top of page

Blog Posts

Verimlilik Nedir? Verimliliğinizi Artırmak için Kanıtlanmış Bir Kılavuz

Bu üretkenlik kılavuzuna hoş geldiniz. Bu kılavuzun amacı iki yönlüdür. İlk olarak, verimliliğin ne olduğunu tanımlayacağım. Çoğu zaman, ne olduğunu bilmeden verimliliği artırmaya çalışırız. İkinci olarak, verimliliğinizi artırmanın test edilmiş ve kanıtlanmış yollarını paylaşacağım...


Bu dinamik bir kılavuzdur. 10 yılı aşkın bir süredir üretkenliği araştırıyorum. Geliştirmek için yeni yollar buldukça bu sayfayı güncelliyorum olacağım. Bu sayfayı referans olarak işaretlemekten çekinmeyin. Verimlilik, yalnızca bir kez incelediğimiz bir şey değildir. Sürekli bir uygulamadır. Umarım bu kılavuzu faydalı bulursunuz.


Bu Kılavuzun İçeriği:Verimlilik, yaygın olarak yanlış anlaşılan bir kavramdır. Bunun temel nedeni, verimlilik kelimesini makro ve mikro ölçekte kullanmamızdır. Haberlerde bazen, temelde tüm çalışanların toplam çıktısı olarak işgücü üretkenliği hakkında bir şeyler okuyoruz.


Bu yüzden “Eylül'de verimlilik arttı” dediğimizde kafamız karışır. Bu makro eğilimlerin, bir kişinin ne kadar üretken olduğuyla hiçbir ilgisi yoktur. Bana göre verimlilik kişisel bir ölçüdür. Özellikle çoğumuzun bağımsız çalıştığı 21. yüzyılda daha net ortaya çıkmıştır. Artık makine operatörü değiliz. Zira artık kendi zamanını ve enerjisini yöneten yetenekli bilgi çalışanlarıyız.


Yukarıdakilere dayanarak, iki tür üretkenlik vardır:

 • İşgücü verimliliği: Çalışanların belirli bir dönemde ürettikleri toplam mal ve hizmet miktarı.

 • Kişisel verimlilik: Bir bireyin belirli bir dönemde ilgili çıktısı.

İlkini kontrol edemezsiniz ama ikincisi üzerinde %100 kontrole sahipsiniz. Dolayısıyla bir kişi, yönetici, CEO, lider kolektif verimliliği artırmak istiyorsa; kişisel üretkenliği artırması gerekiyor.


Kişisel üretkenliğin tanımı üzerine bir not: İlgili çıktı ile, doğru şeyler üzerinde çalışmayı kastediyorum. Son derece üretken olabilir ve çok fazla çıktınız olabilir, ancak elde ettiğiniz sonuçlar işe yaramaz da olabilir. İlgili çıktıya odaklandığınızda, doğru şeyleri yaparsınız. Kariyerinizi, işinizi, organizasyonunuzu geliştiren şeyler...


Ayrıca, belirli bir süre boyunca, tercihen aylık olarak üretkenliğe bakmak önemlidir. Tutarlı çıktı, sonuçları yönlendiren şeydir.


Verimlilik, ekonomideki büyümeyi ve kişinin yaşam standartlarını (daha yüksek gelir, daha iyi faydalar, daha fazla boş zaman) tanımlayan 1 numaralı ölçüdür. Tanınmış bir yatırımcı ve hayırsever olan Ray Dalio, Ekonomik Makine Nasıl Çalışır adlı açıklayıcı videosunda üretkenliğin önemini şöyle vurguladı.30 dakikalık videoda ekonominin nasıl çalıştığını açıklıyor ve servetinizi nasıl artırabileceğiniz konusunda tavsiyeler veriyor. En önemli tavsiyesi şu şekilde:


"Verimliliğinizi artırmak için elinizden geleni yapın, çünkü uzun vadede en önemli olan budur."

Verimliliğinizi artırmanın faydaları açıktır: Doğru şeyler üzerinde çalıştığınızda daha fazla ve daha iyi sonuçlar alırsınız. Büyümeyi böyle gerçekleşebilirsiniz. İşte gelişmiş üretkenliğin üç ek avantajı:

 1. Yenilik (inovasyon): Modern yaşam ve iş her zaman değişimle ilgili olmuştur. Bununla birlikte, 21. yüzyılda değişimin hızı önemli ölçüde artmıştır. Ayrıca teknoloji verimliliğimizi artırdı. Ama tersi de doğrudur; artan üretkenliğimiz daha fazla inovasyona ve yeni teknolojiye yol açar. Ne kadar üretken olursak, o kadar çok yenilik yapabiliriz demektir bu.

