top of page

Blog Posts

Mühendis Gözüyle Okumak

Teknik Kitapları veya Dokümanları Hızlı Okuyabilmek için Tavsiye Edilen 9 İpucu...


Okumak, herhangi bir mühendisin yaptığı işin en önemli parçalarından biridir. Teknik kitapların yada dokümanları nasıl daha hızlı okunacağına dair birkaç pratik ipucu var, öğrenmek istemez misiniz?


Mühendis Gözüyle Okumak

Mühendisler bir çok şeyi okur ve araştırır. Teknik kitaplar ve dokümanlar, vaka çalışmaları, teknik incelemeler veya el kitapları, klavuzlar, rehberler olsun fark etmez, okumak işlerinin bir parçasıdır mühendislerin, hatta en önemli parçası.


Tıpkı harika kitaplar okumanın bir kişinin kariyerini ilerletmeye yardımcı olması gibi, daha hızlı ve daha verimli bir şekilde okumak da, mühendisleri işlerinde ve kariyerlerinde daha iyi noktalara taşıyabilir.


Bu noktada, daha hızlı ve verimli okumalar yaparken yüksek düzeydeki kavrama seviyemizi koruyan, teknik kitaplardan en verimli şekilde yararlanmak için bizlere yardımcı olabilecek ve tavsiye edilen dokuz hızlı okuma tekniği ve ipucu bulunmaktadır.


Hadi adım adım bu ipuçlarını öğrenelim…


1| Okuma zamanınızı ayarlayın

Okuma zamanınızı ayarlayın

Dikkat dağıtıcı bir çok unsurun olduğu modern çağımızda, insanlar genellikle okumayı günlerinin önemli bir parçası olarak görmezler, ki boş zamanlarında yapılacak bir eylemmiş gibi düşünürler.


Okumaya yönelik bu tutum, aslında insanların kitaplarını açtıkları an, acele ettikleri ve dikkatlerinin dağıldığı anlamına gelir.


Not almak ve önemli noktaların yeniden okunması ve altının da çizilmesi dahil olmak üzere, okuma eylemi için uygun bir süre ayırmak ve doğru zamanı belirlemek çok önemlidir.


Metnin teknik özelliklerine bağlı olarak yaklaşık on beş sayfa okuma için yarım saat ayrılabilir, ki bir bireyin ortalama okuma hızının dakikada 250 kelime olduğunu varsayarsak veya çoğu teknik kitaptaki bir metin sayfası olması şartıyla.


2| Not alma zamanını planlayın

Not alma zamanını planlayın

Teknik metinlerin yeterince iyi anlaşılabilmesi için not almak inanılmaz derecede önemlidir. Sadece kavramları yazarak okumalı ve bu kavramları anladığınızı da test etmelisiniz.


Princeton Üniversitesi’nden Pam A. Mueller ve Kaliforniya Üniversitesi’nden Daniel M. Oppenheimer tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen ve Psikolojik Bilimler dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bir not defterine el yazısı ile yapılan not almanın, bilgisayarda yazarak not almaktan çok daha iyi ve verimli olduğu görülmüştür.


3| Eğer imkanınız varsa, dijital değil fiziksel bir kopyasını okuyun

Dijital değil, fiziksel bir kopyasını okuyun

Kağıt beyniniz ile e-kitap beyniniz aynı değildir. Birçok araştırmanın tespit ettiği gibi, fiziksel metin veya teknik kitap ve dokümanlarda, okuma esnasında içine çekme eğiliminin daha yüksek bir kavrayışa yol açtığı bir okuma söz konusu olduğu, ancak çevrim-içi (online, dijital kitap veya doküman) okuma alışkanlıklarının birçok insanın kavrama ve anlama yeteneğini kaybetmesine neden olduğu anlaşılmıştır.


Çevrim-içi dijital bir metin, doküman yada kitap okuduğumuzda, esas olarak anahtar sözcükleri okumak için göz atarken “doğrusal olmayan” bir okuma stiline geçme eğilimindeyizdir. Ne okuduğumuz hakkında seçici olmak önemli olsa da, yapılan araştırmalar, beynimizin bir ekrandan metin okurken, istesek de istemesek de bilinçli ya da bilinçsizce daha az odaklanmaya sebep olan bu okuma stiline geçtiğimizi göstermektedir.


Örneğin bir PRI sinir-bilimsel araştırma makalesi, insanların bir kağıt parçasından veya bir ekran üzerinden okuma yaparken, beyninin farklı kısımlarını kullandığını ortaya koymuştur. Bu arada Norveç’te yürütülen kontrollü bir çalışmada da, birkaç kişiden ya Kindle’dan ya da kağıt kapaklı kısa bir hikaye kitabı okuması istenmiş, ve kağıt üzerinde okunanların hatırlanma olasılığının daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu çalışma teknik kitaplardan ziyade kurgusal kitaplar kullanılarak gerçekleştirilmiş olsa da, temel olarak fiziksel kitap üzerinden okumanın daha iyi ve verimli olduğu anlaşılmıştır.


4| Sessiz bir yer bulun veya oluşturun

Sessiz bir yer bulun veya oluşturun

Çok teknik bir dille yazılmış bir teknik kitabı veya metni okumak zaman zaman çok yorucu bir iş olabilir. Neyse ki, konsantrasyonu arttırmak için yapabileceğiniz birçok küçük şey de var. Bunlar, yeterince su içmek, derin nefes almak ve dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulmaktır.


Belki de en önemlisi, okumak için büyük olasılıkla kimsenin sizi rahatsız edemeyeceğini düşündüğünüz sessiz ve dikkat dağıtıcı hiç bir şeyin olmadığı bir yer bulmak ya da böyle bir yer oluşturmaktır.


