top of page

Blog Posts

Yöneticiler Tarafından Dijital Strateji Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey

Marc Andreessen, yazılımın dünyayı fethettiğini ve en iyi yazılım şirketlerinin her sektörde kazanacağını iddia ediyor. Yazılımın gelişimi ve dijitalleştirme stratejileri, iş dünyasının her alanını etkilemekte ve her yönüyle oyunun kurallarını değiştiriyor.


Dijital Titanlarımız var: Alphabet, Amazon, Apple, IBM, Tencent, Baidu ve Alibaba. Bu titanlar yalnızca dijital alanda faaliyet göstermektedir ve her alanda çalışma yapan diğer firmalara tehditler oluşturmaktadır.. Bu yüzden yöneticiler, kendi dijital stratejileri tasarlayarak bu tehditlere yanıt vermelidir.


Firmalar, Dijital Titanların yarattığı tehdide yanıt vermek için bir dijital stratejiye ihtiyaç duyarlar.

Bir zamanlar gündemi meşgul eden ve bir Dijital Titan olan Uber'in davasını ele alalım. Kurucusu Travis Kalanick, taksi hizmetine bir alternatif geliştirdi. Birçok kişi bu sisteme para kazanmak için iştirak etti ve Uber doğdu. Her yolculuk yapmak isteyen ya bir Android, iOS yada Windows telefonunun olması nedeniyle, bir uygulama telefonlarının GPS özelliklerini kullanarak sürücülerle yolcuları birbirine bağlayabiliyor.Bu fikir, hizmet kalitesiyle ilgilenen kullanıcı incelemelerini ve sürücü puanlarını içerecek şekilde gelişti ve tahmine dayalı algoritmalar, yolculuğun gerçekten ne zaman geleceği sorusunu ortadan kaldırdı. Buna ek olarak, Uber, yolcunun kredi kartını tahsil ederek, kendisi için bir kesinti yaparak (%5 ile %20 arasında değişen) ve kalan parayı sürücünün hesabına yatırarak ilgili tüm ödemeleri arka planda ve tamamen nakitsiz olarak işlemektedir. Fazla kapasiteyi taleple eşleştirmeye yönelik bu basit fikrin değeri şimdi 60 milyar doların üzerinde. Uber, fiziksel varlıklara yatırım yapmadan belirli bir alanda (yol paylaşımı) uzmanlaşan bir şirketin en iyi örneğidir. Verilerin ve algoritmaların çağı geldiğini genel müdüre duyurdu. Yöneticiler Alphabet gibi Dijital Titanlarla rekabet edebilmek için bu vaka çalışmalarından ne gibi dersler çıkarabilir.


Günümüzde bir yönetici, dijital dönüşümün aşağıdaki 10 stratejik yönünü anlamalıdır:


1| Müşterilerinizi Anlamak için Veri Toplayın

Dijital Devler, dikkatimizi tedarik zincirinden tüketim yönüne kaydırdı. Müşterilerden davranış verilerinin toplanması olağan hale geliyor giderek. Uber, müşterinin kendi uygulamasını kullanmıyorken bile müşterinin kredi kartı, tercih edilen varış noktaları ve konumlar hakkındaki bilgilerini alıyor. Ford, otomobilin sürücüsü ve tercihleri hakkında bilgi toplama yeteneğine sahip. Bu, Ford ve Uber'in başkalarıyla ortaklık kurmasına ve mevcut müşteri veritabanları için çok büyük değere sahip ürün ve hizmetler oluşturmasına olanak tanıyor. Örneğin Uber, üstün planlama algoritmasını kullanarak hastaları hastaneler arasında veya evlerine taşıma işine girdi. Aynı hizmet, gıda teslim etmek için de kullanılabilir. Uber'in sunabileceği birçok olası deneyim nedeniyle yatırımcılar tarafından çok yüksek bir değer biçiliyor


2| Sanal Üründen Yararlanın

IoT ve sensörlerin gelişiyle, artık bir ürün hakkında bilgi toplamak ve onun dijital bir versiyonunu oluşturmak mümkün hale geldi. Ürünün bu dijital avatarı, değişiklikleri test etmek ve yeni hizmetler ve özellikler oluşturmak için kolayca manipüle edilebilir günümüzde. Ayrıca şirketler, dijital müşterinin neyi tercih ettiğini anlamak ve ardından bu ürün veya hizmetleri sunup sunmayacağına karar vermek için simülasyon ve istatistiksel modelleri kullanabilir. Boeing yeni uçak modelleri tasarladığında, bunun dijital bir versiyonunu oluşturuyor ve onu parça tedarik etmek için kullanıyor ve tedarikçilerle entegrasyonun yüksek tolerans standartlarını karşılamasını sağlıyor.