 2. Kendine Güven: 1952'de Bernice Milburn Moore, Educational Leadership dergisinde Yetkinlik İçin Öz Güven adlı bir makale yayınladı. Makalede, yetkinliklerinizin özgüveninizi nasıl artırdığını paylaşıyordu. Başka bir deyişle: Bir şeyde ne kadar iyi ve üretken olursanız, o kadar özgüvenli olursunuz.

 3. Daha yüksek katılım: Bir kişi işiyle ne kadar ilgili ve tutkuluysa, işe bağlılık düzeyleri de o kadar yüksek olur.

Verimlilik araştırmaları sağlamdır. Ancak üretkenliğin gücünü deneyimlemek için bilimsel araştırma gerektirmez. Kişisel üretkenliğinizi geliştirin ve işiniz, enerjiniz, zihniniz, ödülleriniz, mutluluğunuz vb. üzerinde ne gibi etkileri olduğunu görün.


Verimliliği artırmak için en sık kullanılan teknikleri paylaşmadan önce en büyük engellere odaklanmak istiyorum. Bu yaygın blokları ele almazsanız, üretkenlik ipuçlarından hiçbiri tutmaz.


 1. Dikkat Dağıtıcılar: Günümüzde iş yeri, doğası gereği dikkat dağıtıcı bir yerdir. Herhangi bir ofis binasına girin ve toplantı odalarında çevrede dolaşan, kahve içen veya popüler bir TV eğlence programının son yayınlanan bölümü hakkında sohbet eden sayısız insan göreceksiniz. Bu yeterince dikkat dağıtıcı değilse, hepimiz dikkatimizi çeken cihazlara sahibiz. Sonuç olarak, 5 dakika ara vermeden görevlerimiz üzerinde çalışamıyoruz.

 2. Kişisel nedenler: Hayat zorludur. Bazılarımız günde 10 saat (veya daha fazla) çalışıyor. Bu bize akşamları sadece birkaç saat boş zaman bırakıyor. Sonuç olarak, zayıfız çünkü ilişkiler, aile, alışveriş yapmak, faturaları ödemek, egzersiz yapmak gibi kişisel taleplerimiz de var.

 3. Yetersiz eğitim: İşe daha fazla odaklanmak istiyoruz. Özel hayatımızda daha sakin olmak istiyoruz. Hayatımızın önemli olduğundan emin olmak istiyoruz. Ancak üretkenliği öğrenilebilecek bir beceri olarak görmüyoruz.

Yukarıdaki tüm zorluklar, üretkenlik becerilerinizi geliştirerek çözülebilir. En üretken benliğiniz olma yolunda neyin durduğunun farkında olmak önemlidir. Çoğumuz için yukarıdaki üç engel en büyüğüdür. Bunların üstesinden gelmeyi taahhüt etmeli ve tam potansiyelimize ulaşmak için çaba göstermeliyiz.


Tam potansiyelinize ulaşmak için aşağıdaki üretkenlik ipuçlarını kullanın. Tüm teknikler denenmiş ve test edilmiştir.2015'ten beri 30 milyondan fazla insan makalelerimi okudu. Dünyanın her yerinden binlerce e-posta aldım. Aşağıda paylaştığım teknikler okuyuculara göre en etkili olanlardır.

 • Kişisel Gelişim İçin Nasıl Günlük Tutulur: Günlük tutmanın üretkenliği artırmakla hiçbir ilgisi olmadığını düşünebilirsiniz; Günlük tutmak dünyadaki en güçlü araçlardan biridir. Birçok tarihi şahsiyet bir tane muhakkak tutmuştur. Bu bir tesadüf olamaz. Kişisel gelişimle başlıyorsanız, günlük kaydıyla da başlamanızı öneririm.

 • Pomodoro Metodu: Üretkenliği Artırmak için Stratejik Molalar Verin: Bu yöntem anında odaklanmanızı iyileştirir. Çok araştırıldı. Ve sonuçlar açık: Pomodoro yöntemi, var olan en iyi üretkenlik tekniklerinden biridir.


Bana göre, üretkenlik için olan her şey bu. Yukarıdaki makalelerdeki tüm ipuçlarını uygulayarak sonuçları göreceğinizi garanti ederim. Bir uyarı: Her şeyi aynı anda denemeyin. Kötü alışkanlıklarınızı aynı anda bırakmak iyi olsa da, çok fazla yeni şey denediğinizde cesaretiniz kırılabilir. Bunun yerine bir strateji oluşturun. Verimlilik söz konusu olduğunda geliştirmek istediğiniz ilk şey nedir? Bu kılavuza istediğiniz kadar tekrar tekrar okuyabilirsiniz.


