top of page

Blog Posts

Franny ve Zooey

J. D. Salinger, 1 Ocak 1919 tarihinde Amerika'da dünyaya gelen ve en çok 1951 tarihli Çavdar Tarlasında Çocuklar başlıklı romanıyla tanınan bir yazardır. Bu içerikte, Salinger'ın bir diğer ünlü romanı olan Franny ve Zooey'den bahsedeceğiz.Franny ve Zooey, Glass ailesinin yedi çocuğundan ikisidir. Kitap, bu iki karaktere odaklanarak, 1955 yılının Kasım ayındaki bir hafta sonunu anlatır.


İlk bölümde Franny’nin üniversiteden eve dönüşü ve içinde bulunduğu duygudurumuna odaklanılır. Çevresinde gördüğü yapaylığı, herkesin özel olma isteğini ve bundan duyduğu bıkkınlığı anlatan Franny, elinden düşürmediği ve sürekli okuduğu kitabın etkisine girmiştir. Aynı duayı içinden tekrarlayarak, içselleştirmeye çalışır.


İkinci bölüm ise Zooey ile başlar. Zooey, Franny’den beş yaş büyüktür ve aktörlük yapmaktadır. Franny’nin eve gelişinden sonra devam eden öykü, Zooey’nin abisi Buddy Glass’tan gelen 4 senelik mektubu okuması ile devam eder. Bu bölümde annenin gelip oğlu ile konuşmaya başlaması ile birlikte, ailenin geçmişine, çocuklarını nasıl yetiştirdiklerine ve diğer aile bireylerine dair bilgiler ediniriz.


Franny’nin duayı sürekli tekrarlaması ve gitgide bunun etkisine girmesi ile, Zooey oldukça endişeli bir hale bürünür. Abisi Buddy taklidi yaparak, Franny’i arar ve felsefi açıdan oldukça etkileyici bir konuşma ortaya çıkar.

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page