top of page

Blog Posts

Facebook Yapay Zekayı Nasıl Kullanıyor?

Her gün yaklaşık 2,5 milyar kişi #Facebook yada #Messenger, #Instagram ve #WhatsApp gibi Facebook’a ait servislerden birine giriş yapıyor...


Facebook Yapay Zekayı Nasıl Kullanıyor?

Kullanıcılar sayfaları kaydırdıkça, mesajlaştıkça, paylaşımları beğendikçe ve tıkladıkça Facebook, reklam verenler için ihtiyacı olan verileri toplamaya devam ediyor. Perde arkasında ise yapay zeka; Facebook’un beğenilerimiz, beğenmediklerimiz, özlemlerimiz ve ilişkilerimiz hakkında topladığı tüm dağınık verileri anlamlandırmasına olanak tanıyor.Facebook’un milyarlarca kullanıcısı ve geniş veri deposu, #sosyalmedya devini, şirketin geliştiricileri ve mühendislerinin #deney yapması, sorunları çözmesi ve yapay zekanın yapabileceklerinin sınırlarını zorlaması için mükemmel bir sanal alan haline getiriyor.

İşte burada, Facebook’un sürekli genişleyen kullanıcı tabanının ihtiyaçlarını karşılamaya ve geliştirmeye devam edebilmesi için yapay zekayı kullanma yollarından birkaçı:1| Facebook’ta Yapay Zekayı Geliştirmek

Dünyanın en büyük sosyal ağ platformu yıllardır Yapay Zeka (#AI)’yı kullanıyor ve kullanıcılar için sorunları çözmeye çalışmak ve deneyimlerini daha da iyi hale getirmek için yenilik yapmaya devam ediyor. İşte son yeniliklerinden sadece birkaçı:

  • Deepfake’leri tespit etme: Facebook, #deepfake içerikleri için tespit modelleri üzerinde çok çalışıyor ve şimdi bu çabalarını giderek daha da hızlandırıyor. Şirket kısa süre önce bir Deepfake Detection Challenge (#DFDC) başlattı ve en iyi performans gösteren AI modeli, yapay videoları %82,56 doğrulukla tespit etmeyi başardı.

  • Anında çeviri yapma: Facebook, kullanıcıların haber akışlarındaki belirli gönderilerin otomatik çevirisini etkinleştirmek (ve sürekli olarak iyileştirmek) için uygulamalı makine öğrenimini kullanıyor.

  • Görüntü tanıma: Kullanıcılar Facebook’un görüntü tanıma özelliklerinden uzun süredir yararlanıyor olsa da, şirket yazılımı geliştirmeye devam ediyor, böylece kullanıcılar etiketlere veya onu çevreleyen metne güvenmek zorunda kalmadan fotoğraflar arasında kolayca arama yapabiliyor.

  • Görme engelli kişilere yardım etme: Yapay zeka ve derin öğrenmenin yardımıyla, Facebook mühendisleri bir fotoğrafın içeriğini yüksek sesle dile getirebilen “konuşan resimler” oluşturabiliyor, böylece görme engelli kullanıcılar platformda daha iyi bir deneyim yaşayabiliyor.

  • İntiharı önleme: Facebook teknolojisi, kullanıcıların gönderilerinde ve arkadaşlarının yorumlarındaki bir takım sorunları arayabilir, ardından uyarılar oluşturabilir ve ruhsal krizdeki insanlara yardımcı olabilirler.


 

2| Daha İyi Bir AR ve VR Deneyimi

Facebook, artırılmış gerçeklik (#AR) ve sanal gerçekliğin (#VR) tüm potansiyelini ortaya çıkarabilmek için daha iyi teknolojilere duyulan ihtiyacı fark etti ve %100 kablosuz bir VR sistemi olan Oculus Quest’i yarattı.


Oculus Quest’in son teknoloji Yapay Zeka (AI) yazılımı, her milisaniyede bir kullanıcıların konumlarını ve hareketlerini hesaplayabiliyor ve ardından bu hareketleri VR’ye dönüştürüyor. Bu yeni teknoloji, görsel kekemelik, gecikme, titreme ve yüzebilirlik gibi önceki VR başlıklarıyla ilişkili bazı sorunları azaltıyor yada ortadan kaldırıyor.


 

3| Instagram’da Yakın Çevrenizden ve Sevdiklerinizden Daha Fazlası Var

Instagram’ın günlük 500 milyon kullanıcısının yarısından fazlası, sevecekleri yeni içerikler bulmak için Keşfet Özelliğini ziyaret ediyor ve tüm bu kişiselleştirilmiş, küratörlü öneriler Makine Öğrenimi (ML) tarafından destekleniyor.


Facebook’un Yapay Zeka (AI) yazılımı, kullanıcıların daha önce etkileşimde bulunduğu fotoğrafları, hikayeleri ve videoları analiz ediyor ve ardından bir takım ilk önerileri topluyor. Bu liste, yanlış bilgiler, politika ihlalleri ve istenmeyen e-postalar filtrelenerek daha da küçültülüyor. Algoritma kalan içeriği alıp, sıralıyor ve uygulamadaki Keşfet sekmesinde görüntüleyebiliyor.


Keşfet’te bu önerilerle ne kadar çok kullanıcı etkileşime girerse, yapay zeka o kadar doğru sonuçlar ortaya koyabiliyor.


 

4| Facebook Yapay Zeka (AI)’sındaki Gelişmeleri Paylaşıyor

Yapay Zeka (AI), Facebook’un sürekli olarak yeni yollar oluşturmasını ve kullanıcıların hayatlarını her zamankinden daha kolay, daha eğlenceli ve daha bağlantılı hale getirmesini sağlıyor.


Ve Facebook, şirketin birçok açık kaynak araç ve #freamwork’unu paylaşarak AI inovasyonunu ilerletmek istediğini açıkça deklare ettiği için önümüzdeki birkaç yıl içinde, Facebook’un mühendislik laboratuvarlarındaki yapay zeka uzmanlarının temelleri üzerine inşa edilmiş daha fazla teknolojik atılım görmeyi bekleyebiliriz.


 

Yapay zeka konusunda daha fazla bilgi edinmek için kitabıma bir göz atabilirsiniz: The Intelligence Revolution: Transforming Your Business With AI


Ayrıca, yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. LinkedIn ve Forbes’ta düzenli olarak yönetim ve teknoloji trendleri hakkında yazılar yazıyorum. Yapay Zeka (AI) hakkında bir kitap kaleme aldım, hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Gelecekteki yayınlarımı da okumak için ağıma buradan katılabilirsiniz veya ‘Takip Et’i tıklayabilirsiniz. Ve Ayrıca, Twitter, Facebook, Instagram, Slideshare veya YouTube kanalım aracılığıyla da benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.Bernard Marr, iş ve teknoloji alanında dünyaca ünlü bir fütürist, etkileyici bir düşünce lideridir. En çok satan 18 kitabın yazarıdır, Forbes için düzenli olarak köşe yazıları kaleme alıyor ve dünyanın en tanınmış kuruluşlarının çoğuna danışmanlık ve koçluk yapmaktadır. 2 milyon sosyal medya takipçisi var ve LinkedIn tarafından dünyanın en iyi 5 ticari influencer’ından biri ve Birleşik Krallık’ta 1 numaralı influencer olarak gösterilmiştir.

15 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page