top of page

Blog Posts

Kitap Okuma Alışkanlığını Geliştirmenin 5 Adımı

Nasıl daha fazla ve tutarlı bir şekilde kitap okunur?

Kitap okuma alışkanlığını geliştirmek, bilgi birikimini artırmak ve zihinsel kapasiteyi genişletmek için harika bir yoldur. Ancak yoğun bir yaşam tarzına sahipseniz veya düzensiz bir okuma alışkanlığınız varsa, kitap okuma sürecini optimize etmek önemli olabilir. İşte daha fazla ve tutarlı bir şekilde kitap okumanın bazı ipuçları:


"Her okur, kitaba manevi bir ölümsüzlük getirmek için vardır." Alberto Manguel
@san.malou (instagram)

Bir okuma listesi hazırlamak: Atılabilecek ilk adım, okunmak istenen kitap veya makalelere dair bir okuma listesini tutmaktır. Basit bir yapılacaklar listesi uygulaması kullanmak ya da bu amaca yönelik uygulamalardan yardım almak süreci basitleştirecektir.


Okumak için bir program belirlemek: Kendimize dair haftanın hangi günleri, günün hangi saati, ne kadar süre ile okumanın motive edici olduğunu gözlemlemek önemlidir.

Bu konuda başka bir ipucu da, işe gidip gelmek veya sırada beklemek gibi kayıp zamanları bulmak ve ardından bu dönemler için varsayılan etkinlik olarak okumayı ayarlamak olabilir.


Okuma ortamı: Belirli bir okuma ortamına sahip olmak, okuma alışkanlığı geliştirmeye yardımcı olur; öğrenmeyi ve akılda tutmayı geliştirebilir.


Birkaç hızlı okuma tekniği öğrenmek: Hızlı okuma tekniklerinden çok, okumadan önce bir kitabı nasıl işleyeceğimizi öğrenmek ve birkaç göz yolculuğu tekniği ile fikir sahibi olmak, okumaya dair verimliliği ve akılda tutmayı artırmaya yardımcı olur.


Kitap ile ilgili memnuniyetiniz az ise okumayı bırakmak: Başladığınız kitabı bitirmemiz gerekliliği genel olarak üzerine çok konuşulan bir konu olsa da, okuyucuya faydalı etkisi tartışılabilir. Okumakta olduğunuz kitap veya makaleden o an hoşlanmıyorsanız, okumayı bırakıp, yeni denemeler yapılabilir, yarım bırakılan okumalara dönem dönem tekrar yer verilebilir.


Daha fazla okumanın anahtarı tutarlılıktır. Neden daha fazla okumak istediğinizi bilmek, okumaya devam etmeniz için sizi motive eder.


Kitap okuma alışkanlığınızı geliştirmek, disiplin ve planlama gerektiren bir süreçtir. Ancak küçük adımlarla başlayarak ve yukarıdaki ipuçlarını uygulayarak, daha fazla ve tutarlı bir şekilde kitap okuma keyfini yaşayabilirsiniz. Unutmayın, her okuma, zihinsel zenginliğinizi artırmanın bir adımıdır.

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page