma grupları ve mentorluk programları vs…


Öğrenme stiliniz veya materyal seçiminiz, anlama sürecinizi hızlandırabilir veya yavaşlatabilir. En iyi öğrenme stili, fikirlerin ve konuların daha hızlı işlenmesini veya kavranmasını kolaylaştıran stildir.


Öğrenme gücünüzü ve zayıf yönlerinizi öğrendikten sonra güçlü yönlerinize en uygun öğrenme stilini tercih edebilirsiniz. Örnek olarak bazı insanlar grup olarak çalışmaktan ziyade kitaplar üzerinden çalışarak daha iyi öğrenebilirler. Bazıları da, YouTube gibi platformlardan videolar izlemeyi tercih edebilir. İyi bir dinleyici olan insanlar da podcast’leri tercih edebilir. Ancak, bazı insanlar da haritaları, şemaları, diyagramları, zihin haritalarını veya görsel olarak temsili olan her şeyi kullanmayı seçebilir. Sonuçta, en önemli şey burada, hatırlamayı en üst düzeye çıkarabilen öğrenme stilini kullanmaktır.


Doğru öğrenme stilini seçtikten sonra, çalışma oturumlarınızı belirlemek ve zihinde tutmak ve hatırlamayı güçlendirmek için öğrendiklerinizi öğretmek gibi bir takım bilimsel teknikleri kullanmalısınız.

 

2| Öncelikle Seçtiğiniz Konunun Temel Yapısını Anlamaya Çalışın


Her konu veya öznenin mantıksal bir temel yapısı vardır; kök, gövde, dallar ve yapraklar gibi. İlkeleri anlamak için öncelikle temel yapıyı anlamaya çalışın. Başka bir deyişle, ağacın kökünü, gövdesini tanımak ve oradan dallara uzanmak zorundasınız.


Dallardan veya yapraklardan başlamayın, ilk olarak kökü takip edin ve konuya doğru ilerleyin. Öncelikle temeli anlamalısınız.


Kariyeri boyunca, Elon Musk çevrim-içi ödemeler, roket uçuşu, elektrikli otomobil üretimi ve diğer birçok endüstriyel teknolojilere hakim oldu. Bir Reddit Soru-Cevap röportajın’da, bir kullanıcı ona nasıl bu kadar hızlı öğrenebildiğini sordu.


Musk, “Bence çoğu insan sandığımızdan çok daha fazlasını öğrenebilir.” dedi ve ekledi, “Denemeden kolayına kaçıyorlar. Size bir tavsiye: bilgiyi semantik bir ağaç olarak görmek önemlidir; yani yapraklara veya küçük dallara girmeden önce temel ilkeleri, yani kökü, gövdeyi ve büyük dalları anladığınızdan emin olmalısınız.”

Öğrenmeyi veya çalışmayı seçtiğiniz şey ne olursa olsun, temel bilgilerle başlayın. Öğrenme süreci konusunda ukalalık yapmayın, yani zaten bunları biliyorum moduna girmeyin. Bir konunun kökünü bilmek, sağlam bir temeli olmayan yaprakları ve dalları arayıp bulmaktan çok daha iyidir.

Diğer herkesin yaptığını yaparak başlayın. Temel bilgileri öğrendikten sonra dışarı çıkıp kendi işinizi yapabilirsiniz. Uzmanlardan öğrenin. Ufkunuzu geniş tutun ve uzmanları taklit edin.


Yazmaya başladığımda, en sevdiğim yazarları kopyalardım ve kitaplarından ve bloglarından çok şeyler öğrendim. Bugün hala James Altucher, Seth Godin, Malcolm Gladwell ve diğer onlarca yazardan ilham alıyorum.

 

3| Hem “Odaklı” hem de “Dağıtık” Modlarda Kendinize Bol Zaman Ayırın

Ne öğrenirseniz öğrenin, hem odaklı hem de dağıtık modlara dikkat edin. Odaklı mod; beyninizin ara verdiğinizde bile konuya ara vermeden daha derinlemesine öğrenmenizi sağlayan bir öğrenme durumudur. Dağıtık mod ise, anlamlı bağlantılar kurmak için zihninizin mola vermesine ve serbestçe dolaşmasına izin verdiğinizde gerçekleşen durumdur.


Çoğu insan kaliteli molalar vermeden aynı anda çok uzun süre öğrenmeye odaklanabilir. Bu, insan beyninin saatlerce “odaklı” modda kaldığı anlamına gelmez. Tek bir göreve uzun süre dikkat edilmesi, yani odaklanılması, hafızaya yüklemeyi ve hatırlamayı (geri çağırmayı) engelleyebilir.


Beyniniz çok uzun süre aktif olduğunda, aslında dağıtık moda erişiminizi engelliyorsunuz demektir bu, ve daha rahat bir durumdur.


Gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre, beyin bir uyaranın zamanla sabit kalması durumunda görme, işitme veya hissetme duyuları, bilgiyi kaydetmeyi yavaş yavaş durdurur; yani fonksiyonel performanslarını düşür.


Bu araştırmaya liderlik eden Illinois Üniversitesi psikoloji profesörü Alejandro Lleras, “Sürekli uyartım, beynin onu farkındalığımızdan sildiği noktaya kadar, beynimiz tarafından önemsiz olarak kaydedilir.” diyor.

Dağıtık mod, odaklı mod kadar değerlidir. Yani, mola verin, zihninizin dolaşmasına izin verin, başka şeyler düşünün ve daha iyi bağlantılar kurmak için beyninize bolca zaman tanıyın.


Kendinize mola vererek daha iyi öğrenin. Etkili öğrenme her iki öğrenme stilinden de yararlanır.

Hızlandırılmış öğrenme, yeni becerileri, kavramları ve fikirleri daha hızlı öğrenmemize yardımcı olabilir. Herhangi bir sektörde önde olmayı ve daha fazlasını başarmayı hedefliyorsanız kişisel öğrenmenizi ciddiye almak zorundasınız.


İstediğiniz şeyi elde etmenize yardımcı olabilecek bir şey bulduysanız, onu keşfedin ve tatmin olana kadar durmayın! Hayattaki yolculuğunuzdan siz sorumlusunuz, kontrolü ele alın ve kendinize meydan okuyun!


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

 

Not: Bu blog yazısı 15 Mayıs 2020 tarihinde Medium platformunda yayınlandı.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page