top of page

Blog Posts

İyi Bir Hayat Yaşamak Bir Beceridir

İyi bir yaşamın bileşenleri… Herkes neredeyse her şeyin olduğu, mesela kolaylığın, neşenin ve memnuniyetle dolu bir hayatı arzular. Herhangi bir dış koşul nedeniyle değil, onu kendi başınıza gerçekleştirdiğiniz için geriye baktığınızda gurur duyacağınız ve neşeyle bakabileceğiniz türden bir hayatı... Böylesine iyi bir hayata sahip olmak kolay bir başarı değildir, ancak doğru zihniyete ve becerilere sahipseniz tamamen mümkündür.


İyi yaşam becerileri, hayatımızı daha iyi hale getirmek için her gün kullanabileceğimiz araçlar gibidir , yani hayatınızın yönünü etkileyen bir dizi rutin, ritüel, alışkanlık ve davranışlar...


Bu uzun vadeli bir taahhüt. “İyi yaşam bir süreçtir, bir varoluş hali değil. Bu bir varış noktası değil, bir yöndür” diyor Carl Rogers.

İyi bir yaşam, tatmin edici, anlamlı ve amaçlı bir yaşam sürmek için gerekli becerilere sahip olmayı gerektirir. Aslında, yaşam beceri setinizi geliştirmek, genel olarak yaşam kalitenizi iyileştirmenin en iyi yollarından biridir.

İyi bir hayat yaşamak bir seçimdir ve daha iyi fiziksel sağlığa (stresi azaltarak), güçlü sosyal bağlantıya (yalnızlığı azaltarak) ve zihinsel netliğe (rahatlamamıza yardımcı olarak) katkıda bulunan olumlu alışkanlıklar yoluyla geliştirilebilir.


William Shatner, “İyi hayat, sanatsal olarak yapılmış hayattır” dedi.

Aktif bir yaşam tarzı, iyi bir yaşama katkıda bulunur. Bu, kendimizi yaratıcı bir şekilde ifade etmeyi ve içimizdeki en iyiyi ortaya çıkaran insanlarla ilişkiler kurmayı içerir. Önemli olan, yol boyunca öğrenmeye ve gelişmeye devam etmemizdir.

İyi yaşamak, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve gevşemek ve rahatlamak için işten sık sık ara vermek anlamına gelir. Bu, vücudunuzun tüm sıkı çalışmalarınızdan kurtulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda stresi azaltmak ve mutluluğu artırmak için aile ve arkadaşlarla vakit geçirmek ve sosyalleşmek anlamına gelir.

İyi yaşamak pratik ve farkındalık gerektirir. Hayatınızda daha mutlu, daha anlamlı ve daha tatmin edici bir hayata ulaşmanıza yardımcı olacak küçük değişiklikleri nasıl yapacağınızı kasıtlı olarak öğrenme sanatıdır.İyi bir hayatın bileşenleri


“İyi bir hayatın üç unsuru vardır: Öğrenmek, kazanmak ve arzulamak.” Christopher Morley

İyi bir hayata ulaşmak için öncelikle sizden önce gelen akıllı ve bilge insanların kalıplarını tanımalı ve uygulamalısınız. İyi yaşamak, başkaları için işe yarayan dersleri, ilkeleri, alışkanlıkları ve davranışları pratik etmek ve sizin için işe yarayan şeylerden daha fazlasını yapmaktır.


“Bu, başkalarından öğrenmeyi ve sürekli uygulamayı içerir. İçselleştirme ve dışsallaştırma, yeterlilik ve performans, içsel bilgi ve dışsal eylem gerektirir” diyor Colin McGinn,.

İyi yaşama yeteneği bir beceridir; herhangi bir beceri gibi, geliştirebilirsiniz. Yaparak öğrendiğiniz bir şey. Hayattaki diğer her şey gibi, iyi bir hayat yaşamak için ihtiyaç duyduğunuz beceriler pratikle gelir.

Herkes doğal olarak iyi bir yaşam sürmeye eğilimli olmayacaktır, ancak herkes iyi bir yaşam sürmeyi kolaylaştıran alışkanlıklar oluşturmak için çalışabilir.

Ancak ne yapacağınızı ve nasıl yapacağınızı bilmek yeterli değildir. Bu yörüngede kalmaya istekli olduğunuz sürece sizi iyi bir yaşam için ayarlayabilecek doğru alışkanlık ve zihniyet karışımına ihtiyacınız var.

Pek çok insan, zamanlarını nasıl önceliklendireceklerini ve organize edeceklerini bilmedikleri için hayatlarını kendilerini yıpratarak ve hiçbir yere varmadan geçirirler.

İyi yaşamak için, kendi ihtiyaçlarınızın ve sınırlamalarınızın ve başkalarının ihtiyaçlarının farkında olmanız gerekir. Ayrıca, belirli alışkanlıklara ve zamana akıllıca öncelik verebilmeniz ve stresli durumlarla nasıl başa çıkacağınızı bilmeniz gerekir.

İnsanlar yaşlandıkça ve daha fazla sorumluluğa sahip oldukça, dengeyi korumak giderek daha zor hale gelebilir. Planlı yürüyüşler için zaman bulmakta, sağlıklı ve sık yemek yemekte, sosyal bağlantıları beslemekte ve daha fazla mevcut olmaya odaklanmakta zorlanıyorlar.

İyi yaşamanın ilk adımı, mevcut alışkanlıklarınızı değerlendirmek, yıllar içinde düşmüş olabileceğiniz sağlıksız kalıpları not almak ve eski kalıplarınızı ve davranışlarınızı geçersiz kılmak için yeni bir rutin tasarlamaktır.

Yeni fırsatlara açık olduğunuzda ve iyi bir hayat yaşamak için gereken becerileri geliştirmeye zaman ayırdığınızda, kaderiniz üzerinde düşündüğünüzden daha fazla kontrole sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Anahtar, sizin için neyin önemli olduğuna odaklanmak, kendinize karşı dürüst olmak ve gerektiğinde risk almaya istekli olmaktır. Bunu yaparak, gerçekten istediğiniz hayatı yaratma yolunda emin adımlarla ilerleyeceksiniz.

İyi bir hayat yaşamak, birçok bileşenin bir kombinasyonudur — her biri, diğer eşit derecede iyi alışkanlıkları ihmal etmeden uygulandığında gelişir.


İyi bir hayat yaşamak, net düşünmek gibi, doğuştan sahip olduğumuz bir yetenek değildir. Zamanla iyi alışkanlıklar biriktiririz. Kazanmamız gereken bilinçli bir hayat yaşama özgürlüğüdür. Bu aynı zamanda bir seçimdir.

Rutinleriniz ve alışkanlıklarınız hakkında daha bilinçli olun , zira  en iyi yaşamınız onlara bağlıdır...

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page