top of page

Blog Posts

Kataner sistemi nedir ve çeşitleri nelerdir?

Kataner sistemi, elektrikli demiryolu taşımacılığında kullanılan bir iletim sistemidir.Bu sistem, elektrikli trenlerin enerji ihtiyacını sağlamak için kullanılır. Kataner sistemi, yüksek gerilimli bir iletim hattı ve bu hattın üzerine monte edilen temas tellerinden oluşur. Trenin üzerindeki temas topları veya fırçalar, temas telleriyle temas ederek trenin enerji almasını sağlar.


Kataner sistemlerinin çeşitleri şunlar olabilir:


1. Tüp Kataner Sistemi: Trenin enerji almak için temas toplarının yer aldığı bir tüp içine yerleştirildiği sistemdir. Bu tür sistemler özellikle hızlı tren hatlarında tercih edilir.


2. Catenary (Tek Telli) Kataner Sistemi: Tek bir temas teli ile iletim sağlanan sistemdir. Tren üzerindeki temas topları, tek telli ile temas eder.


3. Pantograf Kataner Sistemi: Trenin üzerindeki bir pantograf adı verilen mekanizma, temas tellerine temas ederek enerji alır. Bu sistem yüksek hızlı trenlerde ve bazı banliyö hatlarında kullanılır.


4. Bipantograf Kataner Sistemi: Hem üst hem de alt tarafı temas edebilen iki pantografun kullanıldığı sistemdir. Bu sayede tren, yüksek hızlarda daha istikrarlı bir şekilde enerji alabilir.


5. Duba Kataner Sistemi: Kontak telleri, destekleyici dubalar üzerine monte edilir. Bu sistem, hızlı tren hatlarında yaygın olarak kullanılır.


Kataner sistemleri, elektrikli trenlerin güvenli ve verimli bir şekilde enerji almasını sağlayarak çevre dostu bir ulaşım çözümü sunar.


ChatGPT

50 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page