top of page

Blog Posts

Samsung Yapay Zekayı Nasıl Kullanıyor?

Samsung Sanal Yapay Zeka (AI) forum konferansında, yapay zeka stratejileri üzerine insan merkezli uzun vadeli bir vizyon belirledi. Amaçları, son kullanıcılar için daha iyi deneyimler sağlayan amaca yönelik uygulamalar geliştirmek ve sunmaktı.


How Samsung Is Using Artificial Intelligence (AI) by Bernard Marr

Samsung, kopya teknolojilerin peşinden gitmek yerine, daha kendine özgü, diğer markaların sunmadığı deneyimleri sunarken, tüketicilerin ihtiyaçlarına ve bütçelerine uygun ürünler bulmalarına da yardımcı olmak için kişiselleştirmeye odaklanmak istiyordu.


Peki Samsung, Yapay Zeka (AI) teknolojileriyle ilgili olarak bugün nasıl ilerliyor?

İşte Samsung’un yapay zeka alanında nasıl yenilikler yaptığına ve en son teknolojik geliştirmelerinin merkezinde yapay zekaya sahip olma taahhütlerini yerine getirdiğine dair en son bilgiler…1| Samsung Akıllı Telefonlarda Yapay Zeka

Yapay Zeka (AI) özellikli akıllı telefon kameraları, kullanıcıların daha iyi fotoğraflar çekmesini ve bunu yaparken de daha fazla eğlenmesini sağlayan gelişmiş görsel algılama özelliklerine sahip artık.


Samsung kameralar, yüzleri algılayarak ve farklı aydınlatma koşullarında cilt tonlarının dengesini ve pozlamasını optimize ederek daha iyi portre fotoğrafları çekmemize olanak tanıyor. Telefonlar ayrıca, göz atarken resimleri daha kolay bulabilmeniz için resimleri kategoriler halinde gruplayarak depolaya biliyor.


Bazı akıllı telefon çiplerindeki yerelleştirilmiş AI işlemciler, daha sürükleyici ve etkileşimli sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik deneyimleri de sağlıyor. Konum bilgilerini ışık hızında nesne tanıma ile birleştiren Samsung, seyahat, eğitim ve perakende sektörlerinde daha zenginleştirici deneyimler sunuyor.


 

2| Bixby, Samsung’un Sanal Asistanı

Diğer sanal asistanlar gibi Bixby da isteklerimizden dil ve konuşma kalıplarını işleyerek ve istenen görevleri yerine getirerek ve soruları yanıtlayarak hayatımızı daha da kolaylaştırıyor.

Bixby şu özellikleri içeriyor:

  • Bixby Rutinleri: Benzersiz davranış kalıplarınızı öğrenmek ve otomatikleştirilmiş bir görev rutini önermek

  • Hızlı Komut: Bir tetikleme komutu ayarladığınızda, Bixby belirli bir sırada bir dizi görevi yerine getiriyor. Örneğin, yarının hava durumunu paylaşacak, sabah alarmı ayarlayacak ve sizi uykuya daldırmak için bir “rahatlatıcı” müzik listesi çalacak şekilde bir “uyku vakti rutini” adlı hızlı bir komut dizisi ayarlayabilirsiniz.

  • Evinizi yönetin: Cihazlarınız SmartThings’e bağlıysa, Bixby TV kanalını değiştirmek, ışıkları açmak ve termostatınızı açmak gibi şeyler yapabilir ve

  • Daha iyi tahminler yapın: Aldığı girdilere göre Bixby, neye ihtiyacınız olacağını tahmin edebilir ve size kişiselleştirilmiş önerilerde bulunabilir.