Özetle sessiz bir oda bulun ve mümkünse akıllı telefonunuzu kapalı veya gözden uzak tutun!


5- Önce metni tarayın

Önce metni tarayın

Teknik kitap okumak, kurgusal roman yada hikaye okumak gibi bir şey değildir, spoiler konusunda endişelenmenize de gerek yoktur. Önemli olan, okumak üzere olduğunuz konu hakkında güçlü bir bağlamsal anlayış ve kavrayış elde etmektir. Okumadan önce metnin tamamını taramanızı ve alt başlıklara ve vurgulanan her şeye özellikle dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.


Başlangıçta metnin yada kitabın giriş ve sonuç bölümlerini okumak faydalı olabilir. Bu şekilde, metnin nereye gittiği konusunda genel bir çerçeveniz olur ve okuyarak bu çerçeveyi oluşturan boşluk noktalarını birleştirebilirsiniz.


6| Gerekirse seçici okuyun

Gerekirse seçici okuyun

Teknik kitaplar, bilgi ve kavramlarla o kadar yoğundur ki, aslında gerekmiyorsa her bölümü okumak da mantıklı olmayabilir.


Teknik kitaplarınızı okurken ulaşmayı amaçladığınız hedefi özetlemek için okumaya başlamadan önce birkaç not almanızı öneriyoruz. Örneğin, metin genel olarak yapay zeka ile ilgili ise ve siz makine öğrenmeye odaklanıyorsanız, anlama hedefinize odaklanmak amacıyla kitap dizinini kullanarak daha hızlı okuyabilirsiniz.


Dartmouth Yüksek Okulu, Akademik Beceri Merkezi’nin de yazdığı gibi, anahtar noktaları anlamak için tam olarak bir metni kelimesi kelimesine okumak, okullarda içimize işlenmiş eski bir anlayıştır. Bunun yerine, seçici okumayı tercih etmeli ve bu noktada daha iyi olmayı öğrenmeliyiz.


7| Kelimeleri iç seslendirme yaparak okumamaya çalışın

İç seslendirme yaparak okumamaya çalışın

Birçoğumuz açısından okuma sırasında kavrayış becerilerimiz için yararlı olan ancak okuma hızımıza zarar veren bir alışkanlıktır iç seslendirme ile okumak. İç seslendirme, zihnimizle veya ağız hareketleriyle her kelimeyi sessizce telaffuz ederek okuduğumuzda zaman gerçekleşir.


Zihnimizi bunu yani iç seslendirmeyi yapmaması için eğitmek, yazarın bir metindeki ana noktalarını anlamaktan uzaklaştığımız için daha hızlı okumayı öğrenmek açısından harika bir yoldur. Bilinçli olarak karmaşık kelimelerin nasıl telaffuz edileceğini düşündüğümüzde bu şekilde okumak özellikle teknik kitaplarda daha geçerli bir durumdur.


Birçok hızlı okuma tekniği uzmanı, hala iç seslendirme ile okumanın önemli bir okuma becerisi olduğunu ve tamamen ortadan kaldırılmaması gerektiğini savunuyor. Eğer zihninizde aşırı seslendirdiğiniz bazı kelimeler varsa, bu sebeple odağınızdaki hafif kaymalar, anlayış ve kavrayış açısından uzun bir yol kat etmenizi gerektirecektir, ki zira bu kavrama sürenizi geciktirecektir.


8| Okuma işiniz bittiğinde bir özet çıkarın

Okuma işiniz bittiğinde bir özet çıkarın

Bu aslında not almanın bir parçası olmasına karşılık, şu noktayı yeterince vurgulamalıyız: bu teknik kitapların veya metinlerin son cümlelerini okumayı bitirdiğinizde bile, işiniz henüz bitmemiştir. İlk notlarınızı gözden geçirmenizi ve metinden aldığınız notları temel hedeflerinizle karşılaştırmanızı tavsiye ediyoruz.


Aradığınız bilgi veya bilgileri edinebildiniz mi? Teknik kitabınızı veya metninizi bitirmek zihninizde yeni sorulara kapı açtı mı?


Okumayı bitirdikten sonra birkaç dakika özet çıkarmak, metni anlamanıza yardımcı olabilir ve bu sayede daha iyi bir hafızaya sahip olabilirsiniz. Görsel hafızanız daha iyi ise, bir zihin haritası veya önemli noktaların bazı grafiklerini çizmek de, bilgilerin hafızanızda metinden daha iyi korunmasını sağlayabilir.


9| Hızlı okuma egzersizleri yapın

Hızlı okuma egzersizleri yapın

Hayattaki neredeyse tüm beceriler gibi, hızlı okuma becerisi de pratiklik gerektirir. Teknik kitapları daha hızlı okumak, bilinçli ve planlı bir şekilde egzersizler yaparak ve zamanla edinilebilen bir beceridir.


Yukarıdaki tüm ipuçlarını dikkate alırken, dakikada kaç kelime okuduğunuzu kaydetmek için bir kronometre kullanmak da yararlı olabilir.


Okuma hızınızın zaman içinde nasıl değiştiğinin bir kaydını tutmak okumayı teşvik eder, ve hatta oyunlaştırmak için harika bir yoldur. Tabii ki, bunların hepsi kavrayışla dengelenmelidir. Metni hiç anlamadan çok hızlı okuyorsanız, yavaşlama zamanınız gelmiş demektir.


Daha hızlı okumak için bu ipuçlarının, söz konusu teknik metinleri okuma konusundaki becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olmasını umuyoruz.


Bu arada, mühendisler için okunacak en iyi teknik kitapların bir listesi var elimizde, bunlar ile neden becerilerinizi test etmeyesiniz?


Keyifli okumalar! :)


Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page