top of page

Blog Posts

Benjamin Franklin'den Ne Öğrendim?

Benjamin Franklin fakir olarak büyüdü ama dünyadaki en nüfuzlu insanlardan biri haline geldi... Franklin, Amerikalı bir devrimci, bilim adamı, yazar ve diplomattı. 1706'da doğan Franklin, Aydınlanma Çağı'nın etkili figürlerinden biridir. Elektrik konusundaki deneyleri, "şimşekin elektrikle aynı olduğu" teorisini ortaya atması ve uygulamalı icatlarıyla bilim dünyasında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca Amerika Bağımsızlık Bildirgesi'ne ve Amerika Birleşik Devletleri Anayasası'na katkıda bulunmuş bir devlet adamıdır.

Benjamin Franklin

Başarı hikayelerinde her zaman bir miktar şans vardır, ancak burada Benjamin Franklin'in otobiyografisinden çıkardığım ve muhtemelen başarısına katkıda bulunan bazı dersler var:


 • Borçtan uzak durun. Bu özellikle Franklin döneminde önemliydi çünkü ödenmemiş borç sizi hapse attırabilirdi. Franklin, gelirini gereğinden az harcamanın hayatta ilerlemek için hayati önem taşıdığını fark etti.

 • İçmeyin. Franklin, içki içen diğer insanlarla birlikteyken bile su içerdi. Alkolün hayatları nasıl mahvettiğini gördü. Ayrıca bunun kendi toplumunda kurmaya çalıştığı itibara da zarar vereceğini düşünüyordu.

 • Zenginliğinizle gösteriş yapmayın. Maddi durumunuz iyiyse, kıskanç olabilecek kişilerin düşmanlığını yaratmaktan kaçınmak için mütevazı giyinmeye devam edin.

 • Çok okuyun. Franklin bunu çocukluğundan itibaren yaptı. Doymak bilmez bir kitap okuyucusu olarak ünü, Franklin'in kitap koleksiyonunu duyduktan sonra onunla tanışmak isteyen New York Valisine kadar ulaştı. Franklin o zamanlar henüz genç bir çocuktu. Franklin çalışmadığı zamanlarda her zaman kitap okumak için her fırsatı kollardı. Böyle zamanları “çalışmalar” olarak adlandırdı.

 • Kötü arkadaşlardan uzak durun. Kasıtlı olsun veya olmasın, eylemleriyle başınızı belaya sokması muhtemel kişilerle dostluk kurmaktan ve onlarla birlikte olmaktan kaçındı.

 • Herkesle iyi geçinmeye çalışın. Franklin tartışmacı olmak yerine insanları ikna etmek için Sokratik Yöntemi kullandı (kişinin hatalı olduğunu söylemek yerine hatalı olduğunu görmesini sağlayacak sorular sormak). Ayrıca insanlar hakkında kötü şeyler söylemekten kaçınmaya çalıştı.

 • Dinde belli bir mezhebe mensup olmak ya da doktrine bağlı kalmak yerine Allah'a şükredin ve “iyi işler” yapmaya odaklanın.

 • Ahlak pusulanız olsun. Franklin kendisi için çeşitli ilkeler yazdı ve günlük olarak bu ilkelere göre kendisini değerlendirdi, nerede hata yaptığını ve nasıl daha iyi yapabileceğini aradı. İşte onun 13 erdemini buradan okuyabilirsiniz.

 • Önemli işler yapmakla meşgul olun. Franklin faydalı olmak ve mali güvenceye sahip olmak istiyordu. İşinde ve kendisine teklif edilen kamu görevlerinde gayretli olmanın "aylak" olmaktan daha iyi olduğunu fark etti. Askerlerle geçici olarak kamp kurduğu sırada, erkeklerin yapacak bir şeyleri olmadığında daha az mutlu olduklarını ve birbirleriyle daha sık kavga ettiklerini gözlemledi.


22 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page