top of page

Blog Posts

Enerjinizi, Zamanınızı ve Dikkatinizi Nasıl Daha İyi Yönetebilirsiniz?

Updated: Oct 30, 2022

Enerjinizi, zamanınızı ve dikkatinizi en iyi şekilde nasıl yönetebileceğinizi biliyorsanız, etkili ve verimli işler yapabilirsiniz.

Enerjinizi, Zamanınızı ve Dikkatinizi Nasıl Daha İyi Yönetebilirsiniz?

Günlük olarak üretken olmak ve çabalarınızda başarılı olmak istiyorsanız bunların üçü de mutlaka gereklidir. (enerji, zaman ve dikkat)


“Tam Bağlılığın Gücü” adlı kitabın yazarı Tony Schwartz, en yüksek performans için enerjimizi yönetmemizi tavsiye ediyor.


Schwartz, hayatımızı sanki bir koşu ve geri kazanım olarak görmemizi tavsiye ediyor (geri kazanım burada anahtar bir kelimedir!).


Schwartz: “Bir gündeki total saat miktarı sabittir, ancak bizim için mevcut olan enerjinin miktarı ve kalitesi sabit değildir.”


Vaktinizi yönetme konusunda iyiyseniz, fakat enerjinizi doğru şeyler üzerinde etkili bir şekilde kullanamıyorsanız, yine de mükemmel bir iş performansı ortaya koyamazsınız.

Bazı insanlar zamanlarını yönetmekte harikadır ve çok fazla enerjiye sahiptirler, buna rağmen sürekli dikkat dağınıklığı yaşadıkları için işlerini ertelerler ve çok fazla bir performans ortaya koyamazlar.


Bazı insanlar da, doğru zamanda doğru şeylere sanki bir lazer gibi odaklanabilirler, ancak enerjilerini doğru şekilde yönetemezler. Yanlış zamanda doğru şeyleri yaparlar.


Verimli insanlar ise, her üçünün de etkili bir şekilde nasıl yönetileceğini bilirler.

 

En iyi ilerleme için enerjinizi optimum seviyede yönetin!


Yeniden şarj veya yenilenme için zaman ayırmadan işinize daha fazla enerji harcadığınızda, yakıtınız tükenir ve yolda kalırsı


nız tabiatıyla.


Gün boyunca şarj ve yenilenme için gerçek bir restorasyon ve gençleştirme aktiviteleri olmadan verimliliğiniz zarar görür.


Enerjiniz, motivasyonunuz ve gün içerisinde “derin” çalışması yapmak için plan yapmak önemlidir ve en iyi ve en üst düzey çalışmalarınızı günün erken saatlerinde yapmak önemlidir.


Çalışmanızı yönetilebilir görev parçacıklarına bölerek ve belirli zamanlarda her görevi adım adım yaparak performansınızı zorlayabilirsiniz.


Çok çalıştığınızda ve bir göreve çok fazla enerji sarf ettiğiniz zaman, gerçek bir ilerleme elde etmeden pes edebilirisiniz.


Gerçek üretkenlik, masanızda daha fazla saat çalışmaktan ziyade daha iyi enerji yönetimi sayesinde gerçekleşir.

Psikofizyolog Peretz Lavie’nin “ultradian ritimler” olarak adlandırdığı kitabında da değindiği üzere, gün içinde gerçekleşen doğal döngülere göre enerji işlevlerimiz ortaya çıkmaktadır.

Ultradian ritmine göre çalışanlar daha iyi performans gösteriyor.


Düşük enerjili dönemlerde çalışmaya devam etmek için kendinizi zorlarsanız, sürekli büyüme ve performansınızı riske atarsınız.


Örneğin, her gün öğleden sonra 3'te enerjiniz konusunda bir çöküş yaşıyorsanız, bu zaman dilimini kullanmaya çalışmak size yalnızca zarar verir. Verimli bir şekilde çalışmayacaksınız, sonuçlarınız zayıf olacaktır.

Bunun yerine, çökme süresi boyunca hızlı bir yürüyüşe çıkmayı, ofisten biriyle konuşup sohbet etmeyi, hatta mümkünse 10 ila 20 dakika boyunca kestirmeyi deneyebilirsiniz.


Vücudumuzun doğal ritimlerini kabul etmemiz, çalışma sürelerimizi ve rahatlamalarımızı onlarla sürdürülebilir bir şekilde verimli çalışacak şekilde uyumlaştırmamız kritik öneme sahiptir.


Zamanlama her şeydir!

Zaman sınırlı bir kaynaktır ve sürekli boş kalmaktadır. Kullanmayı durduramazsınız ve daha fazlasını bulamazsınız, ancak kesinlikle her şeyi yapmak için da ihtiyacınız olan şeydir.


Benjamin Franklin, günün her dakikasını hesaba katabiliyordu — zamanını etkili bir şekilde yönetmeyi biliyordu.


“Yeterli zamanınızın olmadığını söylemeyin. Helen Keller, Pasteur, Michaelangelo, Rahibe Teresa, Leonardo da Vinci, Thomas Jefferson ve Albert Einstein’a sunulan gün içerisindeki aynı saatlere sahipsiniz.” diyor H. Jackson Brown Jr.

Muhtemelen yaptığınız işte verimli olursunuz ancak etkili olamayabilirsiniz.


İkisi aynı şey değil!


Çok çalışan ya da akıllı çalışan ve iyi organize olmuş, ancak tüm zamanlarını önemsiz işlere harcayan biri verimli olabilir ancak etkili olacak anlamına gelmez.


Etkili olmak için, önemli görevleri acil olanlardan ayırmanız ve en aktif olduğunuzda önemli faaliyetler gerçekleştirmeye odaklanmanız gerekir.

