top of page

Blog Posts

Altı Jant Telli Tekerlek Teoremi | Optimal Bir Hayat Stratejisi

Beden -> Zihin -> Sevgi -> Eğlenme-> Para -> İş

Hayatınızın altı jant teli olan bir tekerlek gibi olduğunu hayal edin. Tellerinizden biri kırılsa yada kaybolsa da tekerlek dönmeye devam edebilecektir. Ancak birden fazla jant teli hasar görmüşse, tekerleğiniz çökecek ve hareket edemeyecektir.


Optimum bir yaşam sürmek için, tüm jant tellerinizin sağlam ve bir bütün olduğundan emin olmalısınız. İşlevsel bir tekerlek ile sorunsuz bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Aksine, jant telleriniz sağlam değilse, tekerleğinizin arıza yapma riski olabilecek ve bu da hareket etmenizi zorlaştıracaktır.


Ben buna “Altı Jant Telli Tekerlek Teoremi” diyorum. Çoğumuz için hayata bakmanın en iyi yolu budur. Tellerin temsil ettiği şeyler şunlardır:

 • Beden: Diyetiniz, dayanıklılığınız, gücünüz ve iyileşmeniz dahil olmak üzere bedeninizin durumu ile ilgilidir

 • Zihin: Odaklanma, dinlenme ve bilgi edinme yeteneğiniz ile ilgilidir.

 • Sevgi: Aileniz, arkadaşlarınız, çocuklarınız ve yakın partnerinizle olan ilişkinizle ilgilidir.

 • Eğlenme: Kendinizi ne kadar iyi eğlendirebildiğinizle ilgilidir.

 • Para: Sahip olduğunuz parayla neler yapabileceğinizle ilgilidir.

 • İş: Kariyerinizden ne kadar içsel tatmin ve finansal ödül aldığınızla ilgilidir.

Diğer yaşam teorilerinin aksine, bu teori başarılı olmakla ilgili değil. Altı Jant Telli Tekerlek Teoremi, optimum ve dengeli bir yaşam sürmekle ilgilidir. Bu, dünyanın en iyisi olmakla ilgili değil ve aynı zamanda kariyerinizde başarılı olabilmek için hayattaki belirli alanları feda etmekle de ilgili değildir.

 

Günlük Hayatta Altı Jant Telli Tekerlek Teoremi Nasıl Uygulanır?

Daha iyi yaşamak için bu teoriyi nasıl kullanabilirsiniz? Fark edeceğiniz üzere, her jant telinin bir tekerlek için eşit derecede önemli olduğudur.


İşimizin bedeninizden daha önemli olduğunu söyleyemeyiz elbette. Bedenimize bakmayı ihmal edersek, işimiz günün sonunda zarar görür değil mi? Hayatta her şey birbirine bağlıdır.


Hayatınızın bir alanını ihmal ederseniz, uzun vadede bir şekilde bunun bedelini ödersiniz.

Bu yüzden tekerlek benzetmesini çok faydalı buluyorum. Hollanda’da büyüdüm ve bisiklet her zaman birincil ulaşım yöntemimdi. Birkaç kez tekerleklerimin jant telleri hasar görmüştü. Bisiklete binmeye devam ediyordum ama bu riskli bir durumdu.


Yolda bir tümseğe çarpmazsam, her şey yolundaydı. Ama bir keresinde, kırık bir jant teli olduğunu ve birkaç tanesinin de pek iyi olmadığını hatırlıyorum. Bir kaldırımda bisiklete binmeye çalıştım ve tekerleğim kaldırıma çarptığı anda çöktü ve neredeyse tepe taklat düşüyordum. Artık bisikletimi kullanamaz hale gelmiştim.


Aynı fikir altı jant telli tekerlek teoremim için de geçerli. Diyelim ki “Beden Jant Telinizi” geçici olarak ihmal ettiniz ve artık çalışmıyor. Bir süre iyi gidersiniz. Ancak bedeninizi uzun süre ihmal ederseniz, yaşamınız size yaralanmalar, hastalıklar ve her zaman yorgun hissetme şeklinde faturayı kesecektir.

 

Enerjinizi Dengeleyin, Zamanınızı Değil


Optimum bir yaşam sürmenin en büyük zorluğu, yaşamın tüm alanlarında ne kadar zaman harcadığınızdır. Geleneksel düşünce, “Zamanımı her şeye eşit olarak ayırmam gerekiyor” diyor. Bu tür bir düşünce, hayal kırıklığına ve iç çatışmaya neden olur çünkü imkansızdır.


İş, doğası gereği zamanımızın çoğunu alır. Altı Jant Telli Tekerlek Teorisine bu açıdan bakarsanız, bazı tellerin diğerlerinden daha önemli olduğunu söyleyebilirsiniz. Ama bu doğru değil.

Unutmayın, tüm teller eşit derecede önemlidir. İşinizin aşk hayatınızdan daha önemli olduğunu söylemek aptalca bir şeydir. Zira herşey önemlidir. Dengeyi kurmanın bir yolu, her alana aynı miktarda enerji harcamaktır bu noktada.


