top of page

Blog Posts

Hayatı Bir Proje Gibi Ele Almak

Hayat dediğimiz şey aşağı yukarı zamanı belli olan, sorumluluğu insana verilmiş bir projedir. Kendimizi proje yöneticisi olarak sayabilir, projenin başarısını tüm aksiyonlarımıza bağlayabiliriz. Sıradan bir projeyle arasındaki tek fark, proje çıktısındaki değil, proje sürecindeki başarıya bakılacak olması. Bu süreci başarılı kılmak için şu adımları doğru gerçekleştirmemiz gerekiyor.Hedef Belirleme

Hayatımızın bir ana hedefi olmalı. Bu hedef kişi sayısı kadar çok olabilir. Kimimiz yaşadığı her anın tadını çıkarmayı ana hedef olarak koyarken, kimimiz de her anını inandığı yaratıcıya adayabilir. Bu iki uç nokta arasında siz de kendinize bir ana hedef koymalısınız. Mutlu yaşamak, sevdiklerini mutlu etmek, dünyayı görmek, ilim öğrenmek vs. milyonlarca ana hedef bulunabilir. Biz bu yazıda örnek olması açısından bir ana hedef olarak ‘Mutlu Yaşam’ı seçelim.Ana hedefimiz belli olduktan sonra bunu bir alt kırılıma indirelim. Nerede mutluluğu arıyoruz? ‘Aile’, ‘İş Hayatı’ ve ‘Diğer’ olacak şekilde üç alt başlık açalım. Ailede mutluluk arayışımız için nelerin gerektiğini sorgulayalım. Eşimizi mutlu etmek, çocuklarımızı mutlu etmek, ihtiyaçlarını karşılamak vb. birçok altbaşlık koyabiliriz. Aynı işlemi iş hayatı ve diğer başlık altında da gerçekleştirelim. Sonunda önümüzde bir hedefler manzumesi olacak. Gerçekleştirdiğimizde bizi mutlu edeceğine inandığımız hayat hedeflerimizi çıkardığımıza göre artık planlama yapabiliriz. Bu planlamayı projenin talepleri olarak görebilirsiniz. Gerçekleştirdiğiniz her talep ana hedefi gerçekleştirmek için bir tuğla niteliğinde olacak.


Planlama

Planlama aşamasında yapmanız gereken şey alt hedefleri tastamam gerçekleştirmek için aksiyon adımları belirlemektir. Örneğin çocuğunuzu mutlu etmek için hergün eve geldiğinizde ona sarılmak bir talep olabilir. Yeri gelmişken, talepler bir defa yapıldığında bitebilir ya da belli periyotlarla tekrar edebilir. Çocuğunuza ayda bir defa hediye alabilir, geziye götürebilir, bir hayalini gerçekleştirebilirsiniz. Çocuğunuzun 5 yaşındaki hali için bu tür talepler belirleyebileceğiniz gibi, 25 yaşına geldiğinde gerçekleştirilecek farklı talepler düşünebilirsiniz. Her alt hedef için bu türden talepler belirlediyseniz sıra bu talepleri takvimleştirmeye gelir, ki aksiyonlar belli bir zaman haritasına dökülebilsin.Takvimleştirme

Ana hedefe bağlı alt hedefleri belirlediniz. Alt hedeflere ait aksiyonları planladınız. Sıra bu aksiyonları bir zamana haritasında görmeye geldi. Çocuğunuzu mutlu etmek hedefi üzerinden gidecek olursak, çocuğunuzu mutlu etmek için ayda 1 defa piknik aksiyonunu takvime yerleştiriyoruz. Her ayın son Pazar günü pikniğe ya da benzeri bir geziye gidilecek. Kullandığımız akıllı takvimlere bu aksiyonu yazıyor ve gerektiği zamana bir hatırlatıcı kuruyoruz. Bu aksiyonun bir bitiş tarihi yoksa ucunu açık bırakacak şekilde hayatımızın sonuna kadar sürmesini diliyoruz.


Artık içinizden biliyorsunuz ve yaşatıyorsunuz ki çocuğunuzu mutlu etmek adına her ay böyle bir aksiyon alıyorsunuz. Nihai yaşam hedefinize bağlı olarak üzerinize düşen bir görevi yapmanın verdiği rahatlıkla hayat projenizi gerçekleştiriyorsunuz.


Buraya not düşmek gereken bir başka husus da şu; eğer aldığınız aksiyonlar ana hedefinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmuyorsa, ya ana hedefinizi belirlerken yanlış yapmışsınızdır, ya da alt hedef ya da aksiyon planında hatalar vardır. Bu durumda yapılacak şey tüm hayatınızı baştan sona gözden geçirip yeni bir projeye başlamaktır.


Yüklerden Kurtulma

Son bir husus da yüklerden kurtulmaktır. Projenizin ana hedefini gerçekleştirmenin önüne geçen, sizi sürekli aşağı çeken bazı yükler vardır. Bu yüklerden kurtulmak projenin sağlığı açısından çok önemlidir. Bu yük sürekli boş konuşan bir arkadaş, vaktinizi israf eden bir ekstra iş, zamanında kalbini kırdığınız bir dostunuzun sizde kalan hakkı olabilir. En kısa sürede yüklerden kurtulmak için de bir yan proje açmanızı tavsiye ederim.


Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page