top of page

Blog Posts

Yapay Zeka Dünyamızı Nasıl Değiştirecek?

Yapay Zeka (AI), makinelerin verileri yorumlayabilme ve akıllı bir şekilde hareket edebilme yeteneklerini ifade eder, yani makineler bir insanın yaptığı gibi eldeki verilere dayanarak kararlar verebilir ve görevlerini yerine getirebilir.


Son yıllarda Yapay Zeka (AI) hakkında bir çok şey okuduk ve hala okuyoruz; özellikle de dünyayı nasıl koruyacağı ve/veya herkesin de bildiği üzere insanlık medeniyetini nasıl bitireceği üzerine. Yapay Zeka (AI)’nın çok fazla ilgi çektiği ve rağbet gördüğü bugünlerde, bir çok renkli, umut verici veya düzmece tahminlerde bulunmak mümkün. Ancak, bazı teknoloji trendlerinin aksine, yapay zekayı çevreleyen ilgi, genel olarak haklı bir ilgidir. Bu gerçekten dönüştürücü bir teknoloji; yani hayatlarımızı genel olarak önemli ölçüde değiştirecek olan bir teknolojidir.



Pek ikna olmadınız mı? İşte Yapay Zeka (AI)’nın 2021 ve sonrasında dünyayı değiştireceğine olan inancımın beş nedeni:

  1. Yapay zeka artık her yerde

  2. Yapay zeka sadece günlük yaşamlarımıza dokunmakla kalmıyor, aynı zamanda tüm endüstrileri de dönüştürüyor

  3. Yapay zeka bizi daha az değil, daha çok insan kılıyor

  4. Yapay zeka kitleler için daha hesaplı hale geliyor

  5. Yapay zeka diğer teknoloji trendlerini güçlendiriyor

 

1| Yapay Zeka Artık Her Yerde


Alexa’dan sabah hava durumu raporu almak istediniz veya yüz tanıma teknolojisini kullanan bir kamusal alandan geçtiniz veya kredi kartınızı kullanarak bir şey almak için ödeme yaptınız veya Amazon tarafından size önerilen bir ürünü satın aldınız veya bir tanışma uygulamasında potansiyel aşkınıza göz kırptınız? Bence yaptınız, zira muhtemelen birçoğumuz geçen hafta, bunlardan birini veya hepsini yaptık. Muhtemelen son 24 saat içinde de.


Ve tahmin ettiğiniz gibi, tüm bu süreçler, yapay zeka ve verilerle günlük olarak destekleniyor. Yapay Zeka (AI), kredi kartı şirketinizin (göz açıp kapayıncaya kadar) en son işleminizin harcama modelinize uygunluğunu ve hileli olmadığının belirlemesine olanak tanıyor. Örneğin Mastercard şirketi, ağında işlenen yılda 75 milyar işlemi değerlendirmek için Yapay Zeka (AI) algoritmalarını kullanıyor. Yani, açıkça söylemek gerekirse, Yapay Zeka sadece günlük yaşamınıza dokunmakla kalmıyor, artık bilakis ayrılmaz bir parçası.


2| Yapay Zeka Sadece Günlük Yaşamlarımıza Dokunmakla Kalmıyor, Aynı Zamanda Tüm Endüstrileri de Dönüştürüyor


Yapay zekanın etkisi, bankacılık ve perakendecilikten çiftçiliğe ve üretime kadar çok çeşitli sektörlerde hissediliyor artık. Sağlık hizmetlerinde, Yapay Zeka (AI), sağlık hizmeti sunucularının ve hastalarının daha iyi tedavi ve yaşam tarzı kararları almasına yardımcı olmak için hastalığı tanımlamak (ve hatta bazı durumlarda tahmin etmek) için kullanılıyor.


Yapay Zeka (AI) sistemleri, hastalığı tanımlamak söz konusu olduğunda, insan uzmanlardan bile daha iyi performans gösterebiliyor; zira Ocak 2020’de Google Health uygulaması tarafından geliştirilen Yapay Zeka (AI) yazılımının klinik denemeleri, yazılımın mamogramlarda meme kanseri belirtilerini tespit etmede radyologlardan daha iyi olduğunu doğruladı ve ayrıca insan uzmanlardan bile daha iyi sonuçlar elde etti.


