top of page

Blog Posts

Jack London Kimdir?

Jack London, Amerikalı bir yazar ve maceraperesttir ve çağdaş dünya ve Amerikan edebiyatının en üretken yazarlarından biridir. Hayatı #macera, #mücadele ve #başarı dolu bir öyküdür adeta.Jack London, 12 Ocak 1876’da San Francisco’da dünyaya geldi. Babası astrolog William Chaney, annesi Flora Wellman’dı. Ancak babası, annesinin hamile olduğunu öğrenince onu terk etti. Annesi, intihar girişiminde bulundu, ancak kurtarıldı. Jack London, annesinin soyadını aldığı üvey babası John London tarafından büyütüldü.

"Kitaplarla, resimlerle, güzel şeylerle dolu olan, insanların alçak sesle konuştukları, kendilerinin ve düşüncelerinin temiz olduğu bir havayı solumak istiyorum." Jack London

Jack London, 14 yaşında okulu bırakarak yoksulluktan kurtulmak ve macera yaşamak için çalışmaya başladı. San Francisco Körfezi’nde teknesiyle gezdi, istiridye çaldı, hükümet balık devriyesinde çalıştı. Denizci olarak Japonya’ya gitti, serseri olarak trenlere bindi, işsizlerin protesto ordularından birine katıldı. Bu sırada, Charles Darwin, Karl Marx ve Friedrich Nietzsche gibi düşünürlerin eserlerini okuyarak kendini eğitti. 1894’te #sosyalist oldu.Jack London, 19 yaşında liseyi bir yılda bitirerek Kaliforniya Üniversitesi’ne girdi. Ancak bir yıl sonra okulu bırakarak Klondike altın arayışına katılmak için Alaska’ya gitti. Burada yaşadığı deneyimler, onun en ünlü eserleri olan Vahşetin Çağrısı (1903) ve Beyaz Diş (1906) gibi romanlarının ve “Ateş Yakmak”, “Kuzeyin Destanı” ve “Yaşama Sevgisi” gibi öykülerinin #ilham kaynağı oldu.

Hayatında yaşadığı, ona iz bırakan anları eserlerinde oldukça etkileyici bir şekilde aktaran London’ın, #yazma kariyeri altın araştırmacıları ile Alaska'ya gittikten sonra başladı.


Jack London, bir yandan dergilerde çeşitli kısa öyküler yayınladı bir yandan da yaşantısının bir yansıması olan eserlerini üretti.


Denizcilik, Altına Hücum dönemi ve vahşi doğa onun eserlerinde sıkça teması olan konulardır. Londra, ünlü eserleri arasında “Martin Eden”, “Beyaz Diş”, ve “Vahşetin Çağrısı” gibi eserlere imza atmıştır.


Jack London, 1900 yılında Elizabeth Maddern ile evlendi, ancak dört yıl sonra boşandı. 1905 yılında Charmian Kittredge ile evlendi. Bu evlilikten Joan ve Bessie adında iki kızı oldu. Jack London, hayatı boyunca seyahat etmeye, yazmaya ve sosyal adalet için mücadele etmeye devam etti. Güney Pasifik’teki maceralarını The Cruise of the Snark (1911) adlı kitabında anlattı. Dünyanın ilk distopyası sayılan Demir Ökçe (1908) adlı romanında, kapitalizmin çöküşünü ve işçi sınıfının ayaklanmasını tasvir etti.


Londra’nın yoksullarının yaşam koşullarını gözler önüne serdiği The People of the Abyss (1903) adlı kitabı, George Orwell ve Upton Sinclair gibi yazarları etkiledi.


Jack London, 22 Kasım 1916’da Kaliforniya’daki Glen Ellen’deki çiftliğinde öldü. Ölüm sebebi resmi olarak böbrek yetmezliği olarak açıklandı, ancak bazı kaynaklar intihar ettiğini iddia etti.


Jack London, 20. yüzyılda en çok çevrilen Amerikan yazarlarından biri oldu. Eserleri, #doğa, #hayvanlar, #birey, #toplum ve #sınıf mücadelesi gibi temaları işledi. Edebiyat tarihinin en önemli yazarlarından biri olarak kabul edildi.

Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page