top of page

Blog Posts

Okumanız Gereken Kurgusal Olmayan En İyi 14 Kitap

Hey dostlar, bugün size herkesin okuması gerektiğine inandığım 14 kurgusal olmayan kitap tanıtacağım. Her kitap için kısa bir özet sundum. Şimdi zaman ayırmaya değip değmeyeceğine karar vermek sizin elinizde.


Hadi başlayalım, ne dersiniz?1. The Body keeps the score by Bessel Van Der Kolk


Bu kitap travma dünyasının derinliklerine dalıyor ve yaşanan travmaların zihin, beden ve günlük yaşam üzerindeki etkilerini tartışıyor. Travma hakkında her şeyi ve bununla nasıl başa çıkacağınızı bilmek istiyorsanız, bu sizin için arayışta bulamayacağınız bir rehber.


2. The Paradox of Choice by Barry Schwartz


Daha fazla seçeneğe sahipsek, genellikle daha az memnun hissederiz kendimizi. Bu kitap, her gün karşılaştığımız seçeneklerin sürekli bombardımanıyla mücadele etmek için hayatımızı basitleştirmeyi ve kendimizi çeşitli şekillerde sınırlamamız gerektiğini iddia ediyor.


3. The Blank Slate by Steven Pinker


Zihinlerimizin temiz bir sayfa olarak doğduğu efsanesini çürüten Pinker, kimliklerimizi şekillendirmede genetiğin önemini araştırıyor. Bu kitap, cinsiyet ve ırk etrafında devam eden tartışmalarla ilgilenen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitaptır.


4. Getting The Love You Want by Dr. Harville Hendrix


Bu kitap, çocukken geliştirdiğimiz zihinsel haritalara dayanarak takip ettiğimiz kalıpları açıklayarak ilişkilerin psikolojisini araştırıyor. Neden aynı tip insanlarla çıkmaya devam ettiğinizi anlamak istiyorsanız, bu kitabı okumalısınız.


5. The Denial of Death by Ernest Becker


Hayattaki motivasyonlarımıza derin bir bakış sunan bu kitap, ölüm korkusuyla hareket ettiğimizi ortaya koyuyor. Ölümlü olduğumuzu unutmamıza izin veren bir miras bırakma umuduyla büyük projeler üstleniyoruz.


6. Influence by Robert Cialdini


Pazarlama, satış veya tanıtım alanında çalışanlar olanlar için mutlaka okunması gereken bir kitap olan bu kitap, karar vermeyi etkileyen psikolojik tetikleyicileri inceliyor. Nasıl manipüle edildiğinizi anlamak isteyen tüketiciler için de yararlı olabilir.


7. Atomic Habits by James Clear


James Clear, değişen duyguların önce geldiğini ve ardından fiziksel davranışın geldiğini açıklayarak, alışkanlık değişikliğinin arkasındaki duygusal itici güçleri ele alıyor. Küçük eylemlerin zaman içinde nasıl birikebileceğini ve birleşebileceğini öğreneceksiniz.


8. The Elephant In The Brain by Kevin Simler and Robin Hanson


Simler ve Hanson, karanlık dürtülerimizi ve bilinçli zihnin onları rasyonalize etme girişimlerini araştırıyor. Bu kitap, inançlarımızın ve tutumlarımızın arkasındaki gizli güdüleri ortaya koyuyor.


9. Nonviolent Communication by Marshall Rosenberg


Bu kitap duygular hakkında konuşurken dilimize gömülü alt metin ve anlam hakkında fikir veriyor. Dil kullanımınızın duygularınızı ve ilişkilerinizi nasıl etkilediğini anlayacaksınız.


10. The Coddling of The Amarican Mind by Greg Lukianoff and Jonathan Haidt


Jonathan Haidt ve Greg Lukianoff'un The Coddling of the American Mind'ı, eğitimdeki, ebeveynlik tarzlarındaki ve teknolojideki değişikliklerin duygusal olarak daha kırılgan bir nüfusa nasıl yol açtığına iyice bakıyor. Bunun çocukların suçu değil, ebeveynlerin ve öğretmenlerin sorumluluğu olduğunu savunuyorlar. Bu kitap son nesillerde kültürle ilgili bazı önemli noktalar sunuyor bizlere.


11. So Good They Can't Ignore You by Cal Newport


Cal Newport's So Good They Can't Ignore You, amacın yeni bulduğunuz bir şey olduğu fikrine meydan okuyor. Bunun yerine Newport, tutkunun bir şeyde harika olmaktan geldiğini iddia ediyor. Bu kitap, hayatta amaç ve tutkunun nasıl bulunacağına dair yeni bir bakış açısı sunuyor.


12. The Psychology of Money by Morgan Housel


Morgan Housel'ın The Psychology of Money adlı kitabı, para ve servet hakkındaki popüler varsayımları araştırıyor. Finans dünyasından gelen Housel, finansın çoğunun bilimden çok sanat olduğunu ortaya koyuyor. Bu kitap, insanların para anlayışının genellikle kusurlu olduğunu ve zengin olmak isteyenlerin genellikle sadece para harcamak istediklerini gösteriyor.


13. The Second Mountain by David Brooks


David Brooks'un The Second Mountain adlı eseri, biri dünyevi başarı, diğeri amaç olmak üzere iki dağdan geçen bir yaşam rotasını çizen güzel yazılmış bir kitaptır. Bu kitap, ilk kez başarı yaşayan ve "Önemli ne?" sorusuyla boğuşan 30'lu ve 40'lı yaşlarındaki insanlar için özellikle derin bir içerik sunuyor.


14. Democracy For Realists by Christopher H. Achen and Larry M. Bartels


Son olarak, Democracy For Realists, demokrasi paradoksunu araştıran yoğun, akademik bir kitaptır; ki bir toplum ne kadar demokratik olursa, genellikle o kadar kötü seçimler yaparlar. Bu kitap ayıldırıcı ve göz açıcıdır, uzmanlığa ve deneyime sahip insanların neden önemli kararlar vermesi gerektiğine dair örnekler verir.


29 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page