top of page

Blog Posts

Elektrik Kablo Tesisatı için Eksiksiz El Kitabı

Bir elektrik devresi sürekli bir döngü içindedir. Ev elektrik devreleri, elektriği ana servis panelinden evin her yerine ve ana servis panosuna kadar taşır. Tek bir devreye birkaç anahtar, priz, aydınlatma armatürü veya cihaz bağlanabilir. Akım, enerjili kablolar üzerinde bir devre döngüsüne girer ve nötr kablolar boyunca geri döner. Bu kablolar, kolay tanımlama için renk kodludur.Enerjili kablolar siyah veya kırmızıdır ve nötr kablolar beyaz veya açık gridir. Güvenlik için, tüm modern devrelerde çıplak bakır veya yeşil yalıtımlı bir topraklama kablosu bulunur. Topraklama kablosu, toprak arızası durumunda akımı iletir ve ciddi elektrik çarpması olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

Servis panelinde ayrıca metal bir su borusuna bağlı bir bağlama teli ve yeraltına gömülü metal bir topraklama çubuğuna veya başka bir tür topraklama elektroduna bağlı bir topraklama teli bulunur.


Aydınlatmanın Elektrik Devreleri

Bir devre çok fazla akım taşırsa aşırı yüklenebilir. Bir sigorta veya devre kesici, aşırı yüklenme durumunda her devreyi korur. Akım, bir nötr devre kablosu boyunca servis paneline geri döner. Akım daha sonra evi, onu şebeke transformatörüne geri döndüren büyük bir nötr servis kablosu üzerinde bırakır.


Topraklama ve Polarizasyon


Elektrik her zaman kaynağına dönmeye ve sürekli bir devreyi tamamlamaya çalışır. Popüler inanışın aksine, elektrik sadece en düşük direnç yolunu değil, mevcut tüm dönüş yollarını kaynağına alacaktır.


Bir ev kablo sisteminde, bu dönüş yolu, akımı ana servis paneline geri döndüren beyaz nötr kablolarla sağlanır. Servis panelinden akım, yalıtılmamış nötr servis kablosu boyunca bir güç direği trafosuna geri döner.

Bu ve elektrikle ilgili diğer kitaplarda kullanılan topraklama ve bağlama terimlerini göreceksiniz. Bu terimler genellikle yanlış anlaşılır. Elektrik devrelerinde güvenle çalışmak için farkı anlamalısınız.  • Sol Devrede: Normal akım akışı – Akım, elektrik kutusuna siyah bir sıcak tel üzerinden girer ve ardından beyaz bir nötr tel üzerinden servis paneline geri döner.

  • Sağ Devrede: Akım, metal kutu ile temas halinde olan gevşek bir tel tarafından saptırılır. Topraklama kablosu ve bağlı metal boru onu alır ve aşırı akım cihazının devreye girdiği ana servis paneline geri yönlendirerek daha fazla akım akışını durdurur. Bağlama ve topraklama sistemindeki çoğu akım trafoya geri akar; bazıları, topraklama düğümüne giden bakırdan sızabilir.


Yapıştırma, metal kutular ve metal borular gibi elektrik sisteminin akım taşımayan metal parçalarını ana servis paneline sürekli düşük dirençli bir yolla bağlar. Bu metale enerji verilirse (bir toprak arızası), akım bağlı metal üzerinde hareket eder ve hızlı bir şekilde devre kesiciyi açan veya sigortayı patlatan bir miktara yükselir. Ölü devre insanları bir soruna karşı uyarır.


Doküman:

The Complete Guide to Electrical Wiring (Current with 2014–2017 Electrical Codes)

Format:

PDF

Büyüklük

44.8 MB

Sayfa:

339

İndirme:
Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page