top of page

Blog Posts

Hayatınızı Değiştirecek Bir Kavram

Daha iyi bir hayatı hak ediyorsunuz… Hayatınızı değiştiren, tamamen yeni bir şekilde yaşamanıza yardımcı olan basit bir kavram bulsaydınız, onu paylaşmak istemez miydiniz başkalarıyla? Çoğu insan isterdi ve burada okuyacaklarınız hakkında ben bu kadar güçlü hissediyorum işte....Kavram çok basit, gözümüzün içine bakıyor ama çok azı biri gözlerini açana kadar onun hazinesini keşfediyor.


Bu basit kavram, sizi sonsuza dek değiştirerek düşüncenizde gerçek bir paradigma değişikliğine neden olma potansiyeline sahip.


Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!


Kavramın doğuşu

90'ların başında Michael Gerber adlı bir beyefendi tarafından yayınlanan bir kitabı okurken bu kavramı öğrendiğimi asla unutmayacağım. Kitabı hayatımı değiştirdi ve iş hayatımda hayal bile edemeyeceğim kadar başarılı biri olmama yardımcı oldu. Ama daha da önemlisi, bana hayata karşı yepyeni bir bakış açısı kazandırdı.


Gerber’in sözleri o kadar çok kişide yankı buldu ki kitap yıllarca en çok satanlar listesinde kaldı ve bu muhteşem kitabın adı E-Myth Revisited!Onu hiç duymadınız mı? Belki de girişimcilikte yenisinizdir?


Gerber güvenilir midir? Kesinlikle!


Gerber, Inc. Magazine tarafından “Dünyanın Bir Numaralı Küçük İşletme Gurusu” seçildi. Ayrıca 2010 yılında Ulusal En Çok Satan Yazarlar Akademisi’nden Yaşam Boyu Başarı Ödülü kazandı. Tüm dünyada binlerce kişiyle konuştu.


Hayatınızı sarsmaya hazır olun!


Kavram

Gerber’in kitabının ellerime düştüğü kader gününde keşfettiğim büyük bilgeliğin incisi basitçe:


“Çoğu girişimci başarısız olur çünkü işlerinin ÜZERİNE değil, işlerinin İÇİNDE çalışırlar.” Michael Gerber (1936'dan günümüze)

O sırada odak noktası küçük işletmeler olsa da, sözleri yalnızca o pazar segmentinden çok daha geniş sonuçlar içeriyordu.


O zamanlar multimilyon dolarlık uluslararası bir şirketteydim ve Gerber’in konsepti beni derinden etkiledi. Yıllar önce o zamandan bu yana, çoğumuz konseptinin küçük ve büyük işletmelerden çok daha fazlasını kapsadığını gördük. Bireysel yaşamlarımız için de geçerlidir.


Kavramı Kişiselleştirmek

Gerber’in iş yerinde çalışmak yerine iş yerinde çalışmak fikri, yönettiğim şirketleri ve danışmanlık ve koçluk işlerimi büyük ölçüde etkiledi. Bahsedildiği gibi, kitabında konseptini iş dünyasına uygularken, hayatın hemen hemen her alanı için tamamen geçerlidir.


Konseptin kişisel yaşamınızda nasıl işlediğini anlamak için kendinize şu soruyu sorun:


“Hayatımın içinde olmak yerine ne sıklıkla ÜZERİNDE çalışıyorum?”

Hayatımızda ÇALIŞMAYA İLİŞKİN çalışmaya karşı birkaç örneğe bakalım.


Not: Gerber, konsepti daha da genişletiyor ki bunu işleri açık ve basit tutmak için yapmayacağız. Onun bilgeliğini daha fazla ortaya çıkarmak için kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.


Örnek 1

Her gün yaşadığın hayatı düşün. Sormak için ne sıklıkla duruyorsunuz:


“Hayatımı iyileştirmek için ne üzerinde çalışmam gerekiyor?”

Çoğumuz her gün onun içinde çalışarak geçiyoruz. Gerber’in dediği gibi yapıyoruz, yapıyoruz, yapıyoruz. Her gün, her hafta, her yıl, on yıllar sonra. Hayatımızda çalışmakla o kadar meşgul oluyoruz ki yıllar monoton bir günden sonra çok az ilerleme kaydederek uçup gidiyor. Ama neden?


Çünkü hayatınızda sadece bir teknisyenin işini yapıyorsunuz, bu da hayatınızda tekrar tekrar çalışmak olarak tezahür ediyor. Girişimcilik efsanesi burada devreye giriyor. İş dünyasındaki birçok insan, yalnızca teknisyen olduklarında girişimci olduklarını düşünürler, bu nedenle efsanedir. Bir girişimci sadece işin içinde değil, işin ÜZERİNDE çalışır.


Benzer şekilde, hayatınızda sadece bir teknisyen olarak çalışırsanız ve hayatınızda asla bir girişimci olarak çalışmazsanız, büyük zaman kaybedersiniz!


Örnek 2

Yeterince uzun yaşarsa sonunda herkes için geçerli olan Gerber konseptinin başka bir uygulamasına, yani emekliliğe bakalım.


