top of page

Blog Posts

Değişim: Hayatımızın Kilit Noktasındaki Anahtarı

Değişim, değişim, değişim… Hepimizin istediği fakat çok azımızın sahip olabildiği, hayatımızın kilit noktasındaki anahtarı. Değişim, yaşamın kaçınılmaz bir gerçeğidir.


Biliyoruz ki her şey biz kabul etsek de etmesek de bir değişimin içerisinde. Fakat istediğimiz yönde mi? Değiştirmek için kontrolümüz altında olan şeyleri fark edebiliyor muyuz ve en önemlisi bunları fark etsek de değiştirebiliyor muyuz?


Kendimiz ile ilgili bir alışkanlığı, bakış açısını ya da yeme veya uyku düzenimizi değiştirmeye çalışalım, hemen bir güç ve zorluk ile karşılaşırız. Vücudumuz alarm zillerini çalar, konfor alanı çığlık çığlığa ağlamaya başlar ve resmen küçücük bir çocuk gibi gitmemeniz için bacaklarınıza sıkı sıkıya sarılır. Böyle durumlarla başa çıkabilmek için Charles Duhigg’in "Alışkanlıkların Gücü" adlı kitabı iyi bir kaynaktır. Hali hazırda sahip olduğunuz değişim döngüsünü kırmanızı sağlayacak çok değerli bilgiler paylaşır.


Fakat bu değişim ile ilgili önemli bir şeyi hepimiz kabullenmek zorundayız. Bizler külkedisi değiliz. Değişim, hiçbir zaman bir gecede olmayacak. Tıpkı zamanla oluşturduğumuz alışkınlıklarımız gibi onları değiştirmekte zaman alacaktır. Yani bir peri anneniz yoksa ve balkabağını at arabasına dönüştüremiyorsa, değiştirmek istediğimiz her şey için küçük küçük adımlarla, hemen bugün başlamalı ve azmin ve iradenin karşı konulamaz gücüne güvenmeliyiz. Tüm bunları yaparken de şu eski stoacı değişimi aklımızda bulundurabiliriz;


“Allah'ım, bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenmek için kuvvet, değiştirebileceğim şeyler için cesaret ve bu ikisini birbirinden ayırmak için akıl ver.”

Her anında var olan bu kavram, hayatımızı etkilerken aynı zamanda kişisel gelişimimizin temelini oluşturur.İşte değişimle ilgili birkaç temel düşünce...

  • Kaçınılmaz Bir Süreç

  • Kişisel Gelişim Fırsatı

  • Korku ve Kabul

  • Hedef Belirleme ve Planlama

  • Toplumsal ve Kültürel Boyutlar

  • Sürekli Öğrenme


Değişim, hayatın dinamik bir parçasıdır ve onu anlamak, kabul etmek ve yönetmek, kişisel ve toplumsal başarı için önemlidir. Değişimle yüzleşmek, yaşamın zenginliklerini ve fırsatlarını keşfetme yolculuğunda atılmış önemli bir adımdır.

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page