top of page

Blog Posts

Günlük Yapabileceğiniz 13 Mantıklı Alışkanlık

Eşinize ve çocuklarınıza her gün onları sevdiğinizi söyleyin…


Erken yatın ve erken kalkın. Yorgunken uyanık kalmak, ertesi gün daha yorgun ve sinirli hissetmenize neden olur. Geç saatlere kadar tv izlemek ise neredeyse hiç değecek bir şey değildir ya da fazladan bir takım işler yapmak. Güne daha erken başlarsanız daha verimli olacağınızı varsaymak daha olasıdır ve önceki geceden kalma yorgunluğu yaşamak zorunda da kalmazsınız.


Güne sessizce başlayın. Telefon, tv, internet, stresli konuşmalar vs olmadan yani. Sabahın erken saatlerindeki o sessizliğin (seher vaktinin) tadını çıkarın. Dua edin, düşüncelerinizi yazın, kitap okuyun mesela.


Bolca su için. Özellikle sabahları bunu yapın. Uyanınca bir şey yemeden önce iki bardak su için. Her yemekten 30 dakika önce ve yatmadan 1 saat önce bir bardak su için. Yemekle birlikte bir şeyler içecekseniz, sıcak su veya çay sindiriminiz için birebirdir.


Yataktan kalkmak ve hareket etmeye başlamak için fazla beklemeyin. Sessizlik esnasında düşünme (tefekkür) sürecinizi tamamladıktan sonra, yürüyüşe çıkın veya evin etrafında bir şeyler yapın. Yeri süpürün, eşyaları kaldırın, vs... Hafif esneme yada eklem hareketleri yapın. Bu şeyler vücudu uyandırmaya ve kaslardaki sertliği gidermeye yardımcı olacaktır. Aynı zamanda zihninize enerji verecektir ve bir zihin-beden bağlantısı kurmanıza yardımcı olacaktır. Daha iyi hissedeceksiniz emin olabilirsiniz ve bu sizin için gerçekten en güzeli. Egzersiz ayrıca daha iyi fikirler üretmenize katkıdan bulunacak ilhamı bulmanıza ve yeteneklerinize güven duymanıza yardımcı olacaktır.


Daha az kalori tüketin. Özellikle basit karbonhidratlar (rafine şeker içeren şeyler tüketin). Özellikle sadece acıktığınızda yiyin ve %80 oranında doyduğunuzda durmayı bilin. Aç hissediyorsanız hala, dehidrasyon yaşıyor olabilirsiniz. Bir şey yemeden önce muhakkak su için.


Yüksek lifli bir diyet tüketin. Sabahları tamamen kepekli tahıllar tüketmeniz günün geri kalanı açısından iyi bir başlangıç olacaktır. Lifli gıdalar, yüksek oranda işlenmiş ve şekerli gıdaların olumsuz etkilerini dengeleyecektir. Ayrıca midenizi doldurarak daha az kalori tüketerek doymanızı sağlayacaktır. Protein ve yağ oranı yüksek yiyecekler de aynı şekilde. Yağ sizi şişman yapmaz, karbonhidratlar ve şekerlerdir esas sebep. Sabahları yemek yemeyi mümkün olduğunca erteleyin.


İnternette, televizyonda, mesajlaşmada, radyo dinleme vb. aktivitelerde mümkün olduğunca zamanınızı sınırlayın. Bunlar bağımlılık yapıcı ve dikkat dağıtıcı aktiviteler maalesef. Yapacak daha iyi işlerin ve kendini besleyecek daha iyi gayelerin var, bunu unutma.


Haberlere maruz kaldığınız süreyi sınırlayın. Haberler olumsuz olaylara odaklanır, çünkü olumsuz olaylar olumlu olaylardan daha nadirdir. Haber sizi bilgilendirmekten çok eğlendirmekle ilgilidir. Eğlence, geri gelmenizi sağlayan şeydir ve geri gelmeniz onlar açısından her şeydir. Haberlerin sizi bilgilendirdiği şeylerin çoğu, bilmeniz gerekmeyen şeylerdir ve çoğu taraflı ve yanlıştır.


Tasarruf edin ve paranızla yatırım yapın. Harcadığınız her liranın kaydını tuttuğunuz bir bütçe listesi oluşturun. Ayın başında her lirayı belirli bir gider veya tasarruf kategorisine ayırın. Masrafları mümkün olduğunca düşük tutmaya özen gösterin. Mümkün olduğunca az borç alın (tercihen hiç tabi). Faiz oranı çok yüksek olduğu için kredi kartı borcuna maruz kalmamaya özen gösterin. Bir araba satın almak veya evinizi yenilemek için borç kullanmakta ısrar ediyorsanız, kredi kartı yerine düşük oranda kredi çekmeyi tercih edin. Yatırıma gelince, yatırım fonlarına, hedge fonlarına, tahvillere ve kripto para birimlerine dikkat edin. Veya uzun vadede bireysel hisse senetlerine yatırım yapmayı deneyin. Hisse senetlerini açığa vurmayın ve opsiyonları kullanmayın. Ayrıca, tüm kısa yoldan zengin olma hayallerini görmezden gelin.


Kendinizle veya başkalarıyla tartışmayı bırakın. Zihinsel diyalogları minimumda tutun, nefes alın, dua edin. Ve insanlarla derin tartışmalara girerek ortamın kızışmasına izin vermeyin. Mümkün olduğunca eskalasyonu azaltın.


Konuşmaktan çok dinleyici olun. Bu şekilde daha fazlasını öğreneceksiniz. Daha az argümanınız olacak. Ve insanlar size daha çok saygı duyacaktır.


Tanrı tarafından değerliymişsiniz gibi yaşayın ve herkese Tanrı tarafından eşit değer verilmiş gibi davranın. Hepimiz günahkarız ve aynı derece aziziz. Tanrı ile barışmış olabilirsiniz, ama siz mükemmel değilsiniz ve başkası da değil tabi. Ve olmalarını da beklemeyin.


Sahip olduğunuz her şeyi bir hak değil de, bir bonusmuş gibi yaşayın. Sahip olduğunuz her şey elinden gidebilir. Hayatınız bile bir anda sönebilir. Sahip olduklarınız için her zaman şükredin. Ve kendinizle övünmeyin.


Eşinize ve çocuklarınıza her gün onları sevdiğinizi söyleyin. Bunu onlara kelimelerle ve eylemlerle anlatın.


Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page