İşin komik yanı, üretkenlik hakkında okuduğum en iyi kitapların üretkenlik kitapları olmamasıdır. Bunun yerine, anlamlı bir hayat yaşamakla ilgilidirler. İşte okuduğum en iyi dört üretkenlik kitabı:

 • "Etkili Yönetici" by Peter Drucker: Drucker hayranı olduğum bir sır değil. Bu kitap, üretkenlik konusunda her bilgi çalışanının okuması gerektiğini düşündüğüm pratik bir bakış açısı sunuyor bizlere. İş hakkında öğrendiğim en önemli ders ise şudur: Önemli olan ne yaptığınız değil, elde ettiğiniz sonuçlardır. Verimlilik ve etkililik arasındaki fark budur. Saatte 100 e-posta göndermek, zamanınızı çok verimli bir şekilde kullanabilir. Ama size ne gibi sonuçlar getiriyor? En önemli şey bu bence.

 • "Özcülük" by Greg McKeown: Verimlilik, doğru şeyleri yapmakla ilgilidir. Ve bu kitap kişisel olarak sizin için önemli olan şeylere daha iyi odaklanmanıza yardımcı oluyor. Neyin peşinde olduğunu öğrendikten sonra, oraya gitmek daha kolaydır artık.

 • "Alışkanlığın Gücü" by Charles Duhigg: Yeni alışkanlıklar oluşturmak, yaşam kalitenizi anında etkileyen pratik bir beceridir. Kilo vermek mi istiyorsunuz? Daha üretken olmak mı? Düzenli egzersiz yapmak mı? Başarılı şirketler mi kuruyorsunuz? Kesin olan bir şey var: Alışkanlıklar olmadan, bu şeylerin üstesinden gelmek son derece zordur.

 • "Günlük Ritüeller" by Mason Currey: Dünyanın en ünlü figürlerinin alışkanlıklarına ve ritüellerine benzersiz bir bakış sunuyor. Okuduğunuzda hayatlarının ne kadar basit olduğuna şaşıracaksınız.


Verimlilik araçları hayatınızı çok daha basit hale getirebilir. Zamandan tasarruf etmenize, odağı geliştirmenize ve çalışmalarımızın genel kalitesini artırmanıza yardımcı olurlar. Ancak, üretkenlik araçları hakkında ne zaman konuşsam, olumsuz yönlerinden de bahsediyorum. Çok fazla teknoloji genellikle verimliliğimizi azaltır. Bu nedenle uygulamalar ve araçlar listesi kısadır. Üretkenliği fazla karmaşıklaştırmıyorum. • Defter: Yumuşak kapaklı ve kaliteli kağıda sahip A5 boyutlu defterleri tercih ederim. Bu noktada Moleskine işi iyi yapıyor.

 • Calendar: Standart iOS takvim uygulamam, en sevdiğim üretkenlik aracım. Takvimimi öncelikle zaman kısıtlaması için kullanıyorum.

 • Trello: Trello, birçok şekilde kullanılabilen çok yönlü bir proje yönetim aracıdır. Bu üretkenlik uygulamasını, yapmam gereken görevlerin birikmiş listesi olarak kullanıyorum. Trello ile sahip olduğunuz her proje için "panolar" oluşturabilirsiniz. Ve her panoda, o proje için tamamlamanız gereken tüm eylemleri listeleyebilirsiniz. Her hafta projelerimi güncellemek için biraz zaman ayırıyorum kendime. Bu, odağımı geliştirmeme yardımcı oluyor, bu yüzden ne yapmam gerektiğini biliyorum.

 • Evernote: Şimdiye kadar ki en iyi not alma uygulamasıdır. Araştırmalar, beynimizin Evernote'un notları, fikirleri, görevleri vb. depoladığına benzer şekilde çalıştığını gösteriyor.

 • RescueTime: Aktivitelerinizi takip etmenin en kolay yolu. İşe yaramaz faaliyetlere ne kadar zaman harcadığınıza şaşıracaksınız. RescueTime ile ölçün, zaman kaybettiren aktivitelerin farkına varın ve onlardan kurtulun.

 • Grammarly: Bu aracı, muhtemelen bu sayfadaki tüm kaynaklar arasında en çok kullanıyorum. Bir e-postadan daha fazlası olan bir şey yazıyorsanız, bu uygulamayı kullanın. Premium sürümü almanızı şiddetle tavsiye ederim.

 • Be Focused: Bu, Mac'te kullandığım Pomodoro uygulamasıdır. Zamanlayıcının görünür olması önemlidir. Ne zaman bir Pomodoro zamanlayıcı kullanmasam, her gün saatlerimi boşa harcıyorum. Bu uygulama size kolayca günde bir saat kazandırabilir.

 • SelfControl (Mac) / FocusMe (Mac ve Windows): Bunları dikkat dağıtıcı siteleri engellemek için kullanıyorum.

 • Day One: Günlük tutmak için kalem ve kağıt kullanmadığımda bu uygulamayı kullanıyorum. Özel bir günlük kaydı uygulamasına sahip olmayı tercih ederim. Aksi takdirde, Evernote'um çok dağınık oluyor.

Darius Foroux

Commenti


 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page