 

3| Ev Robotlarının Yükselişi

2021 Ocak ayındaki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda Samsung, yeni Yapay Zeka (AI) destekli ev robotunu tanıttı.Geliştirme aşamasında olan ancak henüz ticari pazar için mevcut olmayan Samsung Bot Handy, ev işleri yapmak ve adeta evinizde size bir yardım eli uzatmak amacıyla tasarlanmıştır. Çamaşır ve bulaşık yıkayarak yükünüzü hafifletebilir ve hatta uzun bir günün sonunda size bir kadeh şarap bir ikram edebilir yada bir yorgunluk kahvesi…


Şirket ayrıca, evinizde gezinmek ve zeminleriniz için pırıl pırıl bir temizlik sağlamak için akıllı sensörler ve nesne tanıma teknolojilerini kullanan Yapay Zeka (AI) destekli robotik vakumlu JetBot 90AI+’yı da tanıttı. 

4| Akıllı TV’ler Daha Akıllı Olmaya Devam Ediyor

Yapay zeka sayesinde Samsung TV’ler artık izleyicilere kişiselleştirilmiş içerik önerileri sunabiliyor. Doğal dil işleme ayrıca kullanıcıların ses komutlarını kullanarak ses düzeylerini, kanallarını, uygulamalarını ve daha fazlasını kontrol etmelerini sağlamaları konusunda oldukça daha yetenekli artık.


Makine öğrenimi ayrıca Samsung TV’lerdeki içeriğin çözünürlüğünü iyileştirmeye devam ediyor. AI, izleyicilere daha sürükleyici bir çözünürlük sağlamak için içeriği daha düşük çözünürlüklü sürümlerden 8k’ya yükseltebiliyor ve mükemmel netlikte bir görüntüleme deneyimi sunuyor.


 

5| Samsung ile İnovasyonu Sürdürmek

Samsung ayrıca, Samsung AutoSSD gibi gelişmelerle otonom ve akıllı araçların geliştirilmesini ilerletiyor.Bu teknolojide, bağlı araçlardaki yapay zeka teknolojisi, olası arızalar için araba parçalarını izleyerek, potansiyel tehlikeleri tespit ederek ve gerçek sürüş sırasında baş konumumuzu izleyerek dikkatimizin dağılmasını veya direksiyon başında uykuya dalmamızı önleyerek bizi daha güvende tutuyor.


Teknolojinin geleceği, yapay zeka ve makine öğrenimi ile giderek daha da dönüşüyor. Samsung gibi üreticiler, müşterilere daha iyi deneyimler sunmak ve ultra rekabetçi bir pazarda dikkatleri üzerinde tutabilmek için yapay zekayı sürekli olarak yeni ve heyecan verici yollarla teknolojilerine entegre ediyor.


Ve tüketiciler olarak da bizler, yollardan tutun mutfağımıza kadar tüm bu yeniliklerden faydalanıyoruz ve faydalanmaya devam edeceğiz!


 

Yapay zeka konusunda daha fazla bilgi edinmek için kitabıma bir göz atabilirsiniz:The Intelligence Revolution: Transforming Your Business With AI


Ayrıca, yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. LinkedIn ve Forbes’ta düzenli olarak yönetim ve teknoloji trendleri hakkında yazılar yazıyorum. Yapay Zeka (AI) hakkında bir kitap kaleme aldım, hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Gelecekteki yayınlarımı da okumak için ağıma buradan katılabilirsiniz veya ‘Takip Et’i tıklayabilirsiniz. Ve Ayrıca, Twitter, Facebook, Instagram, Slideshare veya YouTube kanalım aracılığıyla da benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.Bernard Marr, iş ve teknoloji alanında dünyaca ünlü bir fütürist, etkileyici bir düşünce lideridir. En çok satan 18 kitabın yazarıdır, Forbes için düzenli olarak köşe yazıları kaleme alıyor ve dünyanın en tanınmış kuruluşlarının çoğuna danışmanlık ve koçluk yapmaktadır. 2 milyon sosyal medya takipçisi var ve LinkedIn tarafından dünyanın en iyi 5 ticari influencer’ından biri ve Birleşik Krallık’ta 1 numaralı influencer olarak gösterilmiştir.

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page