top of page

Blog Posts

Trafo Merkezi Koruması İçin Ölçü Trafoları Boyutlandırması

Burada sizlerle paylaşacağım dokümanın amacı, trafo merkezlerindeki ölçü trafolarının arkasındaki teoriyi ve boyutlandırmasını öğrenmektir.


110kV Trafo Merkezi

Müşterilere baskıya hazır olmak için farklı hesaplamalar uygulamanın yolu, farklı koruma işlevleri için birkaç sayfa hazırlamaktır. Temel ölçü trafo teorisi, ilk bölümde ve ardından temel röle koruma fonksiyonları ele alınmaktadır.


Boyutlandırma bölümünde, #IEC gösterge trafosu için kullanılan standartlar, IEC 61869 gösterge trafosu standardında belirtilen farklı tipteki akım trafolarıyla birlikte sunulmaktadır.


Akım trafosu hesaplamalarının arkasındaki teoriye bakılmakta ve oluşturulan hesaplama şablonu anlatılmaktadır. Sonuç bölümünde, tamamlanan hesaplama şablonunun geleceği değerlendirilmektedir.


Röle Koruması

Ölçü trafoları röle korumasının önemli bir parçasıdır. Akım ve gerilim trafosunun sekonder bobinlerinden ölçülen sinyaller, rölede arıza durumlarını tespit etmek ve arızayı hızlı bir şekilde şebekeden izole etmek için kullanılır.


Koruma Fonksiyonları

Elektrik şebekesinin farklı kısımlarını korumak için farklı koruma fonksiyonları kullanılır. Farklı koruma fonksiyonları, koruyucu akım trafosu için farklı gereksinimleri belirler.


110 kV Akım Trafosu Etiketi

Hat Mesafe Koruması

Hat mesafe koruması, yüksek gerilim iletim hattı korumasının en çok kullanılan ve önemli işlevlerinden biridir. Bir iletim hattının empedansı uzunluğuyla orantılıdır.İletim hattının ölçülen empedansı, iletim hattının hesaplanan empedansından küçükse mesafe koruma fonksiyonu devreye girecektir.


Mesafe korumasına empedans koruması da denir.


Mesafe korumanın serbestçe yapılandırılabilen birden fazla bölgesi vardır.Genellikle en az iki bölge kullanılır: hat empedansının %80-90'ı olan bir noktaya ulaşacak şekilde ayarlanan bölge 1 ve hat empedansının %120 veya daha fazlası olan bölge 2. Bu şekilde bölge 2 aynı zamanda bir sonraki iletim hattı için yedek görevi görür.

İletim hatlarının uzunlukları farklılık gösterir ve mesafe koruması, kısa iletim hatlarının korunması için ideal değildir.


Hat Diferansiyel Koruması

Diferansiyel koruma, iletim hattının her iki ucunun akım genliğini ve/veya faz açısını karşılaştırır. Ölçülen değerin ayarlanan değeri aşması durumunda, iletim hattının her iki ucundaki devre kesiciler devreye girerek şebekenin arızalı bölümünü izole eder.


Hat diferansiyeli genellikle kısa iletim hatları için mesafe korumasından daha iyi bir seçenektir. Diferansiyel koruma aynı zamanda trafo ve jeneratör korumasında da yaygın olarak kullanılır.

Doküman:

Instrument Transformer Dimensioning For Substations: Past and Future - by SIEMENS

Format:

PDF

Büyüklük

1 MB

Sayfa:

9

İndirme:

buraya tıklayınızRecent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page