top of page

Blog Posts

Modern Mühendisler için 10 Faydalı Kitap

Bu kitaplardan, etik mühendisliğini, yapay zekayı, nanomalzemeleri ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz… Modern yaşamın getirdiği yaşam koşullardan dolayı zaman bulmakta zorlanıyor olabiliriz, ancak bu, yeni fikirler üretmek ve mesleğimizi öğrenmek için her gün biraz kitap okumaya zaman ayırmaya değer bir şey olmadığı anlamına gelmez.


STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik)’deki yenilikler sürekli olarak yeni bilgi ihtiyacını zorladığı için mühendislik alanı her geçen gün değişmekte ve gelişmektedir. Yapay zeka, bilgisayar modelleme, nanomalzemeler, etik mühendisliği ve dahası olsun, yeni ve heyecan verici bir şey öğrenmekten, sadece birkaç sayfa uzaktayız.


İşte en son trendlere ayak uydurmak isteyen, günümüzün modern mühendisler için harika içeriklere sahip 10 kitap:

 

1. Kitap: Geliştirilmiş Yaşam Ortamları


Geliştirilmiş Yaşam Ortamları (ELE) kavramı, teknolojinin yaşamın kalitesini artırmak ve böylece sağlık hizmeti çalışanları üzerindeki yükü azaltmak için insanların evlerindeki yaşam ortamlarını geliştirmek üzere etkili bir şekilde uygulanabileceği fikrine dayanmaktadır.


 

2. Kitap: Havacılık ve Uzay Endüstrisinde Bilgisayar Modellemesi


Havacılık endüstrisinde büyük bir değişim söz konusu. İster drone teknolojisinin gelişimi, isterse geleceğin uçan taksilerinin trend olması olsun, havacılık ekipmanlarının gelişimi ve simülasyonu hiç bugün ki kadar önemli olmamıştı.


Havacılık ve Uzay Endüstrisinde Bilgisayar Modellemesi kitabı tam anlamıyla bunu ayrıntılı olarak ele almaktadır, ki Iftikhar B. Abbasov tarafından düzenlenen kitap, havacılık ve uzay mühendisleri, makine mühendisleri, yapı mühendisleri, araştırmacılar ve havacılık endüstrisindeki geliştiriciler ile uçak tasarımcıları ve mühendislik öğrencileri için değerli ve zengin bir içerik sunmaktadır.


VR (Sanal Gerçeklik) havacılık uzay simülatörlerinden, insansız bir hava aracını simüle eden saha deneylerinin sonuçlarına ve çok daha fazlasına, bu kitapta yer verilmektedir.

 

3. Kitap: Robotlar için Yapay Zeka Vizyonu ve Dil İşleme


Mühendisliğin geleceğini tamamen değiştirmeyi vaat eden bir alan olan Robotik Teknoloji’deki en son yeniliklere ayak uydurmak çok önemlidir.


Bilgisayar mühendisi olan Álvaro Morena Alberola, Gonzalo Molina Gallego ve Unai Garay Maestre birlikte, robotların dili işleme ve çevrelerini görme yöntemlerini kapsamlı bir şekilde ele aldı. Robotların çalışma ortamımızda her zamankinden daha fazla yer alacağı göz önüne alındığında çok önemli bir teknoloji alanıdır.

 

4. Kitap: Çevre Mühendisliği için Yapay Zeka Nanomalzemeleri


Yapay zeka nanomalzemelerin hava ve su kirliliği gibi birçok çevresel sorunu ortadan kaldırmak için kullanılabileceğini biliyor muydunuz?


Çevre Mühendisliği için Yapay Zeka Nanomalzemeleri kitabı, Yapay zekaya sahip nanomalzemelerin, tasarım kavramlarını ve temel kimyasal ilkelerini derinlemesine incelerken, aynı zamanda bu alanın önümüzdeki yıllarda nasıl ilerlemesi gerektiğine dair cesur bir taslak sunmaktadır.


Kitap, çağımızın büyük çevresel zorluklarını ve sorunlarını ele alıyor ve nanoteknolojinin gelecekte bunları ortadan kaldırmak için nasıl geliştirilebileceğine ve kullanılabileceğine odaklanıyor.

 

5. Kitap: Bilinç ve Robot Duyarlılığı


Bilinç, henüz bilim tarafından tam olarak açıklanamayan inanılmaz derecede karmaşık bir konudur. Bu noktada, bir robotun duyarlı olup olamayacağı (bilinçli olup olamayacağı) sorusu belki de ‘bilincin ne olduğu?’ sorusundan daha az önemlidir?


Bir bilim adamının söylediği gibi, bir denizaltının yüzüp yüzemeyeceğini sormak gibi bir robotun da düşünüp düşünemeyeceğini sormak, büyük ölçüde anlam-bilimin (semantik) meselesi midir?