3| Ürün Yükseltmelerini Yeniden Tanımlayın

Nasıl ki dijital ürünler sürekli güncelleniyor ve değiştiriliyorsa, araba gibi ürünlerin de dijital ürünler gibi davranması sağlanabilir. Yazılım yükseltmelerinin aksine, otomobiller her dört ila altı yılda bir yükseltilir. Bir Ford otomobili, arayüzüne uygulama ekleme yeteneğine sahip olduğunda, her uygulama sürücüye farklı bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir. Yazılım ve uygulamalarla, araba şirketleri, yazılım şirketlerinin yazılımları yükseltmesi gibi arabaları yükseltebilir. Örneğin, Tesla bir gecede arabaya yazılım indirebilir ve işleyişini değiştirebilir. Aynı ilke, davranışını yönlendiren yazılımı içeren herhangi bir ağa bağlı ürünü değiştirmek için uygulanabilir.


4| Analitiği ve Deneyi Kullanın

Digital Titan Alphabet, veri takıntısı ve ürün kararları vermek için analitiği kullanmasıyla tanınır. Yayınladığı her özellik, kullanıcı tabanıyla test edilir ve test sonuçları, özelliğin şirketin teklifine eklenip eklenmediğini belirler. Aslında, tüm ürün kararları kullanım verilerine dayanmaktadır. Başka bir örnek olarak Ford, portföyüne hangi yeni hizmetleri eklemesi gerektiğine karar vermek için 25 mobilite denemesi yaptı. Bu deneyler küresel bazda gerçekleştirildi ve araca eklenen birkaç yeni ürün ve hizmetle sonuçlandı.


5| Verileri Ürün Olarak Değerlendirin

Dijital, büyük ölçüde verilerle ilgilidir. Her şirketin ürünleri, müşterileri ve çevre hakkında bilgisi vardır. Topladıkları veriler bir varlık olarak ele alınmalıdır. Yüksek kalite, güvenlik ve erişim haklarına sahip olmalıdır. Şirketler, bu temel niteliklere ulaştıktan sonra üçüncü tarafların verilerini kullanması için arayüzler (yani API'ler) sağlayabilir. Bu arayüzler ayrıca, başkalarının deney yapması için kontrollü erişim sağlayarak şirketlerin veri varlıklarının değerini anlamasına yardımcı olabilir. Örneğin, Facebook'un sosyal grafiği, Facebook'un müşteri tabanına üstün reklamcılık hizmetleri sağlamak için kullandığı bir veri varlığıdır.


“Şirketler verileri bir varlık olarak ele almalı”

6| Algoritmaları Kodlanmış Teknik Bilgi Olarak Anlayın

Otonom araçlar, üretim robotları, öneri hizmetleri ve dijital asistanlar, müşterilerin ürün ve hizmetlerle nasıl etkileşime girdiğine rehberlik eden kodlanmış çalışma kuralları olan algoritmalar tarafından yönlendirilir.Dijital müşteri deneyimleri çağında, algoritmalar, deney yoluyla mükemmelleştirilmiş, kurumsal öğrenmeyi biriktiren stratejik kurumsal varlıklardır.Dijital Devler Amazon ve Alphabet, bu şirketlerin müşterilerine sunduğu dijital deneyimlerin özünü barındırdığından, algoritmalarını iyileştirmek ve korumak için büyük çaba harcıyor.Ayrıca, algoritmalar karar önyargılarını kapsar ve sağlam yönetişim sistemlerine ihtiyaç duyar.Yazılım odaklı şirketlerdeki yöneticilerin, önyargıyı ortadan kaldırmak için iş akışlarında gizli olan algoritmaları anlamaları ve bunları sistematik olarak analiz etmeleri gerekir.


