top of page

Blog Posts

Brainternet Projesi ve Geleceğin İnternet Çağı

İnsan beyni tarihte ilk kez internete bağlandı

Dünya tarihinde ilk kez insan beyni direkt olarak internete bağlanmayı başardı. Güney Afrika’da bulunan Wits Üniversitesi araştırmacıları tarih yazdı. İnsan beynini internete bağlayan araştırmacılar biyomedikal mühendisliği alanında büyük bir buluşa imza attılar…


"The Human Brain Was Connected To A Computer Wirelessly For The First Time!" by Andrea D. Steffen

Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’daki Wits Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, bu iş için bir ekip kurdular. Grup biyomedikal alanda ilerlediği bir proje üzerine tarihi başarılar elde etti. Araştırmacılar, ilk defa insan beynini gerçek zamanlı olarak internete bağlamak için bir yol keşfettiler. ‘Brainternet’ adı verilen proje ile bulunan bulgular beyin bilgisayar arayüzlerinde ve öğrenen makinelerin geleceğinde önemli rol oynayacaklar.Intelligentliving.co internet sitesinde yer alan habere göre Internet of Things (IOT), yani Nesnelerin İnterneti terimi internetin hayatımıza girişiyle birlikte girdi. Anlamı internete bağlı olan cihazlar ve oluşturdukları devasa ağı temsil ediyor. Önce bilgisayarlarımızın dahil olduğu küresel internete zamanla telefonlarımız, akıllı saatlerimiz, televizyonlarımız, kahve makinelerimiz, otomobillerimiz ve hatta giydiğimiz kıyafetler bile dahil oldu. Yani nüfusu insanlardan kat ve kat fazla olan sanal bir dünya yarattı insanoğlu ve artık kendisini de o dünyaya dahil etmeye karar verdi.


Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’daki Wits Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, bu iş için bir ekip kurdular. Grup biyomedikal alanda ilerlediği bir proje üzerine tarihi başarılar elde etti.


Medical Express dergisinde yayınlanan bir habere göre araştırmacılar, ilk defa insan beynini gerçek zamanlı olarak internete bağlamak için bir yol keşfettiler. Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’daki Wits Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, bu iş için bir ekip kurdular. Grup biyomedikal alanda ilerlediği bir proje üzerine tarihi başarılar elde etti. Medical Express dergisinde yayınlanan bir habere göre araştırmacılar, ilk defa insan beynini gerçek zamanlı olarak internete bağlamak için bir yol keşfettiler.


Brainternet Projesi, kullanıcının kafasına bağlı bir Emotiv EEG cihazı tarafından toplanan beyin dalgası EEG sinyallerini alarak çalışıyor. Sinyaller daha sonra, düşük maliyetli bir bilgisayar olan Raspberry Pi’ye kurulan programlama ara birimine anlık olarak aktarılıyor. Ardından tüm aktiviteleri herkesin rahatlıkla takip edebileceği açık bir web sitesi kullanılıyor.Proje sorumlusu Adam Pantanowitz şunları söylüyor:


“Beyni internete bağlayabilmek, beyin-bilgisayar arayüzü araştırmaları için yeni bir sınır belirlemiştir. Bir insan beyninin bilgiyi nasıl işlediğini kolayca anlatan veri bulamazsınız. Brainternet bir kişinin kendi beyinini ve başkalarının beynini anlamasını sağlayacak. Beyin aktiviteleri sürekli olarak izlenebilecek ve bazı etkileşimleri internet üzerinden yapmak mümkün olacak.”

Pantanowitz, bunun projenin bilim kurgu hikayelerindeki olasılıkların başlangıcı olduğunu söyledi. Ekibin şu anda kullanıcılar ve beyinleri arasında daha etkileşimli bir deneyim sunmak için ara birim üzerinde çalışmaya devam ettiği belirtiliyor. Elbette bu projenin kurduğu temeller üzerine yakın gelecekte, beyin ve bilgisayarlar arasında kolaylıkla veri aktarımı yapılabilecek.


Beyin çalışmasını gerçek zamanlı olarak izleyin

Pantanowitz ve ekibinin Brainternet’i geliştirmek için büyük planları var. “Nihayetinde, kullanıcının bir uyaran sağlayıp yanıtı görebilmesi için kullanıcı ile beyni arasında etkileşimi sağlamayı hedefliyoruz. Brainternet, bir makine öğrenimi için veri sağlayacak bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla kayıtları sınıflandırmak üzere daha da geliştirilebilir. Gelecekte, beyne girdiler ve çıktılar olmak üzere her iki yönde de bilgi aktarımı olabilir” diyor Pantanowitz.


Brainternet projesi tarafından toplanan veriler beynimizin nasıl çalıştığına dair bize daha net bir fikir verecek, bu bize nasıl daha iyi öğreneceğimizi, hastalıklardan nasıl kaçınacağımızı ve hatta sevginin tam olarak ne olduğunu öğretebilir.


Elon Musk projeye dahil olmaya çok istekli olabilir

Brainternet projesi, makine öğrenimini geliştirmek için birçok fırsat sunuyor. Proje, beyin-bilgisayar arayüzlerinin gelişmekte olan dünyası üzerinde de önemli bir etkiye sahip olabilir. Tesla CEO’su Elon Musk, zayıflatıcı sinirsel hastalıkların sonunu getirebilecek sinirsel dantel projesini destekliyor. Bryan Johnson da benzer bir projeyi destekliyor ve nöral arayüz projesi olan Kernel’e 100 milyon dolar destek sağladı...


Start-up, Parkinson ve Alzheimer gibi nörolojik rahatsızlıkları olan kişilerin semptomlarını azaltacak şekilde kolayca erişebilecekleri bir beyin implantı üretmeyi umuyor.


Andrea D. Steffen

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page