top of page

Blog Posts

Google Yapay Zekayı Nasıl Kullanıyor?

Updated: Dec 24, 2022

Google’da her arama yaptığınızda, yapay zeka, sorgunuza yanıt üretebilmek için arka planda bir şekilde çalışıyor siz farkında olmasınız da…

How Does Google Use Artificial Intelligence? by Bernard Marr

Google Yapay Zeka (AI)’nın arama platformlarının geleceği olacağını çok uzun zaman önce fark etti ve bunun için de RankBrain adlı bir derin öğrenme sistemi geliştirerek arama motorunun çalışma şeklini tamamen değiştirdi. Çoğu durumda, RankBrain arama sorgularını mühendisler tarafından elle kodlanmış geleneksel algoritmik kurallardan daha iyi işleyebiliyor artık ve Yapay Zeka (AI), tam olarak ne aradığımızı anlamaya çalışarak ve daha sonra hakkımızda bildiklerine dayanarak bize kişiselleştirilmiş sonuçlar sunabiliyor.Farkında olmayabilirsiniz, lakin Yapay Zeka (AI), bugün kullandığınız birçok Google ürününe zaten derinlemesine entegre edilmiş durumda. İşte birkaç örnek:


“Merhaba Google…”

Google Asistan; akıllı telefonlar, akıllı ev cihazları, arabalar, televizyonlar ve giyilebilir cihazlar için Yapay Zeka (AI) destekli bir sesli asistandır. Tıpkı diğer sanal asistanlarda olduğu gibi, Google Asistan da takviminizi yönetebilir, hava durumunu kontrol edebilir, en sevdiğiniz müziği çalabilir ve yemek yeme isteğinizi gidermek için yakındaki restoranları sizin için bulabilir ve yerini tarif edebilir.


Google Asistan

Sanal asistan teknolojisinin çoğu, asistanın ne söylediğinizi anlayabilmesine bağlıdır, bu nedenle Google, kullanıcılar açısından sinir bozucu olabilecek dil sorunlarını dahi azaltabilmek için makine öğrenimini kullanıyor.Örneğin, Google Asistanınız, sesinizi kaydetmeye gerek kalmadan kişilerinizin adlarını nasıl doğru telaffuz edeceğinizi öğrenebilir. Yapay Zeka (AI) ayrıca Asistan’ın söz bağlamını anlamasına ve kelimeleri bir cümledeki diğer tüm kelimelerle ilişkili olarak işlemesine yardımcı olabiliyor, böylece alarm ve zamanlayıcı komutları gibi şeylere neredeyse %100 doğrulukla yanıt verebiliyor.


Yapay zeka ve makine öğrenimi, güvenilir bir şekilde Google’ın asistanıyla gerçekleştirdiğiniz konuşmalarınızın kalitesini iyileştirmesine de yardımcı oluyor. Google Asistan, bağlamı anlamak ve uygun takip sorularıyla yanıt vermek için önceki etkileşimlerinizi de kullanıyor, böylece daha doğal, ileri seviye ve netlikte konuşmalar yapabilirsiniz.


Yapay Zeka ile Yolunuzu Bulun

Google Haritalar

Navigasyon da yapay zeka tarafından bir dönüşüme uğruyor. Google Haritalar’ın Sürüş Modu, geçmiş konum verilerini ve son arama sorgularını kullanarak hedefinizi önceden tahmin ediyor ve mümkün olan en hızlı rotayı kullanarak hedefinize varmanıza yardımcı oluyor


Yakın zamanda Google, insanların doğru yönde ilerlemesine yardımcı olmak için artırılmış gerçekliği entegre eden bir özellik olan Live View dahil olmak üzere Google Haritalar’a yapay zeka destekli yeni bir dizi güncelleme getirdiğini duyurdu. Bu özellik, size doğru yolu gösterebilmesi için etrafınızdaki binalar ve önemli noktalarla nasıl bir ilişki içinde olduğunuzu anlamak için milyarlarca sokak görünümünü kullanıyor.


Çok yakında Google, yol tıkanıklığına ve tahminine göre daha çevre dostu yol tarifleri sunarak veya hedefinize bisikletle veya toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşmanın yollarını göstererek karbon ayak izinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek. Bekleyip göreceğiz, belki de daha neler neler…


Erken Deprem Tespitinde Yapay Zeka

Google’un Android Tabanlı Deprem Algılama Sistemi

Google kısa süre önce Android tabanlı deprem algılama sisteminin artık Yeni Zelanda ve Yunanistan’da kullanıma sunulacağını duyurdu.


Google, depremlerin oluşturduğu dalgaları analiz etmek için yapay zekayı kullanıyor ve ardından etkilenen bölgelerdeki kullanıcılara uyarılar gönderebiliyor. Sistem başlangıçta Kaliforniya’da piyasaya sürüldü ve şu anda ABD’de Oregon ve Washington’da da aktif bir şekilde çalışıyor.


Tüm Android telefonlar, depremlerin ne zaman olacağını algılayabilen ve bölgedeki insanları uyararak onlara sığınmaları için zaman tanıyan “mini sismometreler” olarak hareket edebilen yer hareketi sensörleriyle donatılmış durumda halihazırda.


Yapay Zeka (AI)’yı Google’ın Merkezine Yerleştirmek


Google, “Misyonumuz, dünyadaki bilgileri organize etmek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmektir. Yapay Zeka (AI) bunu heyecan verici yeni yollarla yapmamıza yardımcı oluyor, ve kullanıcılarımız, müşterilerimiz ve dünya için sorunları çözüyor.”

Yapay zeka tabanlı Google ürünleri, günlük hayatımızda fotoğraf arama ve favori restoranlarımızın saatlerini bulma gibi işlemleri yapmamızı kolaylaştırıyor ve Google, günümüz teknolojisinin en ileri noktasında kalmak için yapay zekayı kullanmaya devam ediyor ve edecek…


 

Yapay zeka konusunda daha fazla bilgi edinmek için kitabıma bir göz atabilirsiniz: ‘The Intelligence Revolution: Transforming Your Business With AI


Ayrıca, yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. LinkedIn ve Forbes’ta düzenli olarak yönetim ve teknoloji trendleri hakkında yazılar yazıyorum. Yapay Zeka (AI) hakkında bir kitap kaleme aldım, hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Gelecekteki yayınlarımı da okumak için ağıma buradan katılabilirsiniz veya ‘Takip Et’i tıklayabilirsiniz. Ve Ayrıca, Twitter, Facebook, Instagram, Slideshare veya YouTube kanalım aracılığıyla da benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.Bernard Marr, iş ve teknoloji alanında dünyaca ünlü bir fütürist, etkileyici bir düşünce lideridir. En çok satan 18 kitabın yazarıdır, Forbes için düzenli olarak köşe yazıları kaleme alıyor ve dünyanın en tanınmış kuruluşlarının çoğuna danışmanlık ve koçluk yapmaktadır. 2 milyon sosyal medya takipçisi var ve LinkedIn tarafından dünyanın en iyi 5 ticari influencer’ından biri ve Birleşik Krallık’ta 1 numaralı influencer olarak gösterilmiştir.

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page