top of page

Blog Posts

Robotik Proses Otomasyonu (RPA) Nedir?

Sıkıcı ve tekrarlayan görevler yapmaktan ve müşterilerinizi üzen çok fazla hataya tanık olmaktan bıktıysanız, işletmeniz yazılım robotları ve yapay zeka yetenekleriyle güçlendirilmiş Robotik Proses Otomasyonu (RPA) teknolojisine ihtiyaç duyuyor olabilir.Bu makalede amacım, Robotik Proses Otomasyonunun (RPA) ne olduğunu, ticari değerini, temel kullanım durumlarını, nasıl çalıştığını, nasıl geliştirebileceğimizi ve müşteri gereksinimlerini karşılamak açısından çözümler tasarlama konusundaki deneyimlerimi kısaca anlatmaktır.

1| RPA Nedir?

RPA, yazılım robotlarını ve bilişsel düzeyde bilgi işleme ve yapay zeka yeteneklerini kullanan, ve giderek hızla büyüyen bir teknolojidir. RPA, eski sistemlerle uğraşmak, süreçleri modernize etmek için ideal olabilir ve hatta maliyeti düşürmeye, karlılığı artırmaya ve tüketicileri memnun etmeye çalışan birçok işletme ve devlet kuruluşunun genel dijital dönüşüm hedeflerine pek çok olumlu katkılarda bulunabilir.


RPA hangi sorunları çözebilir?

En temel düzeyde, RPA işlerimizle ilgili tekrarlayan ve külfetli sorunları ele almak için kullanılır; örneğin, tamamlanması çok uzun süren ve insan hatalarına açık olan sıkıcı büro işlerinde.

İkinci seviyede, özellikle işletme departmanlarında birden fazla uygulama üzerinden gerçekleştirilen yoğun idari görevler için departman faaliyetleri ile ilgili sorunları çözebilir.


Üçüncü düzeyde, kurumsal düzeyde sorunları çözebilir. Kurumsal düzeydeki ticari kuruluşlar, veri alışverişi gerektiren birden fazla parçalı veya entegre sisteme sahip olabilir. Robotik hız ve bilgisayar doğruluğu sayesinde RPA, heterojen sistemlerdeki veri alışverişi sorunlarını çözebilir. Örneğin, birden çok kurumsal uygulamayı kullanan müşterilerin işe alım süreçleri, RPA’nın verimli ve etkili bir şekilde çözebileceği sorunlardan biridir.


Dördüncü düzeyde, RPA, sorunları uzman düzeyinde de çözebilir. Bununla birlikte, tüm RPA ürünleri veya çözümleri bu teknolojik seviyede olamaz çünkü uzman seviyesi, RPA temel yeteneklerine AI ve Bilişsel sistem entegrasyonu gerektirir.


Bu nedenle, RPA çözümleri için müşteri gereksinimlerini analiz ederken, piyasadaki yalnızca birkaç ürünün işletme düzeyinde uzman düzeyindeki sorunları çözebildiğini fark ettim. Makalede bu noktayı daha detaylı ele aladım.


2| RPA’nın Yaygın Kullanım Durumları Nelerdir?

RPA için birçok kullanım durumu vardır. Kendi çözümlerimde aşağıdaki kullanım durumlarıyla karşılaştım. Bu örnekler, kullanım örneği toplama atölyelerinin kurulumu sırasında oluşturuldu.

 • Güvenliğin güçlendirilmesi gerektiğinde,

 • Sistemler arasında gerekli veri aktarımı olduğunda,

 • Uyumluluk hızlandırılması gerektiğinde,

 • Ürünlerin daha hızlı teslim edilmesi gerektiğinde,

 • Sistemler arasında verileri eşleştirmesi gerektiğinde,

 • Eski sistemlerle entegrasyon olduğunda,

 • Entegrasyonsuz sistemler arasında veri geçişi gerektiğinde,

 • Belgelerden (örn. E-postalardan, fakslardan, kağıt formlardan) verilerin çıkarılması gerektiğinde,

 • Yapılandırılmamış metinlerin yapılandırılmış verilere dönüştürülmesi gerektiğinde,

 • Arka uç entegrasyonu olmadığında,

 • Entegrasyonun yalnızca kullanıcı arayüzü üzerinden mümkün olduğunda,

 • Yüksek hacimli veri kontrollerini otomatikleştirirmek gerektiğinde,

 • Basit vakaları filtrelerken,

 • İstisnai durumlarda kullanıcılara başvurmak gerektiğinde,

 • Düzeltmeleri ve yamaları daha hızlı güncellemek gerektiğinde,

 • Eksik işlevselliğe sahip yeni sistemler olduğunda,

 • Özelleştirmenin imkansız ya da çok pahalı olduğunda,

 • Geçici çözümler gerektiğinde


3| RPA’nın ticari değeri nedir?

RPA’nın en yaygın ticari değeri; üretkenlik, verimlilik ve müşteri memnuniyetidir. Bazı kavramların yada teknoloji girişimlerinin kanıtlarını ortaya koyarken, yazılım robotlarının aynı görevi tamamlamada deneyimli bir insandan beş kat daha hızlı olabileceğini fark ettik. Bu yazılım robotları 7/24 çalışabilir, ancak insanlar asla.


