Agresif Beyin Tümörü Teşhisi

Agresif Beyin Tümörü Yakında Basit Bir Kan Testi ile Teşhis Edilebilecek...


Yeni bir çalışma, yakında “Glioblastom”a teşhisi için bir kan testi geliştirmeyi hedefliyor…


Glioblastoma beyinde başlayan en agresif kanser türüdür. Yılda 100.000 yetişkin içinde iki ila üç insidansı (görülme sıklığı) vardır ve tüm birincil beyin tümörlerinin % 52'sini oluşturur.


Glioblastoma, benzersiz tedavi zorlukları gerektiren ve tipik olarak tanıdan sonraki ilk 15 ayda ölümle sonuçlanan biyolojik olarak en agresif tümörlerden oluşur.


Bugünlerde, Sussex bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırma, yakında teşhis etmek için bir kan testinin geliştirildiğini söylüyor.

Yeni Ortaya Çıkmış Biyo-belirleyiciler

Bir araştırma ekibi, vücut sıvıları içindeki yıkıcı kanserlerin varlığını gösteren yeni biyo-belirleyici tespit etti.


Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI), biyolojik göstergeyi (belirleyiciyi) şu şekilde tanımlamaktadır:


“Kanda, diğer vücut sıvılarında veya normal veya anormal bir sürecin veya bir durumun veya hastalığın belirtisi olan dokularda bulunan biyolojik bir moleküldür.”


Kanser biyo-belirleyicileri, hastalığın var olduğunu gösterir.


Prof. Georgios Giamas liderliğindeki bir ekip, hücre dışı veziküllerle ilişkili özel biyo-belirleyicileri tanımladı. Bulgu, invaziv ve ağrılı biyopsilerin yerini alabilecek glioblastomu tespit etmenin daha basit bir yolunu gösterebilir.


Tümör Testi

Yaşam Bilimleri Okulu Kanser Hücre Sinyali Profesörü Georgios Giamas: “Şu anda, glioblastoma hastalarına yönelik durum pek iç açıcı değil. En agresif beyin tümörü tipi olduğu için de hayatta kalma oranı çok düşük” dedi.


Georgios Giamas:

“Araştırmamız, glioblastomun varlığını işaret edebilen belirleyiciler (göstergeler) ve hücre dışı veziküllerle ilişkili olanları tanımlayabildiğimiz hakkında daha fazla bilgi sağlıyor, gelecekte tümörü tespit etmek için bedensel sıvıları kullanmanın bir yolu olabileceğini bizlere düşündürüyor.” dedi.


Glioblastoma, her biri ayrı biyo-belirleyicisi olan üç alt tiptedir. Araştırmacılar her üç tip hakkında ne kadar çok şey öğrenebilirse, gelecekte tanıyı o kadar doğru ortaya koyabileceklerdir.


Profesör Giamas’ın laboratuarında öğrenci olan ve çalışmada aktif görev alan Rosemary Lane: “Glioblastoma alt tipi, hasta prognozu ve kişiselleştirilmiş tedaviler için çok önemlidir. Hücre dışı veziküllerdeki bu moleküler farklılıkları tanımlayabildiğimiz gerçeği, çok heyecan vericidir ve gelecekte yeni biyo-belirleyicileri keşfetmek için çok büyük önem taşıyacaktır.” dedi.


Şimdi, Giamas ve ekibi glioblastom hastalarındaki bu yeni biyo-belirleyicilerin varlığını test etmek ve doğrulamak istiyor.


Bir beyin cerrahı olan Marian Vintu: “Beyin kanserinde yapılan klinik araştırmalar, bu korkunç hastalıktaki bilgimizi genişletmek ve hastalarımızın sonuçlarını iyileştirmek için çok güçlü bir araçtır.” dedi.


Bu Çalışma Nature’s Communications Biology dergisinde yayınlandı.


Kaynak: Interesting Engineering

2 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library