Empati Artık Neden Daha Önemli?

Empati sahibi olmak daha iyi insan ilişkileri kurmayı, daha iyi bir takım oyuncusu olmayı, dünyaya daha zengin bir bakış açısıyla bakmayı sağlar…

Empati Artık Neden Daha Önemli?

İki ayrı Avrupalı telekom şirketi yeni bir ürün geliştirmek için aralarında bir ortaklık kurmuştu. Her birinin, ürüne ayrılmış bir mühendis ekibi vardı, ancak bu ekip üyeleri, aynı şehirde çalışsalar bile, diğerlerini asla görmeyecek şekilde kendi şirket merkezlerinde çalışıyordu. Takımlar birbirleriyle e-posta yoluyla iletişim kuruyordu. Bir zaman sonra e-postalar aralarında kriz çıkarmaya başladı ve ortaklık bozuldu.


Krizi çözmesi için çağrılan bir danışmanın basit bir çözümü vardı: iki takımı bir araya toplamak ve ilk defa birbirlerini tanımak için şirketleri dışında bir araya geldiler. Sonuçta ortaya çıkan empati sayesinde kriz çıkaran ayrılığı iyileştireceğini de biliyordu danışman. Ve krizin çözülmesiyle yeni ürün zamanında teslim edilebildi.


Değişim ve ayrışım hızının artmasıyla birlikte, piyasalar ve ekipler her zamankinden daha farklı bir hal aldı. Dijital kasırga ve yapay zekanın ortaya çıkışıyla birlikte, çalışmanın insani yanı, paradoksal olarak gözükse de her zamankinden daha önemlidir.


Meslektaşlarımız, müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla olan ilişkilerimiz, artık daha önemli rol oynamaktadır. İşte bu noktada, empati, yani başkalarını anlama ve kendimizi onlarla ilişkilendirme becerimiz, kurumlar ve çalışanlar için başarının anahtarıdır.


Empati Kültürel Farklılıklar Arasında Köprüler Kurar

Empati Kültürel Farklılıklar Arasında Köprüler Kurar

Şirketler çok uluslu hale geldikçe, piyasalar küreselleştikçe ve iş yerinin kendisi uluslararası bir gerçekliğe dönüştükçe, küresel iş ilişkilerinde giderek bir artış söz konusu olacaktır.


Empati konusunda üstün olan insanlar, kültürler arası lider ekiplerde ve küresel müşterileri yönetmede en başarılı kişilerdir. Başkalarının bakış açılarını anlamak, kültürler arasında köprüler yaratır. Bu, örneğin birbiriyle asla tanışmayan, ancak etkili bir şekilde iletişim kurması gereken ekiplerde kritik öneme sahiptir.


Uluslararası görevlerde empatik liderler, çok farklı geçmişlere ve kültürlere sahip insanlarla iyi geçinebilir ve kendi fikirlerini diğer kişilerin anlayacağı şekilde ifade edebilirler. Ayrıca, konuşulmamış kültürel normları da hızla öğrenip, daha yumuşak ilişkiler kurabilmeyi de başarırlar.

Araştırmalar duygusal zekanın (EQ) kültürel uyumun çok önemli bir belirleyicisi olduğunu gösteriyor, bu da denizaşırı görevlerde daha iyi sonuçlar anlamına geliyor.


Güçlü duygusal zekaya sahip küresel yöneticiler, liderler yeni kültürlere uyum sağlayabilir ve böylece yöneticilerinden daha olumlu geri bildirimler alırlar. Buna karşılık, düşük duygusal zekalı yöneticilerin yeni bir kültüre adapte olma ve görevlerini erken sonlandırma konusunda daha fazla mücadele etmeleri daha muhtemeldir.


Kültürel açığı azaltan duygusal zeka, yöneticilerin hem iş içinde hem de iş dışında, uluslararası bir görev sırasında ortaklıklar bulmalarını ve bağlantılar kurmalarını sağlar.

Sonuç: kariyerleri ve organizasyonları için başarı…

Değişim Karşısında Sadakat Yaratın

Değişim Karşısında Sadakat Yaratın

En etkili liderlerin, çalışanlarının sözsüz duygularını (korku gibi) tanıması ve onlarla başa çıkması gerektiği durumlarda, onları başarıyla motive etmek ve onlara ilham vermek için onları birleştirmeleri ve kazanmaları gerekir. Belirsizlik ya da değişimin getirdiği duygularla empati duyan liderler, kötü haberler verirken bile rezonans bulabilirler.