Yine de Pentti O. Haikonen, Bilinç ve Robot Duyarlılığı adlı kitabında bu soruları ele alıyor. Bir felsefe profesörü olan Haikonen, yazarın gerçek bir akıllı ajan olmasını engellediğini söylediği yapay zeka “gizli sorununu” üstleniyor.


Kitap metafizik ve maddi gerçekleri reddeden bir bilinç tanımlaması yapıyor ve bu bilinci sinir ağları aracılığıyla taklit etmek için bir yöntem olarak sunuyor.

 

6. Kitap: Etik Mühendisi


Robert McGinn tarafından hazırlanan “Etik Mühendisi” kitabı, modern mühendislik alanında var olduğunu düşündüğü bir “etik uçurum” kavramını vurgulamaktadır.


Teknoloji transferinden gizlilik korumasına, dijital gizliliğe, profesyonel suiistimale ve kusurlu hizmete kadar, McGinn zor konuları irdelemekten çekinmiyor.


McGinn’in kitabı mühendislik odaklı etik eğitim ihtiyacını karşılarken, mühendislik ve eğitim kurumları için kitabının kaldığı yerden devam etmesi için açık bir kapı da bırakıyor, muhtemel ki devamı gelecek…

 

7. Kitap: Biyolojiden Esinlenilen Hesaplama Modelleri ve Algoritmalar


Biyolojiden Esinlenilen Hesaplama Modelleri ve Algoritmalar kitabı, bilgisayar algoritmalarındaki geliştirmeler ile biyolojik mekanizmalara ve canlılara dayanan modellerdeki son gelişmeleri araştırmaktadır


Dünyaca ünlü bilim adamları, Tao Song, Pan Zheng, Mou Ling Dennis Wong ve Xun Whang tarafından yazılan bu kitap, potansiyel olarak yeni ve zengin araştırma alanlarına işaret ederken biyolojik mekanizmalardaki bilgiyi işleme sistemlerinden esinlenilen en etkili yöntemleri irdelemektedir.

 

8. Kitap: Enerji için Hidrojen Üretimi, Ayrıştırması ve Saflaştırması


Hidrojen, bilinen herhangi bir yakıtın birim ağırlığı başına en yüksek enerjiye sahip atomudur ve bu da onu en umut verici yeni nesil yakıt haline getirmektedir. Sadece bununla kalmaz, hidrojenin bir yakıt kaynağı olarak potansiyelinden gerçekten faydalanabilirsek, son derece güçlü ve çevre dostu yakıt bolluğuna sahip olacağız diyebiliriz, ki bunun yakın gelecekte olmasını umut ediyoruz.


Enerji için Hidrojen Üretimi, Ayrıştırması ve Saflaştırması kitabı, hidrojenin yakıt olarak uygulanmasına yönelik araştırmalara genel bir bakış açısı kazandırmak üzerine odaklanılarak yazılmış.

 

9. Kitap: Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR): Efsaneler ve Gerçekler


Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik kitabı, oyun ve eğlence dışındaki bir çok sayıda uygulama için kullanılabilir, örneğin; ağrı kesici ve travma terapisi gibi tıbbi uygulamalar için büyük bir potansiyelin olduğunu gözler önüne sermektedir.


Bruno Arnaldi, Pascal Guitton ve Guillaume Moureau tarafından kaleme alınan “Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik: Efsaneler ve Gerçekler” kitabı, VR ve AR için son kullanım örneklerine yer veriyor ve teknolojinin gelecekte hayatımızı gerçekten nasıl değiştirmeye başlayabileceğinin açık bir dille bir tasvirini gözler önüne seriyor.

 

10. Kitap: Hidrojen-Hava PEM (Polimer Elektrolit Membran) Yakıt Pili


Hidrojeni bir yakıt hücresi olarak ele alan diğer bir kitaptır. Araştırmacılar Shiwen Tong, Dianwei Qian ve Chunlei Huo tarafından, hidrojen-hava PEM yakıt hücrelerinin modellenmesi ve parametrelerin ve durumların eşzamanlı tahmini, bulanık küme modellemesi, gelişmiş bulanık kontrol ve SPM tabanlı öngörülü kontrol dahil, genel olarak kontrolü hakkında kapsamlı bir özet sunulmaktadır bu kitapta.


Bu Kitap, simülasyonlar ve deneyler hakkında ayrıntılı açıklamalar ve tartışmalar da dahil olmak üzere, endüstri mühendisleri ve araştırmacı bilimcileri için önemli bir referanstır.


Bu 10 kitabı okuduğunuzda, kuşkusuz bilim ve mühendisliğin çeşitli alt dallarında çok daha zengin bir bilgi birikimine erişmiş ve edinmiş olacaksınız, bu da kariyerinizi ilerletmenize veya mesleğinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır muhakkak.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

109 views0 comments

Kommentare


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page