Her gün vaktinizden en iyi şekilde yararlanmak için acil görevlerinize öncelik verebilmelisiniz.

Vaktinizi verimli yönetmek, gününüze mümkün olduğunca çok sayıda görev atamakla ilgili değildir.


Zamanı verimli yönetmek: Nasıl çalıştığınızı basitleştirmek, işleri daha iyi ve daha hızlı yapmak ve ne zaman bir mola vereceğinizi ve ne zaman yenilenmek gerektiğini bilmektir.

Acil görevler her zaman önemli değildir!


Aciliyet üretkenliği mahveder. Acil ancak önemsiz görevler büyük dikkat dağıtıcı şeylerdir.

Bazen önemli görevler gözümüzün içine bakmaktadır ancak onları ihmal ederiz ve acil ancak önemsiz şeylere cevap verirsiniz.


Bunu tersine çevirmek gerekir. Vaktinde ustalaşmanın tek yolu budur.


“Çok Etkili İnsanların Alışkanlıkları” kitabında, Stephen D. Covey ve Dwight D. Eisenhower tarafından ortaya konulan, zamanı yönetmek için bir sistemden bahsedilmektedir.


Bu sistem, faaliyetleri şu iki faktöre dayandırarak dört bölüme ayırır: Aciliyet ve Önemlilik.

Acil ve önemli görevleri ayırt etme yeteneğinizin başarınızla çok ilgisi vardır


Önemli görevler, uzun vadeli görevlerinize, değerlerinize ve hedeflerinize katkıda bulunan şeylerdir. Bu farkı ayırt etmek bir sefer için çok basittir, ancak bunu sürekli yapmak zor olabilir.

Hayatınızın zamanını boşa harcadığınız alanları belirleyin ve bunları azaltmaya çalışın. Bunu yapmanın iyi yollarından biri, bir hafta boyunca yaptığınız her şeyi titizlikle ayrıntılarıyla kaydetmek ve daha sonra zamanınızı nasıl kullandığınızı (veya kötüye!) görmek için kaydını incelemektir.


Çalışmanız için bir sistem oluşturun ve daha iyi yapmanıza yardımcı olmak için rutinler oluşturun. Günlük bir yapı oluşturmak, çalışma şeklinize düzen getirecektir.

Ve işe yarayan bir rutin oluşturduğunuzda kararlı olun ve bu konuda profesyonel davranın. Harfi harfine yerine getirin.


Deep Work’in yazarı Cal Newport, dikkat dağıtıcı olmadan odaklanma yeteneği olan “derin çalışma” alışkanlığının geliştirilmesini önermektedir. Newport ayrıca sürekli kesintilerle mücadele etmek ve daha kısa sürede daha fazla iş yapmak için ‘derin zamanlama’ yı da önermektedir.


 

Dikkat, kas gibi çok çalışır: zayıf da kalabilir yada iyi çalışıp gelişebilir!

Dikkat, sadece bir görevi tamamlamaya odaklanmaktan daha fazlasıdır. Dikkatimizi, hayatın büyük resmini şekillendirmek ve çerçevelemek için kullanırız.


Odaklanma gerçekten güçlüdür. Sürekli dikkat, zaman içinde bir görevde tutarlı sonuçlar almamızı sağlar.


Dikkat dağıtıcı olmadan tek bir görevin üstesinden gelmek, başarının kritik bir bileşenidir. Denir ki, “Başarılı adam odaklanan ortalama adamdır”


“Gizli Mükemmelliğin Sürücüsü” adlı kitabında psikolog Daniel Goleman, tüm çeşitleriyle dikkat bilimine odaklanır.


Zihin dolaşımı için panzehir meta; farkındalıktır, neye dikkat etmeniz gerektiğini fark etme kabiliyetinde olduğu gibi farkındalık dikkat edilmesi ve odak noktanızın düzeltilmesidir.


“Farkındalık, çok önemli dikkat kaslarını güçlendirir” diyor Goleman.


Gününüzü planlamak için her oturduğunuzda, esasında o gün neye dikkat edeceğinize karar verirsiniz.


Temel değerlerinizi bilmek ve hedefleriniz için bir plana sahip olmak, dikkatinizi yönlendirmeye yardımcı olan odaklama lensleri oluşturur.

Dikkat dağıtıcı şeyler her zaman yaşamın bir parçası olmuştur. Seneca bir keresinde şöyle demiştir: “Dikkat dağınıklığının ortaya çıkmayacağı bir zaman yoktur”


Gün boyunca binlerce dikkat dağınıklığına maruz kalırız. Journal of Experimental Psiklogy’de yayınlanan bir araştırma; telefonunuzu açmasanız bile, sadece telefonunuzu titreştirerek ya da duyarak, hissederek rahatsız edilebileceğinizi ortaya koymuştur.


Telefonunuzu 10 dakika boyunca kesintisiz verimlilik için görüş alanınızın dışında tutmayı deneyin.


Modern teknoloji aciliyet bağımlılığımızdan yararlanmak için gelişti: e-posta, Facebook, Twitter, WhatsApp, Instagram ve daha fazlası sizi sürekli rahatsız etmek için savaşmaktadır.


Sokrates, “Yoğun bir yaşamın kısırlığına dikkat edin” demiştir.

Avantajınız için 80/20 kuralını kullanın. Kural, sebeplerin % 20'sinin etkilerin % 80'ini verdiğini söylüyor. Bu nedenle, her zaman dikkatinizi en fazla geri dönüşü veren ilk % 20'lik şeylere harcayın.


Vaktinizi nasıl harcadığınıza dikkat edin. Gün boyunca zamanınızı (ve enerjinizi ve dikkatinizi) nasıl harcadığınızı sürekli olarak kontrol edin ve düşünün.

 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page