3| Yapay Zeka Bizi Daha Az Değil, Daha Çok İnsan Kılıyor


Makineler daha akıllı hale geldikçe, birçok endüstride artan otomasyona yol açarak giderek daha fazla görev gerçekleştirebilir olacak. Otomasyondaki bu artışla birlikte, insanların yerine getirdikleri meslekleri ve işleri üzerindeki etkisi konusunda da geçerli endişeler ortaya çıkmaktadır. Ancak, otomasyonun birçok mesleğin ve iş kolunun yerinden edilmesine yol açacağından şüphem olmasa da, yeni işler yaratacağına da inanacım tam; zira yaratıcılık ve empati gibi benzersiz insan yeteneklerimiz daha ön planda olacak.


Yapay Zeka (AI) ayrıca çalışma hayatımızı daha iyi hale getirecek. Gazetecilik Mesleği, Yapay Zeka (AI) Devrimi geçiren endüstrilerin başında gelmektedir ve gazetecilerin hikayeleri tanımlamasına ve yazmasına yardımcı olabilen birçok Yapay Zeka (AI) aracı var. Örneğin, Forbes’da, Bertie adlı yapay zeka odaklı bir içerik yönetim sistemi uygulaması var, ve gerçek zamanlı olarak trend konuları belirlemek, başlıklarda iyileştirmeler önermek ve ilgili görüntüleri tanımlamak için kullanılıyor. Bu, insan gazetecilerin perde arkasında hatalarını ve kısmen de işlerini azaltarak, daha çok hikayeyi anlatmaya odaklanmalarını sağlıyor.


4| Yapay Zeka Kitleler İçin Daha Hesaplı Hale Geliyor


Yapay zeka ile çalışmak için daha pahalı teknolojilere ve şirket içi veri uzmanlarından oluşan büyük bir ekibe ihtiyaç duyacaksınız, diye düşünüyor olabilirsiniz. Artık durum böyle değil. Birçok teknoloji çözümünde olduğu gibi, artık yapay zeka da her boyuttaki işletmeye yönelik hızla büyüyen peg dışı hizmet çözümleriyle sunulabilir durumda.


Örneğin, 2019’da Amazon, işletmelere uyarlanmış müşteri önerileri ve arama sonuçları sunmalarına yardımcı olabilen bir Yapay Zeka (AI) tabanlı bir hizmet olan “Kişiselleştir” uygulamasını başlattı. Şaşırtıcı bir şekilde, Amazon, bu uygulama sayesinde artık teknolojiyi eğitmek ve dağıtmak için hiçbir yapay zeka deneyimine gerek olmadığını söylüyor.


5| Yapay Zeka Diğer Teknoloji Trendlerini Güçlendiriyor


Son olarak, yapay zekanın dünyayı gerçekten değiştireceğine dair daha fazla kanıta ihtiyacımız var elbette, ancak şu basit gerçekle makalemizi bitirelim istiyorum: Yapay Zeka (AI), diğer birçok teknoloji trendinin, kendi üzerine inşa edildiği temel teknolojidir.


Esasen bu, yapay zeka olmadan sanal gerçeklik, sohbet botları, yüz tanıma, otonom araçlar ve robotik gibi alanlarda görülen inanılmaz derecedeki son gelişmeleri asla gerçekleştiremeyeceğimiz anlamına gelmektedir (ve bu örnekler sadece birkaçıdır). Mesela, hemen hemen her yeni dönüştürücü teknoloji veya bilimsel atılım üzerine bir düşünün, göreceksiniz ki mutlaka bir yerlerde Yapay Zeka (AI)’nın oynadığı bir rol muhakkak vardır. Örneğin, Yapay Zeka (AI) sayesinde araştırmacılar artık genleri hızlı bir şekilde okuyabiliyor ve sıralayabiliyor, ve bu bilgiler sayesinde de, hangi ilaç tedavisinin bireysel hastalar üzerinde daha etkili olabileceğini belirleyebiliyor, ki bu da kişiye özel ilaç üretiminin ilk adımları.


 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. LinkedIn ve Forbes’ta düzenli olarak yönetim ve teknoloji trendleri hakkında yazılar yazıyorum. Yapay Zeka (AI) hakkında yeni bir kitap kaleme aldım, hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Gelecekteki yayınlarımı da okumak için ağıma buradan abone olabilirsiniz veya ‘Takip Et’i tıklayabilirsiniz.


Ve Ayrıca, Twitter, Facebook, Instagram, Slideshare veya YouTube kanalım aracılığıyla da benimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.


11 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page