Birçok insanın emekliliğe ne kadar hazırlıksız olduğuna dair internette çok fazla bilgi var. Bir kaynak, Amerikalıların yaklaşık üçte ikisinin beş parasız emekli olacağını iddia ediyor! Bu insanların çoğu hayatlarında çalışmakla o kadar meşguller ki hayatlarında çalışmak için zaman ayırmıyorlar mı? Büyük olasılıkla durum budur. Hayatlarında çalışmakla o kadar meşguller ki, ÜZERİNDE çalışmak için zaman ayırmıyorlar.


Birçoğumuz çok az planlama yaparak veya hiç planlamadan bir kanatta ve bir duada yaşıyoruz. Aksi halde bu kadar çok sayıda insan parasız emekliliğe giriyor olmazdı.


Hayatınız üzerinde çalışmak, birçok insanın asla yapmayacağı şeyleri düşünmeyi, planlamayı ve harekete geçmeyi içerir. Kurucu babalarımızdan birinin iki asırdan daha uzun bir süre önce söylediği gibi:


“Planlamayı başaramazsan, başarısız olmayı planlıyorsun demektir!” Benjamin Franklin (1706–1790)

Mantıklı, değil mi?


Hayatınız ÜZERİNDE çalışmak için ne kadar zaman harcıyorsunuz? Çoğumuz, varsa bile çok az harcıyoruz.


Ne yapabilirsiniz?

Hayatının bir iş olduğunu hayal et. Strateji ve taktikleri içeren bir planınız olmasını isteyeceksiniz. Her başarılı işte olduğu gibi, hayatınız boyunca ilerledikçe stratejinizi güncellemeye devam edeceksiniz. Planınızı ve stratejinizi oluşturmanın basit ve özlü bir yolu için Basit Bir Yaşam Planı Oluşturma makalesine bakın.


Ancak kaç kişi, hayatlarını en iyi şekilde yaşamak için sağlam bir stratejiye sahip oldukları noktaya kadar planlama yapmak gibi şeyler yapar? Çok değil!


Neden hayatınızdaki sadece teknisyen ya da işçi olmaktan çıkıp hayal kuran, geleceği düşünen, plan yapan ve risk alan bir girişimci olmayasınız?


“Ama ne yapabilirim? Meşgul hayatım tüm zamanımı alıyor!” Belki de sorununuz buradadır — Plan yapmak için hiç zaman ayırmıyorsunuz. Tanınmış bir yazar ve eğitimcinin dediği gibi:


“Planlamaya harcadığınız her dakika, uygulamada 10 dakika kazandırır; bu size yüzde 1000 Enerji Getirisi sağlar!” Brian Tracy (1944-günümüz)


Hiç plan yapmazsan, başka bir şey yapmak için nasıl zamanın olacak?


Küçük işletmeler için başarısızlık oranı çok yüksektir çünkü onu başlatan kişi, asla kendi işinde çalışmayan teknisyen/işçiden biraz daha fazlası olur. Bu, çoğumuz için hayatlarımız için doğru değil mi?


Son Düşünceler

İnsan hayatı üzerinde çalışmak için ne kadar zaman harcamalı? Duruma göre değişir. Brian Tracey haklıysa, hafta sonunu planlamak için bir saat harcamak size hafta boyunca 10 saat çalışmaktan tasarruf ettirebilir. Bu adil bir ticaret gibi geliyor! Bu miktarın yarısını kurtarsa bile buna değer!


Bir strateji planlayarak ve geliştirerek hayatınız ÜZERİNDE çalışmazsanız, potansiyelinizi nasıl bileceksiniz ve nasıl gerçekleştirebileceksiniz?


Romalı Filozof Seneca’nın bin yıl önce söylediği sözler bugün de geçerliliğini koruyor:


“Şans, hazırlığın fırsatla buluştuğunda meydana gelen şeydir.” Seneca (4BC-65AD)

“Şanslı” olmak istemez misiniz?


Yapıyorsan, yapıyorsan, yapıyorsan, DUR! Hayatınızın akışını planlamak ve değiştirmek için zaman ayırın! Sadece hayatın içinde değil, hayatın üzerinde çalışmaya başlayın!


Meşguliyetin ve onun içinde çalışmanın geleceğinizi çalmasına izin vermeyin.


Hayatınız için mümkün olan en iyi sonucu hak ediyorsunuz. İnisiyatifi siz almazsanız kim alacak peki?


Hayatınız üzerinde çalışmak için kendinize zaman ayırın. Siz ve sevdikleriniz buna değer!


Recent Posts

See All

2 Comments


Mark Jonas
Mark Jonas
Sep 07, 2023

hi

Like

Happy Khangwal
Happy Khangwal
Sep 05, 2023

India's Best Online Cricket Betting Site: Appabook


Introduction : Cricket is not just a sport in India; It's a passion, a way of life. As the whole country celebrates every boundary and every match enthusiastically, cricket betting has become a popular activity among enthusiasts. With the proliferation of online betting platforms, fans can now experience the thrill of betting from the comfort of their own homes. Among the many online betting sites in India, Appabook stands out as one of the best, providing a great online cricket id experience for cricket lovers. In this article, we will take a look at what makes Appabook the top betting site and explore its features, services, and security measures.


User-friendly interface


Appabook an…


Like
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page