Doğruluk, Uyumluluk ve Güvenlik, birçok iş ve devlet kuruluşunun temel endişeleridir. Bu, RPA’nın teslimatta sağladığı ve aştığı kritik bir değer önerisidir. Deneyimlerimiz bize, insan hata oranlarında önemli bir düşüşün olduğunu gösterdi. Ayrıca, RPA’nın iş dünyası ve devlet kuruluşlarındaki birçok C Seviye yöneticinin endişelerini gidererek uyumluluk ve güvenlik yeteneklerini geliştirdiğini gözlemledik.


Bildiğimiz gibi, iş ve devlet kuruluşları, maliyeti düşürmek, karlılığı artırmak ve yeni işler yaratmak için muazzam bir odak noktasına sahiptir. RPA, maliyeti düşürmek, karlılığı artırmak ve yeni işler yaratmak için ikna edici bir ticari değere sahiptir. En üst düzeyde, RPA, aşağı yönlü süreç iyileştirmede, sorun giderme işlemlerinden kurtulabilir ve kurumsal iş gücünü daha yüksek değerli görevlere yeniden konumlandırabilir.


Son olarak, bir kurumsal mimarı olarak içtenlikle söylemeliyim ki, RPA, çoklu bulut hizmetlerinden ve platformlarından yararlanan kuruluşlarda ölçeklenebilirlik, çeviklik ve esneklik ile ilgili duyulan büyük endişeleri ortadan kaldırabilir. İş açısından bu, talep üzerindeki en yüksek veya atipik iş yüklerini karşılamak için yazılım robotlarının kolayca çoğaltılabileceği ve kuruluş genelinde ve ötesinde hızla ölçeklenebileceği anlamına gelir.


4| RPA Temel Düzeyde Nasıl Çalışır?

RPA sistemlerinin dahili bileşenleri karmaşık ve sofistikedir, ancak işlevsel bir perspektiften bakıldığında, teknik ayrıntıları soyutlayarak operasyonel modeli tanımlamak daha kolay olabilir. RPA teknolojisi, birden çok yazılım robotuna, konektöre ve kontrol düzlemine bağlıdır.


Yazılım robotu bir bilgisayar ekranını okuyabilir. Ek olarak, tasarımcılar veya operatörler olarak verileri yakalamak için önceden oluşturulmuş bağlayıcıları kullanabiliriz, örn. kullanıcı ekranı. Yazılım robotlarının ürettiği görevleri de düzenleyebiliriz.


Bu veri toplama modellerine dayalı olarak, RPA sistemi, kontrol odası motorunun tetikleyicilerini ve zamanlayıcı programlarını oluşturabilir. Ardından kontrol odası motoru, kuyruklarda çalışan yazılım robotlarına (diğer bir deyişle Botlara) görevler atar. Bu, istenen sonuçlar için yinelemeli ve tekrarlayan bir süreçtir.


5| RPA yeteneklerini başka nasıl geliştirebiliriz?

Sıkıntılar çıkaran bir iş sürecimiz varsa ve hizmetlerimizi geliştirmek için AI yeteneklerini kullanmak istiyorsak, mevcut RPA yeteneklerimizi, entegre çözümlerimizi kullanarak genişletmemiz veya çözümlerimizi mimari, tasarım ve spesifikasyon seviyelerinde özelleştirmemiz gerekir.


Örneğin, müşterilerimden biri, çok karmaşık bir açık kaynak ve tescilli veri araçları, süreçler ve teknoloji yığınları kümesiyle çalışan “Büyük Veri (Big Data)” analitiği platformu üzerinden gerçekleşen çok sayıda akış verisinden yararlanmak istedi. Veri kaynakları yüksek hızla iç ve dış kaynaklardan geliyordu.


Çeşitli yeteneklere sahip RPA ürünleri ve hizmetleri sunan birçok hizmet sağlayıcı var. Satıcıdan bağımsız bir kurumsal mimar olarak herhangi bir ürünü tavsiye edecek veya eleştirecek konumda değilim. Ancak, çözüm veya kurumsal mimarlar olarak, iş gereksinimlerimizi ve stratejik hedeflerimizi karşılamak için bir dizi kriter geliştirmeliyiz.


Bu ürün ve hizmetleri itibarlarına veya pazar paylarına göre satın alamayız. Mimarlar olarak, ürün ve ilgili hizmetlerin çözüm gereksinimlerimizi, kullanım senaryolarımızı, mali konumumuzu ve kuruluşumuzun stratejik iş yönünü karşılamasını sağlamalıyız.


Bu makale sadece kişisel görüşlerimi ve deneyimlerimi yansıtmaktadır. RPA çözümleri sağlayan herhangi bir donanım veya yazılım kuruluşuyla ilişkim yoktur.


Bu makaleyi beğendiyseniz, aşağıdaki makalelerden de yararlanabilirsiniz:


Feragatname:

Bu makalenin orijinal versiyonu, başka bir platformda farklı bir başlık altında (Robotics Process Automation) yayınlandı.


Referanslar:

 • A Modern Enterprise Architecture Approach by Dr. Mehmet Yildiz

 • Architecting Digital Transformation by Dr. Mehmet Yildiz

 • Architecting Big Data & Analytics Solutions by. Dr Mehmet Yildiz

İletişimde kalmak ve ayrıntılı olarak içeriklerimden haberdar olmak için e-posta listeme buradan abone olabilirsiniz.


İş, teknoloji, liderlik ve sağlık alanlarında otuz yıllık içerik geliştirme deneyimine sahip bir yazarım ve çeşitli sosyal ağlarda aktifim. Geçmişime https://digitalmehmet.com kişisel web adresimden ulaşabilirsiniz.


26 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page