“Algoritmalar, deney yoluyla mükemmelleştirilen, örgütsel öğrenmeyi biriktiren stratejik örgütsel varlıklardır”

7| Dijital Yenilikçi Olun

Dijital Yenilikçiler, yeni ve ilginç ürün ve hizmetleri tasarlamak için modern altyapıyı (sıklıkla Dijital Titanlar tarafından sağlanan) birbirine kenetlenen yapı taşları olarak kullanır. Düşük maliyetli deneyler yapmak ve ürünlerin pazara ulaşma hızını artırmak için aynı altyapıyı kullanıyorlar. Bu dijital yerliler, kaynakları, akıl hocalarını ve ortakları bulmak için ağlarını nasıl kullanacaklarını bilirler. Dijital yenilikçi olmak için eğitim alan bir yöneticinin hayal gücü sınırlıdır. Dijital yenilikçileri işe alan ve çalışanları dijital teknolojilerle yenilik yapma konusunda eğiten bir yönetici, kuruluşu dijital dönüşüme hazırlar.


8| Platform İş Modelleri İçin Çalışın

Bir platform şirketi, ekosistemdeki birçok kişi için hayati bir işlevi yerine getiren bir ürüne sahiptir. Üçüncü tarafların platformun üstünde çalışan uygulamalar yazmasını kolaylaştırırlar. Son olarak, geliştiricilerin gelişmesine ve kimlik bilgileri kazanmasına olanak tanıyan canlı bir ekosisteme sahipler. Bunun klasik bir örneği, Apple ve uygulama pazarıdır. Geliştiriciler Swift'i öğrenir ve iOS'ta çalışan uygulamaları arayan üçüncü taraflar için uygulama yazmaya katılabilirler. Daha fazla uygulama yazıldıkça, her uygulamanın değeri platformunkiyle birlikte artar. Ayrıca platformda uzmanlaşmış geliştiriciler de firmalar tarafından rağbet görmektedir. Bu verimli döngü, platform iş modeline sahip şirketlerin birçok pazara hakim olmalarını sağlar.


9| Ekosistemleri Düşünün, Rakipleri Değil

Dijital rekabetin kuralları farklıdır. Şirketler bir ekosistemde bir ekibin parçası olarak rekabet eder ve ortaklıklar, rekabet edebilirliği sağlamak ve başarıyı güvence altına almak için kritik öneme sahiptir. Workday gibi bir yazılım şirketi, Microsoft gibi satıcılar tarafından sağlanan araçları kullanarak yazılım geliştirir ve yazılımını bulutta barındırmak için Amazon'u kullanır. Ayrıca, Apple veya Lenovo tarafından üretilen donanıma güvenir ve yazılımı tarafından oluşturulan raporları görüntülemek için kullanır. Bu, her şirketin ileriye dönük çalışacağı genel mantıktır. Ekosistem modeli, şirketlerin yararlanabileceği bağımlılıklar ve benzersiz konumlar yaratır. Benzer şekilde, bağımlılıklardaki değişiklikler, ekosistemlerdeki güç yapısında kaymalara neden olur.


10| Bir "Dijital Siz" Yaratın

Bugün işgücüne katılan Y kuşağının kariyerleri boyunca 20 işe sahip olması bekleniyor. Ayrıca her işin gerektirdiği beceriler farklılık gösterebilir ve uyum sağlamaları beklenir. Geleceğin iş gücü, işe alım uzmanlarına kimlik bilgilerini sunmak için çevrimiçi bir varlığa ve LinkedIn, Quora ve StackOverflow gibi sitelerde güçlü bir itibara ihtiyaç duyar. Şirketlerin bu ağları kullanmaya hazır olması ve yeni kimlik doğrulama biçimlerini kabul etmesi gerekiyor. Ek olarak, bugün işe alım bir itme stratejisinden çok bir çekme stratejisidir. Hubspot'un öncülüğünü yaptığı gelen pazarlama gibi teknikler, hem iş gücü hem de yetenek arayan şirketler için çok önemlidir; güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturmak, dijital bir ekosistemdeki tüm temsilciler için kritik öneme sahiptir.


Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page