6 blok enerjiniz olduğunu hayal edin. Uyanık olduğunuz 18 saat boyunca bu enerjiyi harcamalısınız. Ama diyelim ki 8 saat de çalışmanız gerekiyor.


Bu 8 saat boyunca enerjinizi nasıl harcadığınız konusunda dikkatli olmanız gerekir. Tam gaz gidemezsiniz. Yavaş çalışmalısınız. Tıpkı kalp atış hızınız gibi. Bunu hiç denediniz mi? Buradaki fikir, maksimum kalp atış hızınızın % 70 ila % 80'inde egzersiz yaparsanız çok daha uzun süre devam edebileceğinizdir.


Belki % 70'de iki saat koşabilirsiniz, ancak % 90'da bu sadece 25 dakikadır. Her şey enerji harcamanızla ilgili. Daha hızlı giderseniz daha uzağa gidemezsiniz. Bu hayattaki en büyük çelişkilerden biridir. Bu yüzden çok mücadele ediyoruz.


Çoğumuz yaşamın başka bir alanı için gerekenden daha fazla enerji tüketiriz. Bu, jant teli eksik olan bir bisiklete binmek gibidir. İşe yarayabilir, ancak risklidir. Yani iş için daha fazla enerji kullandığınızda, bedeninizi güçlendirmek için harcayacak hiç enerjiniz kalmayabilir.


Unutmayın: Sadece zamanımızı dengelemeye çalıştığımızda hayal kırıklığına uğrarız. Bu imkansızdır. Bedenimize, zihnimize, sevgimize, işimize, paramıza ve eğlenmemize aynı miktarda zaman ayıramayız. Ancak bu alanları da görmezden gelemeyiz. Bu yüzden her alana ne kadar enerji harcadığımıza odaklanmamız gerekiyor.


Günlük Yaşamdan Örnekler

Altı Jant Telli Tekerlek Teoremi, akıllı enerji tüketimi ile ilgilidir. Negatifliğe ve gereksiz faaliyetlere enerji harcarsanız, bu teori işe yaramayacaktır. Kişi her zaman düşünceli olmalıdır. İşte bazı örnekler.

 

Sevgi


Sevdiğim insanlarla zaman geçirdiğimde, onlara tüm dikkatimi veriyorum, onları destekliyor ve onlara nezaketle davranıyorum. Bunun birkaç sonucu var:

 • Herkesi sevemeyeceğim için niceliğe odaklanmıyorum.

 • Nazik olmak sözlerini yutmak anlamına gelmez, aynı zamanda dürüst olmalısınız.

 • İşle veya hayattaki diğer her şeyle meşgul olamam.

 • Kendi açımdan iyi bir noktada olmam gerekiyor, yoksa başkalarını destekleyemem.

 

Para


Her gün bilinçli olarak parama saygılı davranmaya karar veriyorum. İsraf etmiyorum. Daha fazlasını elde etmeyi hayal etmiyorum. Parayı bir araç olarak görüyorum.


Birini şık bir araba kullanırken gördüğümde, “Vay be, böyle bir araba alabilmek için daha fazla para kazanmak istiyorum” diye düşünürdüm bir zamanlar. Ama sonra her şeyin bir bedeli olduğunu fark ettim. Ve “başarılı” olabilmek için diğer jant tellerimi feda etmeye pek istekli değilim. Optimal bir yaşama sahip olmayı tercih ediyorum.

 

Eğlenme


Farklı şekillerde eğlenmeyi seviyorum. Komedi izlemekten zevk alıyorum. Kitap okumayı seviyorum. Geçenlerde okçuluk öğrendim mesela. Video oyunları da oynarım. Bazı günler bunu sadece 30 dakikalığına yaparım, ama mesele zaman değil, bunun benim üzerimdeki etkisi.


Ayrıca kimsenin beni eğlendirmesine ihtiyacım da yok. Bana neşe veren kendi başıma yapabileceğim binlerce şey var. Ama bunu sonsuza kadar yapabilir miyim? Elbette değil. Zira tekerleğimde beş tane daha jant telim var.

 

Tüm Jant Telleriniz Sağlam Mı?


Altı Jant Telli Tekerlek Teoremini, en iyi şekilde yaşamak istiyorsak, yaşamın önemli alanlarını ihmal edemeyeceğimizi söylememiz gerekiyor. Bu, zor seçimler yapmayı gerektiriyor. Hayatın hiçbir alanını ihmal edemeyeceğimiz gibi, istediğimiz her şeyi de aynı anda yapamayız.


Enerjimiz üzerinde kısıtlamalarımız olacak elbette. Bunun hayatımız ve işimiz üzerinde büyük bir etkisi var. Bu teori, dünyanın en iyisi olmanıza yardımcı olmayabilir. Ancak insanların % 99'u da bu arzuya sahip değil zaten. İyi bir hayatı yaşama arzusuna sahibiz aslında genel olarak; yani altı jant teline sahip bir tekerlekte olduğu gibi dolu bir hayatı...


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

Recent Posts

See All

Comments


 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page