Manchester Business School’daki Rosa Chun; şirketlerin birleşme oranının düşük olmasındaki büyük faktörün, bu tür bir aksaklığın insan tarafının anlaşılmamasından ve şirketler arasında entegre olurken çalışanlar arasında kaybolan duygulardan kaynaklandığını tespit etti. Şirketlerin bir çoğu, birleşmenin zorunlu yönlerine (yasal uyumun sağlanması, gelirin korunması ve hissedarların memnuniyetinin sağlanması gibi) odaklanıyor ama birleşmelerin insani yönünü ve duygusal maliyetlerini göz ardı ediyorlar.


Özellikle bir birleşme sırasında net iletişim; memnuniyet ve memnuniyetsizlik, sadakat ve zayıf moral arasında fark yaratabilir. Chun’ın birleşme ve devralmalar yoluyla gelişen büyük bir ilaç firması ile ilgili araştırmasında, empatinin, liderlerin bir birleşme sırasında gösterebilecekleri en arzulanan özelliklere sahip olduğu gösterdi. Chun, örgütsel empatinin, bir birleşme sırasında ve sonrasında “çalışan sadakati, algılanan iş güvenliği, memnuniyet ve duygusal sadakat” olduğunu buldu. Birleşmelerin insani tarafına dikkat eden liderler, birleşmenin örgütsel bir kriz yaratmasına izin vermekten kaçınırlar.


Empati Nasıl Güçlendirilir?

Empati Nasıl Güçlendirilir?

Kendi empatimizi güçlendirmenin ilk adımı, etrafımızdakilerin, özellikle de kararlarımızdan etkilenenlerin duygularını ve acılarını önemsemek için onlarla sadece bir kaç dakika zaman geçirmektir.


Diğer adımlar şunlar olabilir:

 • Aktif dinleme

Aktif dinleme, çalışan ilişkileri için hayati öneme sahiptir ki yaşamlarımız boyunca daha derin bağlantılar kurmamıza izin verir. Başkalarının söylediklerine gerçekten ilgi göstermek ve onları hissetmek bunu harekete geçirir, örneğin, takip ve açık uçlu sorular sorarak. Biriyle olan bağlantınızı güçlendirmeye başladığınızda, öğrendiklerinizi gelecekteki konuşmalarda destekleyici olarak kullanabilirsiniz.

 • Kendini açmak

Kendini açarak aktif dinlemeyi tamamlayabilirsiniz. Derinden kişisel bir şeyi (zor bir deneyimi veya mücadeleyi) paylaşmaktır aslında. Ve bu duygularımızı paylaşmamızı ve başkalarıyla daha derin bir düzeyde iletişim kurmamızı sağlar. Liderseniz ve duygularınızı ekibinize açıklamanın zor olduğunu düşünüyorsanız, önce bir meslektaşınızla konuşmayı deneyebilirsiniz.

 • İyi dilekler dilemek

Araştırmalar, her gün kendilerine ve başkalarına iyi dileklerle vakit geçiren kişilerin bir rahatlık, nezaket ve daha fazla iyilik hissi yarattığını göstermiştir.


İyi dilek dileyen bir uygulamada kendimize, ailemize ve arkadaşlarımıza, meslektaşlarımıza ve bölgemizdeki tanımadığımız insanlara bile şefkat gösteririz.


İyi dilek dileyen bir uygulama gerçekleştirmek için, köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak veya işe gitmek gibi rutin bir aktivite seçin. Yakındaki insanlara, bir sonraki toplantıda buluşacağınız insanlara, yeni tanıştığınız insanlara ve hatta kendinize sessizce iyi dilekler dileyin.


İster uluslararası bir görevde yer alıyor, ister bir birleşime liderlik ediyor olun, ister sadece yaşamınızdaki bağlantıları geliştirmek istiyor olun, empati liderlik başarısı ve kişisel refah için her zaman çok önemlidir ve olmaya devam edecektir…


Yazar: Daniel Goleman

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library